/

Μεσογειακοί: Χάλκινος ο Αρνιακός στα 5χλμ Μαραθώνιας κολύμβησης

Μεσογειακοί: Χάλκινος ο Αρνιακός στα 5χλ...

Σστο πλαίσιο των Μεσογειακών αγώνων

Το χάλκινο μετάλλιο και την 3η θέση κατέκτησε ο Γιώργος Αρνιακός, στα 5χλμ Ανδρών Μαραθώνιας κολύμβησης, στο πλαίσιο των 1ων Παράκτιων Μεσογειακών αγώνων που διεξάγονται στην Πεσκάρα της Ιταλίας.

Ο αθλητής του Παναθηναϊκού και πρωταθλητής Ευρώπης το 2012 στη ομαδικό των 3χλμ της Ρώμης κολύμπησε σε 56.15.02, χαρίζοντας στη χώρα μας ένα μετάλλιο και μια σημαντική διάκριση. Στο ίδιο αγώνισμα, 6ος ήταν ο Χρήστος Χαρατάσος, με επίδοση 57.01.9, ενώ στην 15η θέση τερμάτισε ο Νικόλαος Πέτρου, με χρόνο 57:23.07.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα στις γυναίκες, η Φιλιώ Ραυτοπούλου κατετάγη 6η και η Παρασκευή Κρητικού 7η, με επίδοση 1:01.58,9 και  1:02.02,1 αντίστοιχα. Στη 10η θέση τερμάτισε η Όλγα Εγκόροβα, με χρόνο 1:03.53, 0.

Σημειώνεται ότι τόσο σε άνδρες, όσο και σε γυναίκες τις πρώτες θέσεις και τα αντίστοιχα μετάλλια κατέκτησαν Ιταλοί. Στους άνδρες,  πρώτος ήταν ο Ντάριο  Βεράνι με 56:08.02 και δεύτερος ο Αντρέα Μάντζι με 56:14.06 ενώ στην γυναίκες το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αντριάνα Μπρίντι με 59:24.09 και το ασημένιο η Τζούλια Γκαμπριελέσι με 59:25.02. Στην τρίτη θέση κατετάγη η Σέρβα Πέρσε Σπέλα, με 59:26.6

Αύριο, η προσπάθεια των κολυμβητών μας στη διοργάνωση ολοκληρώνεται, με τη συμμετοχή τους στα 3χλμ Ομαδικού.

Κολύμβηση: Η ΝΕΠ χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100 ελεύθερο