ΜΠΑΣΚΕΤ

/

Προμηθέας: Έβαλε «φρένο» στον Άρη! Ξανά αφεντικό για τετράδα

Προμηθέας: Έβαλε «φρένο» στον Άρη! Ξανά ...

Ο Προμηθέας έπαιξε άμυνα για σεμινάριο και έκοψε το σερί 4 νικών που έτρεχε ο Άρης στο πρωτάθλημα

Τράβηξε... χειρόφρενο στο σερί του Άρη ο Προμηθέας!

Οι Πατρινοί έκαναν σπουδαία εμφάνιση και έκοψαν τη φόρα των «κίτρινων», που μετρούσαν 4 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν με σκορ 70-57 στο «Δ. Τόφαλος» και να ανέβουν στο 11-8, όπου έπιασαν τον Άρη. Πλέον, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχει και την ισοβαθμία λόγω του 2/2 κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, επομένως έγινε ξανά αφεντικό για την 4η θέση!

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον... συνήθη ύποπτο Χάντερ Χέιλ, ο οποίος με 5 σερί πόντους υπέγραψε το 7-0. Ο Τολιόπουλος έβαλε στο ταμπλό τον Άρη (7-3), ωστόσο ο Ετσενίκε άρχισε να βρίσκει ρυθμό για το 11-3. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σιγά σιγά λύσεις επιθετικά και πλησίασαν σε 13-7 με τον Μποχωρίδη, ενώ ο Μπάνκστον με λέι απ μείωσε σε 15-10. Η αντίδραση των «κίτρινων» συνεχίστηκε με τον Σταρκ να μειώνει σε 17-14, όμως ο Κάγουαν με τρίποντο απάντησε και έγραψε το 20-14. Η πρώτη περίοδος έληξε 20-16 με δύο βολές του Μπάνκστον για το 20-16.

H κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κάγουαν και τον Στέφενς να βάζουν βολές για πρώτο +10 (24-14). Ο Πάπας με μακρινό σουτ εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (27-14), με τον Χάρελ να πετυχαίνει 5 σερί πόντους και να μειώνει σε 29-19. Ο Τολιόπουλος έριξε το προβάδισμα των γηπεδούχων σε μονοψήφια τιμή (31-23), ενώ ο Σταρκ με τρίποντο μείωσε ακόμη περισσότερο (31-26). Ο Χέιλ απάντησε προσωρινά με δικό του μακρινό σουτ για το 34-26, ενώ οι Μπλούμπεργκς και Πάπας ευστόχησαν από τα 6,75μ. για το 37-29 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Πατρινοί ήταν ακόμη καλύτεροι. Στην αρχή, ο Άρης πλησίασε σε απόσταση βολής με συνεχόμενους πόντους του Τολιόπουλου (38-36), όμως Ετσενίκε και Χέιλ έδωσαν ξανά ένα μικρό προβάδισμα στον Προμηθέα (42-36). Οι Θεσσαλονικείς έμεναν για αρκετή ώρα κοντά χάρη στα μακρινά σουτ του Χάρελ (44-41), όμως απο εκεί και πέρα «κόλλησαν» για τα καλά επιθετικά και έμειναν για 4 λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 12-0, το οποίο διαμόρφωσε το 56-41 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Άρης έβγαλε συγκλονιστική αντίδραση στην τέταρτη περίοδο. Με πρωταγωνιστή τον Ντε Σόουζα και άξιους συμπαραστάτες τους Χάρελ και Σανόγκο, οι Θεσσαλονικείς έσφιξαν την άμυνα και έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 10-0, το οποίο τους έφερε ξανά κοντά στους γηπεδούχους (56-51). Ο Κάγουαν έδωσε κομβική λύση στους Πατρινούς με τρίποντο από τη γωνία, όμως ο Τολιόπουλος του απάντησε για το 59-54. Ο Στέφενς έδωσε νέα σημαντική ανάσα στους γηπεδούχους (62-54), ενώ λίγο αργότερα μαζί με τον Κόφεϊ επανέφεραν τους γηπεδούχους στο +9 (66-57). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλε τις άμυνες που χρειαζόταν και ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο με βολές του Χέιλ (68-57), ενώ από εκεί και πέρα δεν υπήρχε χρόνος για τον Άρη.

Tα δεκάλεπτα: 20-14, 37-29, 56-41, 70-57