ΣΤΙΒΟΣ

/

2ος Διεθνής Ημιμαραθώνιος Πάτρας: 4.000 δρομείς γέμισαν το κέντρο και την παραλιακή ζώνη - ΔΕΙΤΕ Πολλές ΦΩΤΟ

2ος Διεθνής Ημιμαραθώνιος Πάτρας: 4.000 ...

Νικητής στα 21χλμ ο Ιβάν Σιούρις με ρεκόρ αγώνα

Ο Η2oς Patras Half Marathon βρίσκεται σε εξέλιξη από τις 9 το πρωί οπότε οι δρομείς στήθηκαν στην αφετηρία της πλατείας Γεωργίου για την εκκίνηση του ημιμαραθωνίου των 21.097μ., με τη διαδρομή να εστιάζει κυρίως στο παραλιακό μέτωπο της Πάτρας.

Ακολουθει στις 12.05 με τον αγώνα των 5χλμ. με τις περισσότερες συμμετοχές, ενώ στις 13.00. η εκκίνηση στον Παιδικό αγώνα του 1χλμ. τρέχουν  800 μικροί φίλοι του κλασικού αθλητισμού.

Νικητής του ημιμαραθωνίου των των 21.097μ. αναδείχθηκε ο σπουδαίος δρομέας Ιβάν Σιούρις με χρόνο 1.05.21, καταρρίπτοντας το δικό του περσινό ρεκόρ! Στις πρώτες δηλώσεις του ο νικητής του αγώνα ήταν περιχαρής, υποσχέθηκε πως θα βρεθεί στην Πάτρα και του χρόνου ενώ απηύθυνε ανοικτή πρόσκληση σε άλλους αθλητές: «Ελάτε στην Πάτρα να κάνετε νέο ατομικό ρεκόρ»!

Πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ήταν η Νάνσυ Κοκκορού από την Σπάρτη, με χρόνο 1.21.39.