Back to Top
#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Νάσος Νασόπουλος Αιγιάλεια Βασιλιάς Κάρολος της Αγγλίας Γιώργος Λάνθιμος Ρούλα Πισπιρίγκου Ομόφυλα Ζευγάρια
Αγγελίες
Μην ψάχνεις, βρες στο
THE BEST

ΠΟΛΙΤΙΚΗ

/

Ο Κώστας Πελετίδης «κυνηγάει» το ρεκόρ των Β. Ρούφου, Δ. Βότση, Θ. Άννινου και Α. Καράβολα

Από αριστερά Μπουκαούρης - Ανδρικόπουλος...

Από αριστερά Μπουκαούρης - Ανδρικόπουλος, Βότσης, Ρούφος, Πελετίδης και Άννινος, Καράβολας, Καλαμογδάρτης

Σταθόπουλος Τάσσος
[email protected]

Θα χρειαστεί και 4η θητεία για να γίνει ο μακροβιότερος δήμαρχος Πατρέων

Τρίτη συνεχή θητεία λοιπόν για τον Κώστα Πελετίδη, που μετά τις εκλογές Οκτωβρίου 2023 ανανέωσε την παραμονή του στον δημαρχιακό θώκο για το διάστημα Ιανουάριος 2024 - Δεκέμβριος 2028.

Τότε θα συμπληρώσει 14 χρόνια και 4 μήνες, καθώς θυμίζουμε πρωτοεκλέχτηκε τον Σεπτέμβριο του 2014. Δεν θα είναι όμως ο μακροβιότερος δήμαρχος στην ιστορία της πόλης, θα απαιτηθεί και 4η εκλογή του για να ξεπεράσει τέσσερις μορφές στα αυτοδιοικητικά της Πάτρας, τους προκατόχους του Βασίλειο Ρούφο, Δημήτριο Βότση, Θεόδωρο Αννινο και Ανδρέα Καράβολα.

Μακροβιότερος όλων είναι ο Ανδρέας Καράβολας με 4 τετραετίες και 16 χρονια. Ακολουθεί ο Βασίλειος (Λαλάκης Ρούφος) με 4 θητείες (η μία εξ αυτών ως διορισμένος) και συνολική διάρκεια 15 ετών και 6 μηνών.

Ακολουθούν με 14 χρόνια και 5 μήνες οι Δημήτριος Βότσης και Θεόδωρος Άννινος, με 14 χρόνια και 4 μήνες ο Κώστας Πελετίδης (εφόσον ολοκληρώσει τη θητεία του), με 12 χρόνια και 9 μήνες ο Περικλής Καλαμογδάρτης (η πρώτη του θητεία ως διορισθείς), και  ο Δημήτριος Ανδρικόπουλος - Μπουκαούρης με 11 χρόνια και 10 μήνες.

Ουδείς άλλος έχει ξεπεράσει τη 10ετή θητεία ως δήμαρχος Πατρέων.

Πάντως, τόσο ο Ρούφος όσο και ο Άννινος θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει την επίδοσή τους, αν η θητεία τους δεν είχε διακοπεί βιαίως, του μεν πρώτου το 1941 από τις Δυνάμεις Κατοχής, του δε δεύτερου το 1967 από τη χούντα των συνταγματαρχών.

Οι επτά πρώτοι

Αναλυτικά οι επτά πρώτοι της λίστας:

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΡΑΒΟΛΑΣ (16 χρόνια)

1 Ιανουαρίου 1987 - 31 Δεκεμβρίου 1990

1 Ιανουαρίου 1991 - 31 Δεκεμβρίου 1994

1 Ιανουαρίου 1995 - 31 Δεκεμβρίου 1998

1 Ιανουαρίου 2003 - 31 Δεκεμβρίου 2006

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΡΟΥΦΟΣ (15 χρόνια και 6 μήνες)

22 Μαρτίου 1934 - 11 Ιουλίου 1941

4 Οκτωβρίου 1944 - 19 Ιανουαρίου 1945*

7 Ιουνίου 1951 – 27 Νοεμβρίου 1954

28 Νοεμβρίου 1954 - 15 Μαΐου 1959

* Διορισμένος

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΝΝΙΝΟΣ (14 χρόνια και 5 μήνες)

7 Σεπτεμβρίου 1964 - 2 Μαΐου 1967

1 Απριλίου 1975 - 31 Δεκεμβρίου 1978

1 Ιανουαρίου 1979 - 31 Δεκεμβρίου 1982

1 Ιανουαρίου 1983 - 31 Δεκεμβρίου 1986

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΟΤΣΗΣ (14 χρόνια και 5 μήνες)

6 Σεπτεμβρίου 1899 - 7 Σεπτεμβρίου 1903

8 Σεπτεμβρίου 1903 – 1 Ιουλίου 1907

2 Ιουλίου 1907 – 9 Φεβρουαρίου 1914

ΚΩΣΤΑΣ ΠΕΛΕΤΙΔΗΣ (14 χρόνια και 4 μήνες)

