/

Τεράστιος Απόλλων, νίκη χρυσάφι 68-57 τον Προμηθέα (ΦΩΤΟ-ΒΙΝΤΕΟ)

Μεγάλη νίκη στην Α1 (eurokinissi)

Αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής

Για πρώτη φορά από την στιγμή που υπάρχει το πατρινό ντέρμπι στη Basket League, ο Απόλλωνας κέρδισε τον Προμηθέα (68-57) κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ήταν αποφασισμένοι από νωρίς να πάρουν τη νίκη - χρυσάφι στην προσπάθεια που κάνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού, αποκτώντας γρήγορα το προβάδισμα.

Παρά το μπλακ άουτ που υπέστησαν στη δεύτερη περίοδο και το -προς στιγμήν- προβάδισμα των φιλοξενούμενων μάλιστα, αντέδρασαν και επέβαλαν εκ νέου τα δικά τους "θέλω" στην αναμέτρηση, πριν φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Διαβάστε στο sportin.gr

Ο Τέβιν Μακ (27 πόντοι με 5/9 τρίποντα) ήταν αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα του Προμηθέα, με τον Γιώργο Μπόγρη (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ) να πραγματοποιεί την πιο γεμάτη φετινή εμφάνισή του.

Από την άλλη, ο Τζο Τόμασον ξεχώρισε στην επίθεση (12 πόντοι), αλλά πέραν της ήττας, αυτό που απασχολεί περισσότερο τον Γιάννη Χριστόπουλο είναι η κατάσταση της υγείας του Τζορτζ Κόντιτ, ο οποίος αποχώρησε στα 6'28'' για το τέλος με πρόβλημα στον αστράγαλο.

Η ενέργεια του Απόλλωνα Πάτρας ξεχείλιζε στο Κλειστό Περιβόλας στην πρώτη περίοδο, με τον Τέβιν Μακ να είναι η μεγαλύτερη απειλή για την αντίπαλη άμυνα. Ο περιφερειακός του Νίκου Βετούλα έβαλε συνεχόμενα περιφερειακά σουτ μάλιστα, αποτελώντας τη βασική αιτία για το +11 (25-14 στο 11'), το οποίο μετέφερε μπόλικη πίεση στην απέναντι πλευρά.

Στα επόμενα έξι λεπτά όμως, όλα ανατράπηκαν. Με τον Απόλλωνα Πάτρας να μένει δίχως εντός παιδιάς καλάθι, ο Προμηθέας βρήκε την αφορμή για να να ανακάμψει και να πάρει το προβάδισμα (26-27 στο 17'), δείχνοντας πως έχει σφυγμό. Ξανά με όπλο το τρίποντο όμως, η ομάδα του Νίκου Βετούλα αντέδρασε και πήγε στα αποδυτήρια, ούσα στο +6 (37-31).

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι πλέον για τον Απόλλωνα, ο οποίος δεν έδωσε περισσότερα δικαιώματα στον Προμηθέα. Σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους άλλωστε, το προβάδισμα παρέμεινε στα δικά του χέρια, με τον Τέβιν Μακ να παραμένει πληγή για την άμυνα των φιλοξενούμενων και τον Γιώργο Μπόγρη να κάνει θραύση κοντά στη ρακέτα.

Το +12 (52-40) του 27ου λεπτού αποτύπωνε ανάγλυφα την εικόνα του αγώνα, με τον Γιάννη Χριστόπουλο να κάνει ό,τι μπορεί για να διαφοροποιήσει την εικόνα της ομάδας του, αλλά η αστοχία στο τρίποντο (2/15) και τα χαμένα ριμπάουντ (26 έναντι 36) δεν επέτρεπαν κάτι τέτοιο.

Πόσω μάλλον από την στιγμή που στη διάρκεια της τελευταίας περιόδου ο Προμηθέας είδε τον Τζορτζ Κόντιτ να τίθεται νοκ άουτ (στα 6'28'') με πρόβλημα στον αστράγαλο. Ο Απόλλωνας διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος και πανηγύρισε μια νίκη που μπορεί να αλλάξει την ιστορία της παραμονής στη Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας - Μαλαμάς - Αγραφιώτης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 37-31, 55-46, 68-57.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Γκρίφιν 8 (2/8 τρίποντα), Βερτζ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ντέιβις 10 (2), Μπόγρης 10 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μακ 27 (6/11 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σιλά 4, Φιλιππάκος (0/4 σουτ), Καράμπελας (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλχούν, Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος (0/5 σουτ, 6 ριμπάουντ).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν, Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Μουράτος 7 (1), Χογκ 8 (5 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 5 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κόντιτ 7 (7 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 5, Γκίκας 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Τόμασον 12 (0/3 τρίποντα), Τανούλης 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 16/37 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 6/13 βολές, 48 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 19 επιθετικά), 21 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/40 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 6/8 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Απόλλωνας Πάτρας δοκιμάζεται εκτός έδρας απέναντι στον Παναθηναϊκό (2/4, 15:45), ενώ ο Προμηθέας επιστρέφει στο "Δημήτρης Τόφαλος" για να παίξει με το Περιστέρι bwin (1/4, 16:00).