ΕΚΛΟΓΕΣ 2019

ΠΟΛΙΤΙΚΗ

/

Ποιοι διετέλεσαν Δήμαρχοι Πατρέων από το 1829 έως σήμερα

Ποιοι διετέλεσαν Δήμαρχοι Πατρέων από το 1829 έως σήμερα
Σταθόπουλος Τάσσος

Η αρχή έγινε με τους δημογέροντες

Στο μακρινό 1829 θα πρέπει να ανατρέξουμε για να βρούμε τον πρώτο δήμαρχο της Πάτρας, λίγους μήνες αφότου ο Μαιζών και τα γαλλικά στρατεύματα υποχρέωσαν τον Ιμπραήμ να του παραδώσει την πόλη (Οκτώβριος 1828).

Οι πρώτες δημοτικές εκλογές στην Πάτρα, πόλη του ελεύθερου πια Ελληνικού κράτους, έγιναν τ' Αγιαντρεός, στις 30 Νοεμβρίου του 1828 με την εκλογή Δημογερόντων σύμφωνα με το Οθωμανικό σύστημα διοίκησης.

Αρχικά ο δήμαρχος είχε αρκετές δικαιοδοσίες με καθήκοντα αστυνομικά, εκλογικά, εκπαιδευτικά και διάφορα άλλα, τα οποία όμως σταδιακά του αφαιρέθηκαν.

Η δημογεροντία στην Πάτρα ίσχυσε μέχρι το 1836 οπότε και διεξήχθησαν οι πρώτες εκλογές για ανάδειξη Δημάρχου. Η Πάτρα είχε ανακηρυχθεί σε Δήμο με Βασιλικό διάταγμα του 1835, το οποίο δεν δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

Δείτε στον πίνακα που ακολουθεί όλους τους δήμαρχους της Πάτρας.

Η Πάτρα ανακηρύχθηκε Δήμος με Βασιλικό διάταγμα του Όθωνα το 1835

Η ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΑΡΧΟΥΣ ΠΑΤΡΕΩΝ

Δήμαρχος

Γέννηση - Θάνατος

Θητεία

Εκλεγμένοι Δημογέροντες 1829-1831

Κάρολος Δρακόπουλος

-

 

Θάνος Μαντζαβίνος

-

 

Ανδρέας Καλαμογδάρτης

1779-1850

 

Δημήτριος Αντωνόπουλος

-

 

Αναγνώστης Γιαννακόπουλος

-

 

Αντώνιος Οικονομόπουλος

-

 

Εκλεγμένοι Δημογέροντες 1831-1836

Θάνος Μαντζαβίνος

-

 

Μήτρος Παναγόπουλος

-

 

Γεώργιος Μπουκαούρης

-

 

Α. Χρυσανθόπουλος

-

 

Γ. Ζουμπανιώτης

-

 

Δημήτριος Ρετινιώτης

-

 

Διορισμένοι από την κυβέρνηση 1836-1866

Ιωάννης Ζαΐμης

1797 - 1882

26 Ιουνίου 1836 – 25 Ιουνίου 1837

Ιωάννης Μπουκαούρης

17?? - 1852

26 Ιουνίου 1837 - 5 Μαΐου 1841

Ανδρέας Χ. Λόντος

1811 - 1881

6 Μαΐου 1841-1843

Κωνσταντίνος Σκουρλέτης

18?? - 1888

1843 – 1847

Αντώνιος Αντωνόπουλος

1805 - 1887

1847 – 1847

Κωνσταντίνος Σκουρλέτης

18?? - 1888

2 Μαΐου 1847- 1851

Ιωάννης Αντωνόπουλος

1810 - 1882

23 Νοεμβρίου 1851 – 1855

Μπενιζέλος Ρούφος

1795 - 1868

13 Σεπτεμβρίου 1855 – 30 Σεπτεμβρίου 1858

Περικλής Καλαμογδάρτης

18?? - 18??

