Σταθόπουλος Τάσσος
[email protected]

Συνεχίστηκε στη Θεσσαλονίκη η οικογενειακή παράδοση

Συνεχίστηκε, στη Θεσσαλονίκη πριν λίγες ημέρες, η παράδοση της συγκομιδής μεταλλίων για την οικογένεια Ζουρνατζή.

Ο μικρός Λευτέρης Ζουρνατζής της Παναχαϊκής, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 48 κιλών του πανελληνίου πρωταθλήματος πυγμαχίας παμπαίδων και ήταν το πρώτο στην καριέρα του.

Δεν ήταν όμως το πρώτο στην οικογένεια, αφού τόσο ο πατέρας του Αλέξανδρος, όσο και ο θείος του Αλέκος υπήρξαν στο παρελθόν πρωταθλητές Ελλάδας.

Ο πατέρας του ήταν αθλητής της ΕΑΠ και πανηγύρισε τρία μετάλλια και τον τίτλο του χρυσού πρωταθλητή Εφήβων, ο δε θείος του Αλέκος, ήταν πρωταθλητής της Παναχαϊκής, με απολογισμό 12 μετάλλια στα πανελλήνια πρωταθλήματα, ανάμεσά τους και ο επίζηλος τίτλος του χρυσού μεταλλίου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Α' κατηγορίας (elite) Ανδρών το 1989.