/

Ποιος θα σηκώσει την 41η κούπα; Διασταυρώνουν τα ξίφη τους Ατρόμητος Λάππα και Διαγόρας Βραχνεϊκων

Ποιος θα σηκώσει την 41η κούπα; Διασταυρ...

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΑΡΡΗ

Ατρόμητος Λάππα και Διαγόρας διασταυρώνουν τα ξίφη τους το Σάββατο 24 Μαρτίου στις 7 μ.μ. στο Ενωσιακό γήπεδο «Ανδρέας Κάνιστρας» στον τελικό του Κυπέλλου ερασιτεχνών. Πρόκειται για τον 41ο τελικό αυτού του θεσμού (με την σημερινή του μορφή), που ξεκίνησε την περίοδο 1971-72. Για τον Ατρόμητο (τυπικά γηπεδούχος) θα είναι η 3η του συμμετοχή σε τελικό, έχοντας κατακτήσει το τρόπαιο μια φορά (πριν δύο χρόνια), ενώ για την ομάδα των Βραχνεϊκων θα είναι η παρθενική της εμφάνιση σε τελικό.

• Ο Ατρόμητος Λάππα έφθασε στο τελικό αποκλείοντας κατά σειρά τους: Ωλενιακό 4-1, Αχαιό (εκτός) 2-1, Πανμοβριακό 7-2, Εθνικό Σαγεϊκων (εκτός) 2-1 και Αναγέννηση Ψαθοπύργου 7-2.
Ο Διαγόρας πήρε 4 από τις 5 προκρίσεις του εκτός έδρας, αποκλείοντας τους: Ικαρο Πετρωτού (εκτός) 3-0, Θύελλα Σκιαδά (εκτός) 5-0, Δόξα Παραλίας 4-1, Αστραπή (εκτός) 2-0 και Θύελλα Πατρών (εκτός) 3-1 στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 1-1.
• Η είσοδος των φιλάθλων καθορίστηκε από την ΕΠΣΑ στην τιμή των 5 ευρώ και θα επιτρέπεται η είσοδος χωρίς εισιτήριο μόνο σε παιδιά μέχρι 12 ετών. Οι κάρτες ελευθέρας εισόδου δεν θα ισχύσουν.
Για δεύτερη φορά στην ιστορία του θεσμού, ο τελικός θα διεξαχθεί στο «Ανδρέας Κάνιστρας». Η πρώτη ήταν στις 26 Μαρτίου 2008 όταν ο Αχιλλέας Καμαρών στέφθηκε Κυπελλούχος, κερδίζοντας τον Αχαιό στα πέναλτι. Σημειωτέον, ότι προπονητής του Αχαιού ήταν ο σημερινός προπονητής του Διαγόρα, Μάριος Καπετανάκης.
• Για τον προπονητή του Ατρόμητου Λάππα, Χρήστο Τσίκα, ο τελικός του Σαββάτου θα είναι ο τρίτος της καριέρας του. Ο έμπειρος τεχνικός μετράει «2 στα 2», κατακτώντας το τρόπαιο ως προπονητής του Αρη και της Προοδευτικής.
Ένα μοναδικό ρεκόρ δημιουργούν οι Γιάννης Βογιατζής (Διαγόρας) και Θανάσης Μπούρδος (Ατρόμητος Λάππα), οι οποίοι θα αγωνιστούν για 7η φορά στην καριέρα τους σε τελικό Κυπέλλου. Ο Μπούρδος έχει κατακτήσει την «κούπα» 4 φορές (δύο με τον Αρη Πατρών, μια με τον Αχιλλέα Καμαρών και μια με τον Ατρόμητο Λάππα), ενώ ήταν φιναλίστ δύο φορές με τα χρώματα του Αρη. Ο δε Βογιατζής έχει μια κατάκτηση με τον Αρη (συμπαίκτης του Μπούρδου!), μια με τον Φωστήρα και μια με το Ζαβλάνι, ενώ βγήκε ηττημένος με τον Αρη (δύο φορές) και με το Ζαβλάνι.
• Ξεχωριστό είναι και το ρεκόρ του Χρήστου Νάτση του Διαγόρα. Ο έμπειρος επιθετικός στοχεύει το «5 στα 5», έχοντας σηκώσει 4 φορές «κούπα» στο παρελθόν με τους Παναγιάλειο (δύο φορές), Φωστήρα και Αχιλλέα Καμαρών.
Ομάδες από την Δ’ Εθνική έχουν κατακτήσει το Κύπελλο ερασιτεχνών τα 7 τελευταία χρόνια. Το Ζαβλάνι (περίοδος 2003-2004) ήταν η τελευταία ομάδα που πήρε το Κύπελλο, ενώ αγωνιζόταν στο τοπικό πρωτάθλημα. Ο τελικός διεξήχθη τότε στο Παμπελοποννησιακό στάδιο και αποτέλεσε παράλληλα το επίσημο test event των Ολυμπιακών Αγώνων με την παρουσία 9.000 θεατών.
• Ο Γιάννης Γραμματικόπουλος θα είναι ο διαιτητής του τελικού με βοηθούς τους Θέμη Σπανό – Γιάννη Τσιρίνη και 4ο διαιτητή τον Γιώργο Παπαδόπουλο.
Ο τελικός θα μεταδοθεί ζωντανά από τον SPOR FM Πάτρας (96.3).

ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟ 1972
Ο επίσημος θεσμός του Κυπέλλου ερασιτεχνών, με την σημερινή του μορφή, ξεκίνησε την περίοδο 1971-72 και πρώτος Κυπελλούχος ήταν ο Αρης Πατρών. Τις περισσότερες κατακτήσεις Κυπέλλου μετράει το Πάτραι (συνολικά 8 σε 9 τελικούς που έχει αγωνιστεί), ενώ ακολουθεί ο Αρης Πατρών με 6 κατακτήσεις σε 12 συνολικά τελικούς. Αισθητή έχουν κάνει ακόμα την παρουσία τους η Αχαϊκή (5 κατακτήσεις σε 11 τελικούς), το Ζαβλάνι (3 κατακτήσεις σε 5 τελικούς) και οι Παναιγιάλειος, Εθνικός Πατρών (3 κατακτήσεις σε 4 τελικούς).

Δύο φορές Κυπελλούχος αναδείχθηκε ο Εθνικός Σαγεϊκων και από μια οι Θύελλα Πατρών, Εθνικός Αιγίου, Αστραπή, Δόξα Χαλανδρίτσας, Πατραϊκός, Προοδευτική, Φωστήρας, Αχιλλέας Καμαρών, Ατρόμητος Λάππα, Τριταιϊκός. Σημειωτέον, ότι μέχρι την περίοδο 2001-2002 ο Κυπελλούχος ήταν της ΕΠΣ Πατρών και έκτοτε της ΕΠΣ Αχαΐας.