1 Οκτωβρίου 1858 - 1862

Σπυρίδων Χρυσανθακίδης

18?? - 1???

1862 – 1866

Εκλεγμένοι 1866-1941

Περικλής Καλαμογδάρτης

18?? - 18??

4 Απριλίου1866 – 1870

Γεώργιος Ρούφος

1841 - 1891

1870 - 1874

Γεώργιος Ρούφος

1841 - 1891

1874 – 5 Απριλίου 1875

Π. Ρουπακιώτης

18?? - 1???

6 Απριλίου 1875 – 7 Ιουνίου 1875

Περικλής Καλαμογδάρτης

18?? - 18??

8 Ιουνίου 1875 - 7 Απριλίου 1879

Αθανάσιος Κανακάρης-Ρούφος

1830 - 1902

8 Απριλίου 1879 – 2 Ιουλίου 1883

Δημήτριος Πατρινός

18?? - 1903

3 Ιουλίου 1883 – 30 Σεπτεμβρίου 1887

Γεώργιος Ρούφος

1841 - 1891

1 Οκτωβρίου 1887 - 7 Ιουλίου 1891

Αριστομένης Κοντογούρης

1841 - 1904

8 Ιουλίου 1891 – 11 Σεπτεμβρίου 1895

Αθανάσιος Κανακάρης-Ρούφος

1830 - 1902

12 Σεπτεμβρίου 1895 – 5 Σεπτεμβρίου 1899

Δημήτριος Βότσης

1848 - 1917

6 Σεπτεμβρίου1899 - 7 Σεπτεμβρίου1903

Δημήτριος Βότσης

1848 - 1917

8 Σεπτεμβρίου1903 – 1 Ιουλίου 1907

Δημήτριος Βότσης

1848 - 1917

2 Ιουλίου 1907 – 9 Φεβρουαρίου 1914

Δημήτριος Ανδρικόπουλος-Μπουκαούρης

1867 - 1948

10 Φεβρουαρίου 1914 - 1 Αυγούστου 1920

Γεώργιος Τριάντης

18?? - 1954

2 Αυγούστου 1920 – 14 Αυγούστου 1920

Γεώργιος Τοπάλης

18?? - 1954

15 Αυγούστου 1920 – 5 Νοεμβρίου 1920

Δημήτριος Ανδρικόπουλος-Μπουκαούρης

1867 - 1948

6 Νοεμβρίου 1920 - 1 Δεκεμβρίου 1925

Ιωάννης Βλάχος

1880 - 1954

2 Δεκεμβρίου 1925 – 4 Αυγούστου 1929

Ιωάννης Βλάχος

1880 - 1954

5 Αυγούστου 1929 – 21 Μαρτίου 1934

Βασίλειος (Λαλάκης) Ρούφος

1880 - 1960

22 Μαρτίου 1934 - 11 Ιουλίου 1941

Διορισμένοι επί Κατοχής 1941-1944

Ανδρέας Γαλανάκης

1891 - 1967

12 Ιουλίου 1941 – 30 Σεπτεμβρίου 1941

Ιωάννης Βλάχος

1880 - 1954

1 Οκτωβρίου 1941 – 8 Οκτωβρίου 1942

Ανδρέας Ζωιόπουλος

1896 - 1968

9 Οκτωβρίου 1942 - 17 Μαρτίου 1943

Γεώργιος Πανταζής

18?? - 19??

