ΣΤΙΒΟΣ

/

Ολυμπιάδα Πατρών: Το σωματείο των πρωταθλητών

Αναδείχθηκε το καλύτερο σωματείο για την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου αλλά και για όλη την Πελοπόννησο

Με τη διεξαγωγή του Εαρινού Πρωταθλήματος Στίβου στις Σέρρες το Σαββατοκύριακο 10 & 11 Ιουνίου, αλλά και όλων των διασυλλογικών πρωταθλημάτων, ολοκληρώθηκε η Α΄ φάση των αγώνων στίβου για το 2023, πριν πάρουμε τη στροφή για τη Β΄φάση που είναι και η σημαντικότερη με τη διεξαγωγή των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων όλων των κατηγοριών.
Η Ολυμπιάδα Πατρών για ακόμα μία χρονιά αναδείχθηκε το καλύτερο σωματείο για την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου αλλά και για όλη την Πελοπόννησο. Οι τελευταίοι βαθμοί που προστέθηκαν σε αυτούς των διασυλλογικών Πρωταθλημάτων, ήταν αυτοί από το νεοσύστατο Εαρινό Πρωτάθλημα, όπου οι αθλητές και αθλήτριες του αχαϊκού σωματείου πραγματικά κυριάρχησαν. Από τις 12 συμμετοχές συνολικά όλων των σωματείων της Αχαϊας, οι 6 ήταν από την Ολυμπιάδα και οι 4 καλύτερες κατατάξεις ανήκουν και πάλι στην Ολυμπιάδα Πατρών.

Το πιο σπουδαίο είναι όμως ότι όλοι ανεξαιρέτως γύρισαν στην Πάτρα με σπουδαία ατομικά ρεκόρ, αλλά και ρεκόρ σωματείου.
Στο ίδιο διήμερο των Σερρών, παράλληλα με το Εαρινό Πρωτάθλημα διεξήχθησαν και οι σκυταλοδρομίες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος της κατηγορίας των Νέων, όπου η Ολυμπιάδα πήρε και φέτος την 1η θέση στα 4 Χ 400μ (ήταν νικήτρια και το 2021 και το 2022) με χαρακτηριστική άνεση και σπουδαία επίδοση, αφήνοντας υποσχέσεις για χρυσό μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα και στους Πανελληνίους Ανδρών.
Η Ολυμπιάδα Πατρών εμφανίζει συγκριτικά τη μεγαλύτερη δυναμική της στις κατηγορίες των Ανδρών & Γυναικών.

Η Διοίκηση του σωματείου και οι προπονητές ευελπιστούν ότι η Ολυμπιάδα Πατρών θα κυνηγήσει τη βαθμολογία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών το οποίο πρόκειται να διεξαχθεί στην πόλη του Βόλου στις 8 & 9 Ιουλίου. Να αναφέρουμε ότι στην τελευταία πανελλήνια κατάταξη (αξιολόγηση) σωματείων για το 2022, η Ολυμπιάδα είχε καταταγεί στην 11η θέση (σε σύνολο 342 σωματείων), σε μια ανοδική πορεία πολλών ετών.