Back to Top
#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Νάσος Νασόπουλος Ολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024 Αιγιάλεια
Αγγελίες
Μην ψάχνεις, βρες στο
THE BEST

MORE SPORTS

/

ΠΑΡΙΣΙ 2024: Το πρόγραμμα όλων των ελληνικών συμμετοχών

ΠΑΡΙΣΙ 2024: Το πρόγραμμα όλων των ελλην...

Το ελληνικό ενδιαφέρον θα είναι ζωντανό για 16 ολόκληρες μέρες.

Το προ-Ολυμπιακό τουρνουά του μπάσκετ ολοκληρώθηκε και η ομάδα που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στους 33ους θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες είναι πλέον πλήρης.

Γνωρίζουμε τις μέρες που ο κάθε αθλητής και αθλήτρια θα συμμετάσχει στο κορυφαίο γεγονός και είναι βέβαιο ότι θα υπάρχουν ελληνικές παρουσίες από την πρώτη μέρα μέχρι και την προτελευταία, ενώ η εξέλιξη της διοργάνωσης θα δείξει αν θα υπάρξει εκπροσώπηση και την τελευταία με κάποιον τελικό. Το ελληνικό ενδιαφέρον θα είναι ζωντανό για 16 ολόκληρες μέρες.

Το πρόγραμμα αναφέρεται μόνο σε συμμετοχές που αφορούν προκριματικά ή φάση των ομίλων. Όταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες ξεκινήσουν, θα υπάρχει διαρκής ενημέρωση με την πορεία όλων των ελληνικών συμμετοχών στο κορυφαίο γεγονός του πλανήτη.

27 ΙΟΥΛΙΟΥ
Kωπηλασία – Βερ Σουρ Μαρν
10:00 προκριματικά σκιφ ανδρών
– ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΝΤΟΥΣΚΟΣ

Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα
12:00 προκριματικά 100μ πεταλούδα γυναικών
– ΑΝΝΑ ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ
– ΓΕΩΡΓΙΑ ΔΑΜΑΣΙΩΤΗ
4Χ100μ ελεύθερο ανδρών
– ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ
– ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΜΠΙΛΑΣ
– ΑΝΔΡΕΑΣ ΒΑΖΑΙΟΣ
– ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ
– ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΜΕΛΑΔΙΝΗΣ (αναπληρωματικός)
– ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΟΛΑΝΑΣ (αναπληρωματικός)

Ενόργανη γυμναστική – Αρένα Μπερσί
12:00 προκριματικά κρίκων
– ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ

Τένις – Ρολάν Γκαρός
13:00 πρώτος γύρος απλού ανδρών και γυναικών (αναμένεται κλήρωση)
– ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
– ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ
13:00 πρώτος γύρος διπλού ανδρών και γυναικών (αναμένεται κλήρωση)
– ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ / ΠΕΤΡΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
– ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ / ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ

Σκοποβολή – Σατορού
13:30 προκριματικά 10μ πιστόλι γυναικών
– ΑΝΝΑ ΚΟΡΑΚΑΚΗ
– ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΟΣΧΗ

Επιτραπέζια αντισφαίριση – Παρίς Αρένα 4
16:00 προκριματικά απλού ανδρών
– ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΚΙΩΝΗΣ

Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου
16:35 δεύτερος όμιλος, 1η αγωνιστική γυναικών
– ΕΛΛΑΔΑ – ΗΠΑ

Καλαθοσφαίριση – Στάδιο Πιερ Μορόι
22:00 πρώτος όμιλος ανδρών, 1η αγωνιστική
– ΕΛΛΑΔΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ

28 ΙΟΥΛΙΟΥ
Κωπηλασία – Βερ Σουρ Μαρν
11:30 προκριματικά δικώπου γυναικών
– ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥ, ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ
12:30 προκριματικά διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών
– ΖΩΗ ΦΙΤΣΙΟΥ, ΜΙΛΕΝΑ ΚΟΝΤΟΥ
13:00 προκριματικά διπλού σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών
– ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΠΕΤΡΟΣ ΓΚΑΪΔΑΤΖΗΣ

Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα
12:00 προκριματικά 400μ μεικτή ανδρών
– ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΠΑΣΤΑΜΟΣ
100μ ύπτιο ανδρών
– ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ

Τένις – Ρολάν Γκαρός
13:00 πρώτος γύρος απλού ανδρών και γυναικών (αναμένεται κλήρωση)
– ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
– ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ
13:00 πρώτος γύρος διπλού ανδρών και γυναικών (αναμένεται κλήρωση)
– ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ / ΠΕΤΡΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
– ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ / ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ

Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου
22:05 πρώτος όμιλος, 1η αγωνιστική ανδρών
– ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας
Πρώτη μέρα IQFoil ανδρών
– ΒΥΡΩΝΑΣ ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ

29 ΙΟΥΛΙΟΥ
Ξιφασκία – Γκραντ Παλέ
10:30 ταμπλό 64 σπάθης γυναικών
– ΔΩΡΑ ΓΚΟΥΝΤΟΥΡΑ

Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα
12:00 προκριματικά 800μ ελεύθερο ανδρών
– ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ

Τένις – Ρολάν Γκαρός
13:00 πρώτος γύρος μεικτού (αναμένεται κλήρωση)
– ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ

Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας
Δεύτερη μέρα IQFoil ανδρών
– ΒΥΡΩΝΑΣ ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ

30 ΙΟΥΛΙΟΥ
Καλαθοσφαίριση – Στάδιο Πιερ Μορόι
12:00 πρώτος όμιλος ανδρών, 2η αγωνιστική
– ΙΣΠΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα
12:00 προκριματικά 4Χ200μ ελεύθερο ανδρών
– ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ
– ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΓΓΛΕΖΑΚΗΣ
– ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΤΑΜΟΥ
– ΑΝΔΡΕΑΣ ΒΑΖΑΙΟΣ

Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας
13:00 τρίτη μέρα IQFoil ανδρών
– ΒΥΡΩΝΑΣ ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ

Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου
20:30 πρώτος όμιλος, 2η αγωνιστική ανδρών
– ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΕΛΛΑΔΑ

31 ΙΟΥΛΙΟΥ
Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα
12:00 προκριματικά 200μ ύπτιο ανδρών
– ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ
– ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΣΙΣΚΟΣ
200μ πεταλούδα γυναικών
– ΓΕΩΡΓΙΑ ΔΑΜΑΣΙΩΤΗ

Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας
13:00 τέταρτη μέρα IQFoil ανδρών
– ΒΥΡΩΝΑΣ ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ

Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου
15:35 δεύτερος όμιλος, 2η αγωνιστική γυναικών
– ΙΣΠΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Τζούντο – Σαμπ ντε Μαρς Αρένα
11:00 πρώτος γύρος γυναικών -70κ
– ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΤΕΛΤΣΙΔΟΥ
11:00 πρώτος γύρος γυναικών -90κ
– ΘΟΔΩΡΟΣ ΤΣΕΛΙΔΗΣ

1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Στίβος – Τροκαντερό
10:20 τελικός 20χλμ βάδην γυναικών
– ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΝΤΡΙΣΜΠΙΩΤΗ
– ΚΥΡΙΑΚΗ ΦΙΛΤΙΣΑΚΟΥ

Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου
11:00 πρώτος όμιλος, 3η αγωνιστική ανδρών
– ΕΛΛΑΔΑ – ΗΠΑ

Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα
12:00 προκριματικά 50μ ελεύθερο ανδρών
– ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ
– ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΜΠΙΛΑΣ
Προκριματικά 200μ μεικτή ανδρών
– ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΠΑΣΤΑΜΟΣ

Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας
13:00 πέμπτη μέρα IQFoil ανδρών
– ΒΥΡΩΝΑΣ ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ

2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Καλαθοσφαίριση – Στάδιο Πιερ Μορόι
12:00 πρώτος όμιλος ανδρών, 3η αγωνιστική
– ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Στίβος – Σταντ ντε Φρανς
11:10 προκριματικά Α’ γκρουπ σφυροβολίας ανδρών
– ΜΙΧΑΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ
– ΧΡΗΣΤΟΣ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑΚΗΣ
11:15 προκριματικά ύψους γυναικών
– ΤΑΤΙΑΝΑ ΓΚΟΥΣΙΝ
– ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΔΟΣΗ
11:50 προκριματικά 100μ γυναικών
– ΠΟΛΥΝΙΚΗ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΟΥ
12:35 προκριματικά Β’ γκρουπ σφυροβολίας ανδρών
– ΜΙΧΑΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ
– ΧΡΗΣΤΟΣ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑΚΗΣ

Σκοποβολή – Σατορού
10:00 προκριματικά σκιτ ανδρών, πρώτη μέρα
– ΜΑΚΗΣ ΜΙΤΑΣ
– ΜΠΑΜΠΗΣ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ

Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα
12:00 προκριματικά μεικτή 4Χ100μ μεικτή
– ΑΝΝΑ ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ, Νόρα Δράκου, ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΝΤΟΥΜΑΣ

Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου
16:35 δεύτερος όμιλος, 3η αγωνιστική γυναικών
– ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ

Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας
Πρώτη μέρα μεικτού 470
– ΑΡΙΑΔΝΗ ΣΠΑΝΑΚΗ
– ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΣΠΑΝΑΚΗΣ

3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Στίβος – Σταντ ντε Φρανς
11:10 προκριματικά επί κοντώ ανδρών
– ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΚΑΡΑΛΗΣ

Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα
12:00 προκριματικά 50μ ελεύθερο γυναικών
– ΝΟΡΑ ΔΡΑΚΟΥ
Προκριματικά 1.500μ ελεύθερο ανδρών
– ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ

Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου
13:05 πρώτος όμιλος, 4η αγωνιστική ανδρών
– ΚΡΟΑΤΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας
Δεύτερη μέρα μεικτού 470
– ΑΡΙΑΔΝΗ ΣΠΑΝΑΚΗ
– ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΣΠΑΝΑΚΗΣ

