/

Νέα νίκη ο φοβερός Αίολος Αγυιάς, πάντα πρώτος στην κορυφή

Νέα νίκη ο φοβερός Αίολος Αγυιάς, πάντα ...

73-69 τον Βίκο Ιωαννίνων

Σε ένα τρομερό ματς με πάρα πολλές εναλλαγές σε ρυθμό και σκορ, ο Αίολος Αγυιάς κατάφερε στο τέλος να κάμψει την αντίσταση του Βίκου Ιωαννίνων (3-3) στην Πάτρα και επικρατώντας με 73-69 ανέβηκε πια στο 5-1 παραμένοντας στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα στη Β' Εθνική μπάσκετ λίγες μέρες πριν το πρώτο του φετινό ρεπό.

Αν και η εκκίνηση της αναμέτρησης... φώναζε «Αίολος», με την ομάδα του κόουτς Παπαδημητρίου να ξεκινά... καυτά το ντέρμπι της αγωνιστικής προηγούμενοι τόσο με 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά όσο και με 10-2 στα πρώτα πέντε λεπτά, ο Βίκος δεν άργησε να βρει τα πατήματά του στην αχαϊκή πρωτεύουσα.

Διαβάστε στo sportin.gr

Έτσι, αξιοποιώντας στο έπακρο την άμυνα ζώνης που έθεσαν στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι θα έτρεχαν επί μέρους σκορ της τάξης του 4-17 (!) μέσα στα επόμενα 5 λεπτά κλείνοντας την 1η περίοδο όντας μπροστά εκείνοι τώρα με 14-19, ενώ μέχρι και το 12′ είχαν πάρει αέρα ακόμα και 6 πόντων (21-27). Μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους δε, η αρμάδα από τα Ιωάννινα θα ήταν αυτή που έστω και με μικρές σε ορισμένες περιπτώσεις διαφορές θα έκανε κουμάντο στον πίνακα του σκορ μέχρι και το +7 (41-48) του 20′.

Σιγά σιγά ωστόσο, οι Πατρινοί θα ήταν αυτοί που σκληραίνοντας την άμυνά τους και παίρνοντας ψυχολογία και στα της επίθεσης άρχιζαν να τουμπάρουν το ματς, και μετά την αρχική προειδοποίηση όταν και μείωσε σε 51-54 στο 25′ θα έκανε και την ολική επαναφορά ήδη από το φινάλε της 3ης περιόδου (58-56) όσο και στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου (60-58 στο 32′, 62-58 στο 34′).

Αυτή η κατάσταση συνεχίστηκε μέχρι και τα τελευταία λεπτά (68-63 στο 38′), με τους Αχαιούς να δείχνουν πως έχουν τα απαραίτητα ψυχικά απωθέματα στο δρόμο για άλλη μια επιτυχία στον 2ο όμιλο.