Ο Προμηθέας με το «νέο αίμα» του νίκησε 96-73 τον Κολοσσό Ρόδου (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Eurokinissi

Eurokinissi

Το παιχνίδι έγινε χωρίς θεατές με απόφαση της ΔΕΑΒ επειδή το ΠΕΑΚ "Τόφαλος" δεν είχε κάμερες

Ο Προμηθέας ήταν κυρίαρχος για τρία δεκάλεπτα, ο Κολοσσός προσπάθησε να αντεπιτεθεί στην τρίτη περίοδο, ωστόσο οι Πατρινοί δεν του άφησαν περαιτέρω περιθώρια και επικράτησαν με 96-73 για το Top-6 της Α1 Basket League Stoiximan.

Μεγάλο ματς από τον Μπράις Χάμιλτον με 24 πόντους και 6/8 τρίποντα. Σπουδαία συνεισφορά από Πλώτα (14 πόντοι, 4/5 τρίποντα) και Μπαζίνα (8 πόντοι, 7 ασίστ).

Στο 15-9 ανέβηκε η ομάδα του Παπαθεοδώρου, στο 9-16 έπεσε εκείνη του Σεγκούρα.

Ο Προμηθέας μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να καθαρίσει όσο γίνεται πιο γρήγορα με την υπόθεση νίκη. Οι Πατρινοί είχαν τον πόδι κολλημένο στο "γκάζι", με τον Νάσο Μπαζίνα να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα δημιουργικά. Χάμιλτον και Πλώτας έγιναν διψήφιοι από το ημίχρονο, στο οποίο η ομάδα του Παπαθεοδώρου βρήκε τις λύσεις για να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 48-33.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε μία μεγάλη αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι Ροδίτες κατέβασαν τη διαφορά από τους 19 (55-36) στους 2 πόντους (64-60). Το επιμέρους της τρίτης περιόδου ήταν 29-20 υπέρ των φιλοξενούμενων και όλα ήταν ανοικτά εν όψει της τελευταίας περιόδου (68-62). Ο Προμηθέας ωστόσο πάτησε εκ νέου το "γκάζι" και έφτασε σε μία άνετη, τελικώς, νίκη με 96-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Τσώνος, Σκαλτσής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 48-33, 68-62, 96-73

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Προμηθέας πηγαίνει στο ΣΕΦ για το ματς με τον Ολυμπιακό (18/4, 20:15), ενώ ο Κολοσσός στη Θεσσαλονίκη για το ματς με τον Άρη (20/4, 17:15).