Back to Top
#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Euro 2024
Αγγελίες
Μην ψάχνεις, βρες στο
THE BEST

ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

/

Η Νόρα Δράκου με την Εθνική στο Βελιγράδι– Η αποστολή, τα μετάλλια, το πρόγραμμα

Η Νόρα Δράκου με την Εθνική στο Βελιγράδ...

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης

Με 21 κολυμβητές και κολυμβήτριες, ανάμεσά τους και η πατρινή Νόρα Δράκου συμμετέχει η Εθνική Ομάδα Κολύμβησης στο 37ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης στο Βελιγράδι από 17-23 Ιουνίου.

Το μεγαλύτερο μέρος της αποστολής βρίσκεται ήδη στη σερβική πρωτεύουσα.

Συνολικά, την ελληνική ομάδα για το Βελιγράδι αποτελούν οι παρακάτω κολυμβητές και κολυμβήτριες:

    Χρήστου Απόστολος: 50, 100μ ύπτιο

    Γκολομέεβ Κρίστιαν: 50μ ελεύθερο

    Μάρκος Δημήτριος: 200, 400, 800, 1500μ ελεύθερο

    Μπίλας Στέργιος-Μάριος: 50μ πεταλούδα/50μ ελεύθερο

    Σίσκος Απόστολος: 200μ ύπτιο/200μ πεταλούδα

    Μακρυγιάννης Ευάγγελος: 500, 100μ ύπτιο

    Παπαστάμος Απόστολος: 400μ μικτή ατομική

    Ασπουγαλής Γεώργιος: 50,100μ πρόσθιο

    Βαζαίος Ανδρέας: 200μ ελεύθερο/200μ μικτή ατομική

    Κούγκουλος Αναστάσιος: 50μ ύπτιο/50μ πεταλούδα/100μ πεταλούδα

    Στάμου Κωνσταντίνος: 50, 100μ πεταλούδα

    Εγγλεζάκης Κωνσταντίνος: 200μ ελεύθερο

    Γιουρτζίδης Δανιήλ: 200, 400μ μικτή ατομική

    Σοφικίτης Βασίλειος: 400μ μικτή

    Μελαδίνης Οδυσσέας: 50, 100μ ελεύθερο

    Ντουντουνάκη Άννα: 50, 100μ πεταλούδα

    Δράκου Θεοδώρα: 50μ ύπτιο/ 50μ ελεύθερο/100μ ελεύθερο

    Δαμασιώτη Γεωργία: 100, 200μ πεταλούδα

    Κοντογεώργου Ελένη: 100, 200μ πρόσθιο

    Αγγελάκη Χαρά: 50, 100, 200μ πρόσθιο

    Δρασίδου Μαρία-Θάλεια: 50μ πρόσθιο

Την αποστολή συνοδεύουν οι προπονητές Άκης Οικονόμου, Παναγιώτης Βελέντζας, Αλέξανδρος Μοράρης, η φυσιοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη, οι διεθνείς κριτές Αγγελική Δέδε, Μιχάλης Γερμανάκος ενώ αρχηγός της είναι ο Νίκος Ξυλούρης, μέλος του Δ.Σ. και εκπρόσωπος της ΚΟΕ στην ΕΟΕ.

Η προϊστορία με τα μετάλλια της Κολύμβησης στα Ευρωπαϊκά

Η ελληνική κολύμβηση έχει 26 συμμετοχές σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα στην ιστορία, με πρώτη το 1988 στη Βουδαπέστη και έχει κατακτήσει 26 μετάλλια, από τα οποία 5 χρυσά, 5 ασημένια και 16 χάλκινα. Αναλυτικά:

2002 (Βερολίνο): 3η Εθνική ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200 ελεύθερο (Οικονόμου, Κοκκώδης, Ξυλούρης, Γιαννιώτης)

2004 (Μαδρίτη): 3η Νιαγκουάρα 100 ελεύθερο

2006 (Βουδαπέστη): 2ος Γρηγοριάδης 50 ελεύθερο, 2ος Δρυμωνάκος 200 πεταλούδα, 3ος Γρηγοριάδης 100 ύπτιο, 3η Νιαγκουάρα 100 ελεύθερο, 3η Εθνική ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200 ελεύθερο (Ζήσιμος, Δεμέτης, Μαγγανάς, Ξυλούρης)

2008 (Αϊντχόφεν): 1ος Γρηγοριάδης 50 ύπτιο, 2ος Γρηγοριάδης 100 ύπτιο.

2010 (Βουδαπέστη): 3ος Δρυμωνάκος 200 πεταλούδα

2012 (Ντέμπρετσεν): 1ος Γρηγοριάδης 100 ύπτιο, 3ος Δρυμωνάκος 200 πεταλούδα, 3ος Σαμιλίδης 200 πρόσθιο, 3ος Σαμιλίδης 50 πρόσθιο, 3η Νιαγκουάρα 50 ελεύθερο, 3ος Δρυμωνάκος 400 μικτή ατομική

2016 (Λονδίνο): 1ος Βαζαίος 200 μικτή ατομική, 3ος Χρήστου 100 ύπτιο

2018 (Γλασκώβη): 2ος Γκολομέεβ 50 ελεύθερο, 3ος Χρήστου 100 ύπτιο

2021 (Βουδαπέστη): 1η Ντουντουνάκη 100 πεταλούδα, 3ος Χρήστου 100 ύπτιο, 3ος Γκολομέεβ 50 ελεύθερο.

2022 (Ρώμη): 1ος Χρήστου 50μ ύπτιο, 2ος Χρήστου 100μ ύπτιο, 3ος Γκολομέεβ 50μ ελεύθερο.

Ακολουθήστε το thebest.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο thebest.gr

Sports