18 Μαρτίου 1943 – 3 Οκτωβρίου 1944

Διορισμένοι από την κυβέρνηση 1944-1951

Βασίλειος (Λαλάκης) Ρούφος

1880 - 1960

4 Οκτωβρίου 1944 – 19 Ιανουαρίου 1945

Νικόλαος Γιαννακόπουλος

1894 - 1988

20 Ιανουαρίου 1945 - 4 Απριλίου 1945

Ηλίας Λάζαρης

1899 - 1962

5 Απριλίου 1945 – 30 Μαΐου 1945

Χρήστος Φακής

1870 - 1954

31 Μαΐου 1945 – 28 Σεπτεμβρίου 1947

Θεόδωρος Ζαφειρόπουλος

1890 - 1965

29 Σεπτεμβρίου 1947 - 24 Ιουλίου 1949

Νικόλαος Βέτσος

1897 - 1979

25 Ιουλίου 1949 – 17 Αυγούστου 1950

Κωνσταντίνος Λαμπρινόπουλος

1893 - 1965

18 Αυγούστου 1950 – 21 Φεβρουαρίου 1951

Φώτιος Παλαιολόγος

1885 - 1954

22 Φεβρουαρίου 1951 - 25 Φεβρουαρίου 1951

Κωνσταντίνος Μαρμαράς

1??? - 19??

26 Φεβρουαρίου 1951 – 6 Ιουνίου 1951

Εκλεγμένοι 1951-1967

Βασίλειος (Λαλάκης) Ρούφος

1880 - 1960

7 Ιουνίου 1951 – 27 Νοεμβρίου 1954

Βασίλειος (Λαλάκης) Ρούφος

1880 - 1960

28 Νοεμβρίου 1954 - 15 Μαΐου 1959

Κωνσταντίνος Γκολφινόπουλος

1925 - 1990

16 Μαΐου 1959 – 31 Μαΐου 1959

Νικόλαος Βέτσος

1897 - 1979

1 Ιουνίου 1959 – 15 Αυγούστου 1964

Απόστολος Τσιτσάρας

1909 - 1986

16 Αυγούστου 1964 - 6 Σεπτεμβρίου 1964

Θεόδωρος Άννινος

1923 - 2010

7 Σεπτεμβρίου 1964 – 2 Μαΐου 1967

Διορισμένοι από τη Χούντα 1967-1974

Νικόλαος Βέτσος

1897 - 1979

3 Μαΐου 1967- 19 Αυγούστου 1967

Διονύσιος Τσερώνης

1915 - 1999

20 Αυγούστου 1967 - 19 Ιανουαρίου 1970

Κωνσταντίνος Γκολφινόπουλος

1925 - 1990

20 Ιανουαρίου 1970 – 22 Σεπτεμβρίου 1974

Εκλεγμένοι 1974 - σήμερα

Κωνσταντίνος Μπλέρης

1905 - 1987

23 Σεπτεμβρίου 1974 – 31 Μαρτίου 1975

Θεόδωρος Άννινος

1923 - 2010

1 Απριλίου 1975 - 31 Δεκεμβρίου 1978

Θεόδωρος Άννινος

1923 - 2010

1 Ιανουαρίου 1979 - 31 Δεκεμβρίου 1982

Θεόδωρος Άννινος

1923 - 2010

1 Ιανουαρίου 1983 - 31 Δεκεμβρίου 1986

Ανδρέας Καράβολας

1937

1 Ιανουαρίου 1987 - 31 Δεκεμβρίου 1990

Ανδρέας Καράβολας

1937

1 Ιανουαρίου 1991 - 31 Δεκεμβρίου 1994

Ανδρέας Καράβολας

1937

1 Ιανουαρίου 1995 - 31 Δεκεμβρίου 1998

Ευάγγελος Φλωράτος

1936

1 Ιανουαρίου 1999 - 31 Δεκεμβρίου 2002

Ανδρέας Καράβολας

1937

1 Ιανουαρίου 2003 - 31 Δεκεμβρίου 2006

Ανδρέας Φούρας

1947

1 Ιανουαρίου 2007 – 31 Δεκεμβρίου 2010

Γιάννης Δημαράς

1946

1 Ιανουαρίου 2011 – 31 Αυγούστου 2014

Κώστας Πελετίδης

1953

1 Σεπτεμβρίου 2014 - σήμερα

 

Σχόλια

Ειδήσεις