ΜΠΑΣΚΕΤ

/

Τέλος στο όνειρο: Οι Γερμανοί μας εκτέλεσαν με 17 τρίποντα (107-96)

Τέλος στο όνειρο: Οι Γερμανοί μας εκτέλε...

Πικρός αποκλεισμός από τους "4" του Ευρωμπάσκετ με τραγικό πρώτο 6λεπτο και Β' ημίχρονο

Η Γερμανία έκανε το ματς της ιστορίας της, σφυροκόπησε την Ελλάδα από την περιφέρεια (17/31 τρίποντα) και την νίκησε με 107-96 για να προκριθεί στα ημιτελικά του EuroBasket 2022 όπου περιμένει η Ισπανία. Γιάννης Αντετοκούνμπο και Γιαννούλης Λαρεντζάκης οι δύο που ξεχώρισαν, σε μία βραδιά με μπάσκετ επικού επιπέδου.

Το έβδομο ματς του EuroBasket 2022, ήταν το τελευταίο της Εθνικής στη διοργάνωση. Το 5/5 στο Μιλάνο και η δύσκολη νίκη-πρόκριση επί της Τσεχίας δημιούργησαν προσδοκίες για κάτι σπουδαίο από αυτό το γκρουπ ανθρώπων που δούλεψε από την 1η Αυγούστου χωρίς σταματημό, όμως το βράδυ της Τρίτης (13/9) η οικοδέσποινα Γερμανία έκανε το παιχνίδι της ιστορίας της. Έβαλε 11/17 τρίποντα στο πρώτο μέρος, πήρε με 26-10 την τρίτη περίοδο και χάρη σε ένα επί μέρους 20-1 επικράτησε με 107-96 της Ελλάδας για να προκριθεί στα ημιτελικά και να παλέψει με την Ισπανία για μία θέση στον τελικό της Κυριακής (18/9).