#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Νάσος Νασόπουλος Ολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024 Αιγιάλεια

ΜΠΑΣΚΕΤ

/

«Πάρτι» ο Προμηθέας και 79-60 τον Άρη! (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

«Πάρτι» ο Προμηθέας και 79-60 τον Άρη! (...

Έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους "4" της Α1, με την 4η φετινή του νίκη επί του Άρη!

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση το απόγευμα της Παρασκευής (17/5) στην Πάτρα, ο Προμηθέας επικράτησε 79-60 του Άρη στο Game 1 των playoffs της Α1 Basket League Stoiximan.

Οι Πατρινοί επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα, φτάνοντας ακόμα και στο +13 στην πρώτη περίοδο (18-5, 7'). Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση που άσκησαν οι κιτρινόμαυροι και διαμόρφωσαν το 1-0 στην προημιτελική σειρά, που μεταφέρεται στο Αλεξάνδρειο τη Δευτέρα (20/5, 20:15).

Από την πλευρά των νικητών, πρωταγωνιστικό ρόλο είχε τόσο ο Ρέινολντς με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, όσο και ο Ετσενίκε με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Χέιλ ακολούθησε με 12 πόντους (3/7 τρίποντα) και 2 ασίστ.

Για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεχώρισε ο Γκάλινατ με 17 πόντους (3/8 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ. Ο Ντε Σόουζα κατέγραψε 10 πόντους και ο Σανόγκο σταμάτησε στους 7 πόντους.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για το Game 2 της σειράς στο Αλεξάνδρειο, το απόγευμα της Δευτέρας (20/5, 20:15). Αν επικρατήσει ξανά ο Προμηθέας, θα πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά των playoffs, εκεί όπου θα συναντήσει τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός AKTOR - ΠΑΟΚ (1-0). Αν η ομάδα του Βασίλη Παπαθεοδώρου καταφέρει να ισοφαρίσει, τότε θα υπάρξει και τρίτο ματς στην Πάτρα (Τόφαλος).

Ο Προμηθέας αιφνιδίασε τον Άρη στα πρώτα λεπτά του αγώνα, πραγματοποιώντας εκρηκτική εκκίνηση στο παιχνίδι με σερί 14-2, μόλις στο 4'. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διεύρυνε τη διαφορά στο +13 (18-5, 7'), ωστόσο τα τρία διαδοχικά τρίποντα από Σταρκ και Γκάλινατ, μείωσαν τη διαφορά για τους κιτρινόμαυρους (18-14, 9'). Οι τελευταίοι πόντοι της περιόδου ήρθαν από τον Ρέινολντς, που έστειλε τους γηπεδούχους στο +9 ενόψει της δεύτερης περιόδου (25-16, 10').

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, ωστόσο αμφότερες οι ομάδες δεν έβρισκαν πολλές λύσεις μπροστά στο καλάθι (4/8 δίποντα ο Προμηθέας, 4/10 ο Άρης). Ο Σταρκ έφερε τους Θεσσαλονικείς σε απόσταση πέντε πόντων, με τον Ντε Σόουζα να μειώνει ακόμα περισσότερο για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη (33-30, 26'), που κατάφερε να παραμείνει ένα καλάθι μακριά από τους αντιπάλους της ενόψει του δεύτερου μέρους (37-35, 20').

Ο Προμηθέας ανέκτησε το μεγάλο προβάδισμα στο ματς, χάρη στο τρίποντο του Χρυσικόπουλου, που έστειλε τη διαφορά στο +11 (54-43), με 2'16¨για το τέλος της τρίτης περιόδου. Μια περίοδος που έκλεισε με το σκορ στο 55-46 για τους γηπεδούχους.

Ο Ρέινολντς ήταν αυτός που οδήγησε τους Πατρινούς στη μεγάλη νίκη, αφού με εννέα δικούς του πόντους στην τελική ευθεία του αγώνα, εκτόξευσε τον Προμηθέα στο +15. Ο Χάντερ Χέιλ έβαλε το "κερασάκι στην τούρτα" με εύστοχο σουτ τριών πόντων για το 76-56, τρία λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τσολάκος, Ζακεστίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 37-35, 55-46, 79-60