/

Ο Προμηθέας 2014 μεγάλο «διπλό» 65-56 στην Ερμιονίδα

Ο Προμηθέας 2014 μεγάλο «διπλό» 65-56 στ...

7η νίκη στην Γ' Εθνική

Την δεύτερη φετινή του νίκη κόντρα στον ΑΟ Ερμιονίδας (4-15) πέτυχε το απόγευμα της Τετάρτης (8/3) ο Προμηθέας 2014 (7-12), με την ομάδα της Πάτρας να περνάει με 65-56 από την Ερμιόνη σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 19η στροφή του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία!

Το πρώτο μέρος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, όπως άλλωστε αναμενόταν, με τους φιλοξενούμενους πάντως να είναι πιο σταθεροί στα της επίθεσης (18 πόντοι ενεργητικό στην 1η περίοδο, 18 πόντοι ενεργητικό στην 2η περίοδο) και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά στον πίνακα του σκορ με 36-31 δείχνοντας ικανοί να φτάσουν στο 2/2 κόντρα στη δυσκολοκατάβλητη Ερμιονίδα.

Διαβάστε στο sportin.gr

Η ίδια οριακή πρωτοκαθεδρία συνεχίστηκε μάλιστα και μετά την ανάπαυλα, με τον ρυθμό και την επιθετική αποτελεσματικότητα βέβαια να πέφτουν ραγδαία (23 κοινοί πόντοι) στην 3η περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε όμως ξανά τους Αχαιούς μπροστά στο σκορ με 4 πόντους (43-47).

Μέχρι τέλους δε, δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να ξεφεύγουν προς το τέλος της συνάντησης ακόμα και με αποστάσεις κοντά σε διψήφια κλίμακα περνώντας από μια δύσκολη έδρα των εθνικών κατηγοριών.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 31-36, 43-47, 56-65