Σκοποβολή – Σατορού
10:00 προκριματικά σκιτ ανδρών, δεύτερη μέρα
– ΜΑΚΗΣ ΜΙΤΑΣ
– ΜΠΑΜΠΗΣ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ
Προκριματικά σκιτ γυναικών, πρώτη μέρα
– ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΚΑΤΖΟΥΡΑΚΗ

Ποδηλασία – Τροκαντερό
12:00 ποδηλασία δρόμου ανδρών
– ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΟΥΓΛΑΣ

4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Σκοποβολή – Σατορού
10:30 προκριματικά σκιτ γυναικών, δεύτερη μέρα
– ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΚΑΤΖΟΥΡΑΚΗ

Στίβος – Σταντ ντε Φρανς
11:20 προκριματικά Α’ γκρουπ σφυροβολίας γυναικών
– ΣΤΑΜΑΤΙΑ ΣΚΑΡΒΕΛΗ
11:55 προκριματικά 200μ γυναικών
– ΠΟΛΥΝΙΚΗ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΟΥ
12:00 προκριματικά μήκους ανδρών
– ΜΙΛΤΟΣ ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ
12:45 προκριματικά Β’ γκρουπ σφυροβολίας γυναικών
– ΣΤΑΜΑΤΙΑ ΣΚΑΡΒΕΛΗ

Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου
21:05 δεύτερος όμιλος, 4η αγωνιστική γυναικών
– ΓΑΛΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας
Τρίτη μέρα μεικτού 470
– ΑΡΙΑΔΝΗ ΣΠΑΝΑΚΗ
– ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΣΠΑΝΑΚΗΣ
Πρώτη μέρα φόρμουλα κάιτ
– Κάμερον - Αλέξανδρος Μαραμενίδης

5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Σκοποβολή – Σατορού
10:30 προκριματικά μεικτού σκιτ
– ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΚΑΤΖΟΥΡΑΚΗ
– ΜΑΚΗΣ ΜΙΤΑΣ / ΜΠΑΜΠΗΣ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ

Στίβος – Σταντ ντε Φρανς
11:40 προκριματικά επί κοντώ γυναικών
– ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ
– ΕΛΕΝΗ ΠΟΛΑΚ
– ΑΡΙΑΔΝΗ ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ

Ιππασία – Ανάκτορο των Βερσαλλιών
15:00 προκριματικά υπερπήδησης εμποδίων γυναικών
– ΙΟΛΗ ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ

Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου
16:10 πρώτος όμιλος, 5η αγωνιστική ανδρών
– ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ

Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας
Τέταρτη μέρα μεικτού 470
– ΑΡΙΑΔΝΗ ΣΠΑΝΑΚΗ
– ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΣΠΑΝΑΚΗΣ
Δεύτερη μέρα φόρμουλα κάιτ
– ΚΑΜΕΡΟΝ ΜΑΡΑΜΕΝΙΔΗΣ

6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας
Πέμπτη μέρα μεικτού 470
– ΑΡΙΑΔΝΗ ΣΠΑΝΑΚΗ
– ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΣΠΑΝΑΚΗΣ
Τρίτη μέρα φόρμουλα κάιτ
– ΚΑΜΕΡΟΝ ΜΑΡΑΜΕΝΙΔΗΣ

7 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Στίβος – Σταντ ντε Φρανς
11:25 προκριματικά Α’ γκρουπ ακοντισμού γυναικών
– ΕΛΙΝΑ ΤΖΕΝΓΚΟ
12:50 – προκριματικά Β’ γκρουπ ακοντισμού γυναικών
– ΕΛΙΝΑ ΤΖΕΝΓΚΟ

Πάλη – Σαμπ ντε Μαρς Αρένα
12:30 πρώτος γύρος 53κ ελευθέρας γυναικών
– ΜΑΡΙΑ ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ

Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας
Τέταρτη μέρα φόρμουλα κάιτ
– ΚΑΜΕΡΟΝ ΜΑΡΑΜΕΝΙΔΗΣ

8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Πάλη – Σαμπ ντε Μαρς Αρένα
12:30 πρώτος γύρος 86κ ελευθέρας ανδρών
– ΝΤΑΟΥΡΕΝ ΚΟΥΡΟΥΓΚΛΙΕΦ

9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Μαραθώνια κολύμβηση – Σηκουάνας
08:30 10χλμ ανδρών
– ΑΛΚΗΣ ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ

Καλλιτεχνική κολύμβηση – Κέντρο υγρού στίβου
20:00 τεχνικό ντουέτο
– ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ
– ΣΟΦΙΑ ΜΑΛΚΟΓΕΩΡΓΟΥ

10 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Πάλη – Σαμπ ντε Μαρς Αρένα
12:30 πρώτος γύρος 74κ ελευθέρας ανδρών
– ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΣΙΔΗΣ

Καλλιτεχνική κολύμβηση – Κέντρο υγρού στίβου
20:00 ελεύθερο ντουέτο
– ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ
– ΣΟΦΙΑ ΜΑΛΚΟΓΕΩΡΓΟΥ

ΠΗΓΗ: sportsfeed.gr

Ακολουθήστε το thebest.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο thebest.gr

Sports