1 Σεπτεμβρίου 2014 - 1 Σεπτεμβρίου 2019

1 Σεπτεμβρίου 2019 - 31 Δεκεμβρίου 2023

1 Ιανουαρίου 2024 - 31 Δεκεμβρίου 2028

ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΟΓΔΑΡΤΗΣ (12 χρόνια και 9 μήνες)

1 Οκτωβρίου 1858 - 1862*

4 Απριλίου 1866 – 1870

8 Ιουνίου 1875 - 7 Απριλίου 1879

* Διορισμένος

 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΜΠΟΥΚΑΟΥΡΗΣ  (11 χρόνια και 10 μήνες)

10 Φεβρουαρίου 1914 - 1 Αυγούστου 1920

6 Νοεμβρίου 1920 - 1 Δεκεμβρίου 1925 

Ολοι οι δήμαρχοι της Πάτρας

Ιδού και η λίστα των δημοτικών αρχόντων της Πάτρας, από τον πρώτο εκλεγέντα δημογέροντα (1829) έως σήμερα. Είναι συνολικά 52, και στη λίστα περιλαμβάνονται εκλεγέντες, υπηρεσιακοί και διορισμένοι.

Αναλυτικά:

Εκλεγμένοι Δημογέροντες 1829-1831
Κάρολος Δρακόπουλος

Θάνος Μαντζαβίνος

Ανδρέας Καλαμογδάρτης

Δημήτριος Αντωνόπουλος

Αναγνώστης Γιαννακόπουλος

Αντώνιος Οικονομόπουλος

Εκλεγμένοι Δημογέροντες 1831-1836
Θάνος Μαντζαβίνος

Μήτρος Παναγόπουλος

Γεώργιος Μπουκαούρης

Α. Χρυσανθόπουλος

Γ. Ζουμπανιώτης

Δημήτριος Ρετινιώτης

Διορισμένοι από την κυβέρνηση 1836-1866
Ιωάννης Ζαΐμης 26 Ιουνίου 1836 – 25 Ιουνίου 1837
Ιωάννης Μπουκαούρης 26 Ιουνίου 1837 - 5 Μαΐου 1841
Ανδρέας Χ. Λόντος 6 Μαΐου 1841-1843
Κωνσταντίνος Σκουρλέτης 1843 – 1847
Αντώνιος Αντωνόπουλος 1847 – 1847
Κωνσταντίνος Σκουρλέτης 2 Μαΐου 1847- 1851
Ιωάννης Αντωνόπουλος 23 Νοεμβρίου 1851 – 1855
Μπενιζέλος Ρούφος 13 Σεπτεμβρίου 1855 – 30 Σεπτεμβρίου 1858
Περικλής Καλαμογδάρτης 1 Οκτωβρίου 1858 - 1862
Σπυρίδων Χρυσανθακίδης 1862 – 1866

Εκλεγμένοι 1866-1941
Περικλής Καλαμογδάρτης 4 Απριλίου1866 – 1870
Γεώργιος Ρούφος 1870 - 1874
Γεώργιος Ρούφος 1874 – 5 Απριλίου 1875
Π. Ρουπακιώτης 6 Απριλίου 1875 – 7 Ιουνίου 1875
Περικλής Καλαμογδάρτης 8 Ιουνίου 1875 - 7 Απριλίου 1879
Αθανάσιος Κανακάρης-Ρούφος 8 Απριλίου 1879 – 2 Ιουλίου 1883
Δημήτριος Πατρινός 3 Ιουλίου 1883 – 30 Σεπτεμβρίου 1887
Γεώργιος Ρούφος 1 Οκτωβρίου 1887 - 7 Ιουλίου 1891
Αριστομένης Κοντογούρης 8 Ιουλίου 1891 – 11 Σεπτεμβρίου 1895
Αθανάσιος Κανακάρης-Ρούφος 12 Σεπτεμβρίου 1895 – 5 Σεπτεμβρίου 1899
Δημήτριος Βότσης 6 Σεπτεμβρίου1899 - 7 Σεπτεμβρίου1903
Δημήτριος Βότσης 8 Σεπτεμβρίου1903 – 1 Ιουλίου 1907
Δημήτριος Βότσης 2 Ιουλίου 1907 – 9 Φεβρουαρίου 1914
Δημήτριος Ανδρικόπουλος-Μπουκαούρης 10 Φεβρουαρίου 1914 - 1 Αυγούστου 1920
Γεώργιος Τριάντης 2 Αυγούστου 1920 – 14 Αυγούστου 1920
Γεώργιος Τοπάλης 15 Αυγούστου 1920 – 5 Νοεμβρίου 1920
Δημήτριος Ανδρικόπουλος-Μπουκαούρης 6 Νοεμβρίου 1920 - 1 Δεκεμβρίου 1925
Ιωάννης Βλάχος 2 Δεκεμβρίου 1925 – 4 Αυγούστου 1929
Ιωάννης Βλάχος 5 Αυγούστου 1929 – 21 Μαρτίου 1934
Βασίλειος (Λαλάκης) Ρούφος 22 Μαρτίου 1934 - 11 Ιουλίου 1941

