ΜΠΑΣΚΕΤ

/

Μέγας Προμηθέας «πάτησε» τη Χολόν και έμεινε σε τροχιά οκτάδας!

Μέγας Προμηθέας «πάτησε» τη Χολόν και έμ...

Με τον Κάουαν να ξεκινά την αντεπίθεση και τον Χέιλ να… σφραγίζει το «διπλό» στο τέλος, ο Προμηθέας νίκησε 74-65

Σε τροχιά οκτάδας του Basketball Champions League ο Προμηθέας μέσω… Ουγγαρίας!
Με τον Άντονι Κάουαν να βάζει τις βάσεις και τον Χάντερ Χέιλ την… υπογραφή στο τέλος, οι Πατρινοί νίκησαν 74-65 τη Χάποελ Χολόν, στο ουδέτερο Σομπατέλι, ανεβαίνοντας στο 2-1 στο 12ο όμιλο του BCL!

Το ματς
Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τη Χολόν να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα και να πηγαίνει στο +5 (13-8) και τον Προμηθέα να ισοφαρίζει με τον Κάουαν (13-13), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο οι Πατρινοί δεν είχαν ανάλογη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την τρίτη περίοδο με σερί 4-0 (17-13).
Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά δεύτερο δεκάλεπτο, με πολλά άστοχα σουτ εκατέρωθεν, η Χολόν διατηρούσε το προβάδισμα και την απόστασή της (27-21), μέχρι το 16’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Προμηθέας κρατήθηκε από την άμυνα, αλλά και χάρη στα επιθετικά του ριμπάουντ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο καλάθι (27-25).
Με σερί 5-0 μπήκαν οι Πατρινοί στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας το προβάδισμα (27-30), το οποίο διατήρησαν (31-34), μέχρι το 25’. Εκεί, οι Ισραηλινοί έκαναν ένα σερί 5-0 για το δικό τους προσπέρασμα (36-34). Ωστόσο, η αντίδραση του Προμηθέα ήταν άμεση, όπου με πρωταγωνιστές τους Κάουαν και Ετσενίκε πέρασε ξανά μπροστά, ενώ με τρίποντο του Χέιλ έφτασε στο +8 (42-50), στο 29’. Όμως, στην τελευταία επίθεση ο Βανβάιν διαμόρφωσε το 45-50 της τρίτης περιόδου.
Με πρωταγωνιστές τους Κάουαν και Χέιλ, ο Προμηθέας μπήκε «φουριόζος» στο τέταρτο δεκάλεπτο και ξέφυγε στο +13 (45-58), στο 33’. Στη συνέχεια, η Χολόν απάντησε και με επιμέρους σκορ 12-3, μείωσε (57-61), στο 35’. Οι Χέιλ και Ετσενίκε έδωσαν «ανάσα» στους Πατρινούς για το +9 (57-66), αλλά οι Ισραηλινοί επέστρεψαν ξανά, μειώνοντας στο τρίποντο (63-66), στο 38’. Ωστόσο, ακολούθησαν τεράστια και εξαιρετικά δύσκολα καλάθια από τον Χέιλ για το +8 (63-71), στα 51,7’’ πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν την επόμενη άμυνα, με το τρίποντο του Τζόουνς να «υπογράφει» τη νίκη, που ήρθε με το τελικό 65-74.
Τα δεκάλεπτα: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74