Θα λάβει μέρος στην 35η Συνάντηση Χορωδιών που οργανώνει ο Μουσικοφιλολογικός Όμιλος Λευκάδας «Ορφεύς» για την 160ή επέτειο της Ένωσης των Επτανήσων & τα 200 χρόνια από τη γέννηση του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη
Αναχωρεί το Σάββατο 25-5 για τη Λευκάδα η Μικτή Χορωδία της Πολυφωνικής προκειμένου να συμμετάσχει στην 35η Συνάντηση Χορωδιών, που οργανώνει ο Μουσικοφιλολογικός Όμιλος Λευκάδας «Ορφεύς», για την 160ή επέτειο της Ένωσης των Επτανήσων το 1864 και τα 200 χρόνια από τη γέννηση του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη.
Η 35η Συνάντηση Χορωδιών θα πραγματοποιηθεί στο κηποθέατρο της πόλης, «Άγγελος Σικελιανός», με ελεύθερη για το κοινό είσοδο.
Η Μικτή Χορωδία της Πολυφωνικής της Πάτρας, στο πλαίσιο της Συνάντησης θα ερμηνεύσει τα έργα: «ΘΡΙΑΜΒΙΚΟΣ ΠΑΙΑΝ», σύνθεση σε υπομιξολύδιο τρόπο (καταληκτικός μείζων) για την υποδοχή της Φλόγας των Ολυμπιακών Αγώνων 2024, ΣΤΑΥΡΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ, «Σ’ ΑΓΑΠΩ ΓΙΑΤΙ ΄ΣΑΙ ΩΡΑΙΑ», Παραδοσιακό Σμυρνέϊκο τραγούδι, επεξεργασία: ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΕΝΙΔΗΣ, «ΑΠΑΝΩ Σ’ ΑΨΗΛΟ ΒΟΥΝΟ», Παραδοσιακό τραγούδι Προποντίδας, (Από τη συλλογή: 8 Μικρασιάτικα τραγούδια), Solo Soprano: Νάντια Ζέρβα, Alto: Αθανασία Παπασταύρου, επεξεργασία: ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ (ΚΩΣΤΑΣ ΓΙΑΝΝΙΔΗΣ), «HEAR ME, REDEEMER», Anthem in a gospel style, HENRY MOLLICONE, Solo soprano: Χρύσα Πανταζοπούλου, «ΟΜΟΡΦΗ ΠΟΛΗ», Στίχοι: Γιάννης Θεοδωράκης, ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, επεξεργασία: ΛΑΖΑΡΟΣ ΔΕΛΗΔΗΜΟΣ και «GOOD NIGHT, SWEETHEART», CALVIN KARTER & JAMES HUDSON, Solo soprano: Χρύσα Πανταζοπούλου.
Στη συνάντηση θα λάβουν μέρος εκτός του καλλιτεχνικού ομίλου της «Πολυφωνικής» οι χορωδίες: Μικτή χορωδία Μουσικοχορευτικού Ομίλου Λευκάδας «Νέα Χορωδία», Νέα Ευρωπαϊκή Χορωδία Συλλόγου «Αγάπη» Περαίας Θεσσαλονίκης, Παιδική και Μικτή Χορωδία Μουσικοφιλολογικού Ομίλου Λευκάδας «Ορφεύς».
Η όλη εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί με τη συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων- Περιφερειακή Ενότητα Λευκάδας, του Δήμου Λευκάδας και με τη συνεργασία της Ι. Μητροπόλεως Λευκάδας και Ιθάκης.
Τη χορωδία θα διευθύνει ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Οργανισμού, Μαέστρος Σταύρος Σολωμός. Πιάνο θα παίξει η καθηγήτρια του Ωδείου της ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΗΣ, πιανίστα Λούση Χριστοδούλου.
*Να προσθέσουμε πως ο Αριστοτέλης Βαλαωρίτης (1824 - 1879) υπήρξε ένας επικός ποιητής & θεωρείται ένας από τους πιο διακεκριμένους Επτανήσιους ποιητές του 19ου αιώνα.
![](https://newmedia.thebest.gr/i/w400/tiojgfkzaf664cd10ef2552.jpg)
Ακολουθήστε το thebest.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο thebest.gr