Μετάλλιο για τον Πέλοπα στο ομαδικό

Σταθόπουλος Τάσσος
[email protected]

Διακρίσεις στα Τρίκαλα

Τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα του 2023 ολοκληρώθηκαν σήμερα (19/11) στα Τρίκαλα με το Πανελλήνιο πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος.

Δρομείς από σωματεία όλης της χώρας τίμησαν και φέτος την αγαπημένη τους διοργάνωση, που αποτελεί στην ουσία την έναρξη της νέας περιόδου. Οι αγώνες έγιναν στο προπονητικό κέντρο “Σκαμνιές” στην Πηγή Τρικάλων, σε ένα χώρο όπου έχει εξελιχθεί σε σημείο αναφοράς της διοργάνωσης.

Ο Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) όπως και πέρυσι έτσι και φέτος πέρασε πρώτος τη γραμμή τερματισμού και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί. Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα διένυσε την απόσταση των 8χλμ. σε 29.50 και άφησε στη δεύτερη θέση τον “χάλκινο” στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Γιώργο Μίνο (ΟΣΦΠ) με 30.23. Η τριάδα στους άνδρες έκλεισε με τον πρωταθλητή των στιπλ Γιώργο Σταμούλη (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) με 30.34. Στις γυναίκες η Μελίσσα Αναστασάκης (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) διένυσε την απόσταση σε 27.45 και έφτασε στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Η κούρσα είχε ενδιαφέρον με την Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) να ακολουθεί αρκετά κοντά και να τερματίζει δεύτερη με 27.53. Η Κατερίνα Κουτλή (ΓΣ Ηλιούπολης) κατέκτησε ένα ακόμη μετάλλιο σε πανελλήνιο πρωτάθλημα, καθώς ήταν τρίτη στις γυναίκες με 28.02.

Διαβάστε στο sportin.gr

Η Μαρία Βυθούλκα (Πέλοπας Πατρών) ήταν νικήτρια στα 4χλμ. Γυναικών Κ20, στην κούρσα με τον μεγαλύτερο ανταγωνισμό. Η νεαρή τερμάτισε σε 13.21 και άφησε οριακά πίσω της την χάλκινη πρωταθλήτρια Ευρώπης στα στιπλ, Βασιλική Καλλιμογιάννη (ΝΓΣ Ηρακλής) με 13.22. Τρίτη ήταν η Δήμητρα Ντάσκα (ΓΣ Τρικάλων) με 14.00.

Η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Σοφία Σακοράφα, ήταν παρούσα στη διοργάνωση που έγιναν στην ιδιαίτερη πατρίδα χειροκρότησε τις προσπάθειες αθλητών και αθλητριών και είχε την ευκαιρία να συναντήσει ανθρώπους του χώρου από την ευρύτερη περιοχή, αλλά και σωματεία όλης της χώρας.

Συνολικά τα μετάλλια της Αχαΐας ήταν τρία, η Βαλαχά και ο Χριστόπουλος (Αρίων Πάτρας) τα άλλα δύο.