Ανάμεσα τους και το τελευταίο φιλμ του Μπερτολούτσι
Το Πολιτιστικό Σωματείο «ο Φάρος» - “il Faro” της Πάτρας, υπό την αιγίδα της Ιταλικής Πρεσβείας στην Αθήνα και σε συνεργασία με το Ιταλικό Μορφωτικό Ινστιτούτο, επανέρχεται και πάλι με το καθιερωμένο κινηματογραφικό φεστιβάλ του με τίτλο: «Άρωμα Ιταλίας». Το Φεστιβάλ περιλαμβάνει τέσσερις ενδιαφέρουσες προβολές που θα προβληθούν στην Πάτρα και σε άλλες πόλεις: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Λέρος, Χανιά, Κεφαλονιά, Ηράκλειο, Μεσσήνη, Ρέθυμνο, Γύθειο.
Οι ταινίες θα προβληθούν με ελληνικούς υπότιτλους στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Αγοράς Αργύρη στην Αγ. Ανδρέου και Ζαίμη στις 22, 27, 29 Μαΐου και 3 Ιουνίου 2019.
Ώρα έναρξης προβολών: 19.00
Είσοδος ελεύθερη για το κοινό.
1η προβολή την Τετάρτη 22 του μηνός, με ώρα έναρξης 19:00, στην Αγορά Αργύρη.
Οι ταινίες κατά σειρά προβολής είναι οι εξής:
- Perfetti sconosciuti (Τέλειοι ξένιοι), Paolo Genovese
- Come Dio comanda (Πατρικός δεσμός), Gabriele Salvatore
- Baaria (Η πόλη του άνεμου), Giuseppe Tornatore και
4. Io e te (Εγώ κι εσύ), σε σκηνοθεσία του εκλιπόντος σπουδαίου δημιουργού Bernardo Bertolucci. Πρόκειται για την τελευταία του ταινία γυρισμένη το 2012.
![](https://newmedia.thebest.gr/i/w400/dmjidjrupl5ce2d4646026e.jpg)
Ακολουθήστε το thebest.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο thebest.gr