Αναλυτικά οι 40 προηγούμενοι Κυπελλούχοι και οι φιναλίστ έχουν ως εξής:
Περίοδος 1971-72: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (3-0 τον Ατρόμητο Λάππα).
Περίοδος 1972-73: ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ (3-0 την Αχαϊκή).
Περίοδος 1973-74: ΠΑΤΡΑΙ (6-2 τον Αρη Πατρών).
Περίοδος 1974-75: ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΑΓΕΪΚΩΝ (1-0 τον Απόλλωνα Εγλυκάδας).
Περίοδος 1975-76: ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΑΓΕΪΚΩΝ (2-1 τον Παναιγιάλειο).
Περίοδος 1976-77: ΑΧΑΪΚΗ (2-1 τον Εθνικό Πατρών).
Περίοδος 1977-78: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (3-0 τον Αγιο Δημήτριο).
Περίοδος 1978-79: ΑΧΑΪΚΗ (3-1 τον Εθνικό Αιγίου).
Περίοδος 1979-80: ΑΧΑΪΚΗ (1-0 την Θύελλα Πατρών).
Περίοδος 1980-81: ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (3-1 την Θύελλα Πατρών).
Περίοδος 1981-82: ΠΑΤΡΑΙ (5-4 την Θύελλα Πατρών στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 0-0).
Περίοδος 1982-83: ΠΑΤΡΑΙ (3-2 την Θύελλα Πατρών στην παράταση, κανονικός αγώνας 2-2).
Περίοδος 1983-84: ΠΑΤΡΑΙ (3-1 τον Αρη Πατρών).
Περίοδος 1984-85: ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (2-1 την Αχαϊκή).
Περίοδος 1985-86: ΠΑΤΡΑΙ (9-2 τον Αχιλλέα Καμαρών).
Περίοδος 1986-87: ΖΑΒΛΑΝΙ (1-0 τον Αρη Πατρών).
Περίοδος 1987-88: ΠΑΤΡΑΙ (2-1 τον Αρη Πατρών).
Περίοδος 1988-89: ΑΧΑΪΚΗ (3-1 τον Αχιλλέα Πατρών).
Περίοδος 1989-90: ΠΑΤΡΑΙ (6-2 τον Αιγιέα).
Περίοδος 1990-91: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (4-3 την Αχαϊκή στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 1-1).
Περίοδος 1991-92: ΑΣΤΡΑΠΗ (2-0 την Αχαϊκή στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 0-0).
Περίοδος 1992-93: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (1-0 την Αχαϊκή).
Περίοδος 1993-94: ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (3-1 την Αχαϊκή).
Περίοδος 1994-95: ΠΑΤΡΑΙ (1-0 το Ζαβλάνι).
Περίοδος 1995-96: ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (4-1 τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου).
Περίοδος 1996-97: ΑΧΑΪΚΗ (1-0 τον Ικαρο Λακκόπετρας).
Περίοδος 1997-98: ΔΟΞΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΤΣΑΣ (2-0 τον Αιγιέα / Αρη).
Περίοδος 1998-99: ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (3-0 τον Αρη Πατρών).
Περίοδος 1999-00: ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ (6-5 το Πάτραι στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 1-1).
Περίοδος 2000-01: ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (2-1 τον Αρη Πατρών στην παράταση, κανονικός αγώνας 1-1).
Περίοδος 2001-02: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (3-1 τον Αιγιέα / Αρη στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 2-2).
Περίοδος 2002-03: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (3-1 το Διακοπτό).
Περίοδος 2003-04: ΖΑΒΛΑΝΙ (2-1 την Αστραπή στην παράταση, κανονικός αγώνας 1-1).
Περίοδος 2004-05: ΦΩΣΤΗΡΑΣ (1-0 το Ζαβλάνι στην παράταση, κανονικός αγώνας 0-0).
Περίοδος 2005-06: ΖΑΒΛΑΝΙ (1-0 τη Νίκη Προαστείου).
Περίοδος 2006-07: ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (4-0 την Αναγέννηση / Αίαντα Συμπολιτείας).
Περίοδος 2007-08: ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΜΑΡΩΝ (4-2 τον Αχαιό Σαραβαλίου στα πέναλτι, κανονικός αγώνας 1-1, παράταση 2-2).
Περίοδος 2008-09: ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (1-0 την Αχαϊκή).
Περίοδος 2009-2010: ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΛΑΠΠΑ (4-0 τον Εθνικό Σαγεϊκων).
Περίοδος 2010-2011: ΤΡΙΤΑΙΪΚΟΣ (2-1το Ζαβλανι στην παράταση, κανονικός αγώνας 1-1).

• Κατακτήσεις Κυπέλλου (με την παλιά του μορφή – διοργανώθηκε από το 1936 μέχρι το 1959 με αρκετές διακοπές) έχουν ακόμα οι Ολυμπιακός Πατρών (6 φορές), Απόλλων (3), Παναχαϊκή (2),  Παναιγιάλειος, Αχιλλέας και Αστέρας.