Δείτε ΦΩΤΟ
Γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε… ήταν ο τίτλος του μουσικού @ φιλολογικού αφιερώματος στον ποιητή Μανόλη Αναγνωστάκη, που πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία στο κατάμεστο από κόσμο κήπο του βιβλιοπωλείου « Πολύεδρο».
Οι λογοτέχνες συμπολίτες Βασίλης Λαδάς, Σπύρος Βρεττός & Ανδρέας Λάζαρης αναφέρθηκαν στη ζωή και στο έργο του ποιητή και διάβασαν ποιήματα του. Παραβρέθηκε η κ. Τζένη Αρσένη , Υποψήφια Ευρωβουλευτής ΣΥΡΙΖΑ ΠΣ που διάβασε αποσπάσματα από την συνέντευξη του «Είμαι αριστερόχειρας ουσιαστικά».
Ευχάριστη και νοσταλγική νότα , το άκουσμα των μελοποιημένων ποιημάτων του, από τους συνθέτες Μ. Θεοδωράκη, Θ. Μικρούτσικο, Γ. Μαρκόπουλου και Δ. Παπαδημητρίου, που επιμελήθηκε ο Δημήτρης Κωστακιώτης.
Κορυφαία στιγμή, όταν όλοι μαζί τραγούδισαν το << Δρόμοι παλιοί>>.
Το αφιέρωμα οργάνωσε η Επιτροπή Πολιτισμού ΣΥΡΙΖΑ-ΠΕ Αχαΐας : Αβράμης Δημήτρης, Αργυριάδου Έλλη, Κουτρούμπα Ντόλυ, Κωστακιώτης Δημήτρης, Λαδάς Βασίλης, Λάζαρης Ανδρέας, Μουρίκης Άκης, Παναγοπούλου Γιάννα , Παππάς Γιάννης, Φραγκούλια Αγγελική, Χριστόπουλος Βασίλης, Χρυσανθόπουλος Γιάννης και συντόνισε η Βικτωρία Αγγελοπούλου, μέλος Ν.Ε ΣΥΡΙΖΑ Αχαΐας
![](https://newmedia.thebest.gr/i/w400/gqevyrqrpw665037625a6be.jpg)
![](https://newmedia.thebest.gr/i/w400/uuphtbcsxs66503762532f7.jpg)
![](https://newmedia.thebest.gr/i/w400/qfusxvfcly665037621337a.jpg)
![](https://newmedia.thebest.gr/i/w400/gyxbroxhuu6650376220be6.jpg)
Ακολουθήστε το thebest.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο thebest.gr