Διορισμένοι επί Κατοχής 1941-1944
Ανδρέας Γαλανάκης 12 Ιουλίου 1941 – 30 Σεπτεμβρίου 1941
Ιωάννης Βλάχος 1 Οκτωβρίου 1941 – 8 Οκτωβρίου 1942
Ανδρέας Ζωιόπουλος 9 Οκτωβρίου 1942 - 17 Μαρτίου 1943
Γεώργιος Πανταζής 18 Μαρτίου 1943 – 3 Οκτωβρίου 1944

Διορισμένοι από την κυβέρνηση 1944-1951
Βασίλειος (Λαλάκης) Ρούφος 4 Οκτωβρίου 1944 – 19 Ιανουαρίου 1945
Νικόλαος Γιαννακόπουλος 20 Ιανουαρίου 1945 - 4 Απριλίου 1945
Ηλίας Λάζαρης 5 Απριλίου 1945 – 30 Μαΐου 1945
Χρήστος Φακής 31 Μαΐου 1945 – 28 Σεπτεμβρίου 1947
Θεόδωρος Ζαφειρόπουλος 29 Σεπτεμβρίου 1947 - 24 Ιουλίου 1949
Νικόλαος Βέτσος 25 Ιουλίου 1949 – 17 Αυγούστου 1950
Κωνσταντίνος Λαμπρινόπουλος 18 Αυγούστου 1950 – 21 Φεβρουαρίου 1951
Φώτιος Παλαιολόγος 22 Φεβρουαρίου 1951 - 25 Φεβρουαρίου 1951
Κωνσταντίνος Μαρμαράς 26 Φεβρουαρίου 1951 – 6 Ιουνίου 1951

Εκλεγμένοι 1951-1967
Βασίλειος (Λαλάκης) Ρούφος 7 Ιουνίου 1951 – 27 Νοεμβρίου 1954
Βασίλειος (Λαλάκης) Ρούφος 28 Νοεμβρίου 1954 - 15 Μαΐου 1959
Κωνσταντίνος Γκολφινόπουλος 16 Μαΐου 1959 – 31 Μαΐου 1959
Νικόλαος Βέτσος 1 Ιουνίου 1959 – 15 Αυγούστου 1964
Απόστολος Τσιτσάρας 16 Αυγούστου 1964 - 6 Σεπτεμβρίου 1964
Θεόδωρος Άννινος 7 Σεπτεμβρίου 1964 – 2 Μαΐου 1967

Διορισμένοι από τη Χούντα 1967-1974
Νικόλαος Βέτσος 3 Μαΐου 1967- 19 Αυγούστου 1967
Διονύσιος Τσερώνης 20 Αυγούστου 1967 - 19 Ιανουαρίου 1970
Κωνσταντίνος Γκολφινόπουλος 20 Ιανουαρίου 1970 – 22 Σεπτεμβρίου 1974

Εκλεγμένοι 1974 - σήμερα
Κωνσταντίνος Μπλέρης 23 Σεπτεμβρίου 1974 – 31 Μαρτίου 1975
Θεόδωρος Άννινος 1 Απριλίου 1975 - 31 Δεκεμβρίου 1978
Θεόδωρος Άννινος 1 Ιανουαρίου 1979 - 31 Δεκεμβρίου 1982
Θεόδωρος Άννινος 1 Ιανουαρίου 1983 - 31 Δεκεμβρίου 1986
Ανδρέας Καράβολας 1 Ιανουαρίου 1987 - 31 Δεκεμβρίου 1990
Ανδρέας Καράβολας 1 Ιανουαρίου 1991 - 31 Δεκεμβρίου 1994
Ανδρέας Καράβολας 1 Ιανουαρίου 1995 - 31 Δεκεμβρίου 1998
Ευάγγελος Φλωράτος 1 Ιανουαρίου 1999 - 31 Δεκεμβρίου 2002
Ανδρέας Καράβολας 1 Ιανουαρίου 2003 - 31 Δεκεμβρίου 2006
Ανδρέας Φούρας 1 Ιανουαρίου 2007 – 31 Δεκεμβρίου 2010
Γιάννης Δημαράς 1 Ιανουαρίου 2011 – 31 Αυγούστου 2014
Κώστας Πελετίδης 1 Σεπτεμβρίου 2014 - 1 Σεπτεμβρίου 2019

Κώστας Πελετίδης 1 Σεπτεμβρίου 2019 - 31 Δεκεμβρίου 2023

Κώστας Πελετίδης 1 Ιανουαρίου 2024 - 31 Δεκεμβρίου 2028

Ακολουθήστε το thebest.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο thebest.gr

Ειδήσεις