/

Κύπελλο: Ξεκίνημα με το αριστερό για τον Παναιτωλικό

Κύπελλο: Ξεκίνημα με το αριστερό για τον...

Οι Αγρινιώτες ηττήθηκαν στην Ξάνθη με 2-0 από την τοπική ομάδα

Με το δεξί ξεκίνησε η Ξάνθη στο κύπελλο Ελλάδας. Οι Ακρίτες επικράτησαν με 2-0 του Παναιτωλικού στο ντέρμπι του 6ου ομίλου και πλέον βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Πανσερραϊκό.

Η Ξάνθη ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 27’ ο Μπαξεβανίδης έκανε τη σέντρα κι ο Κάστρο με κεφαλιά έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη στο 60’ ο Τριάδης από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σβάρνας, Σιλά, Καμαρά, Μεχία (58’  Ντε Λούκας), Λουσέρο, Τριάδης (82’ Κικέ), Κάστρο (69’ Μπρίτο), Ρότσε

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσέναμο, Κλέσιο (70’ Χαντάκιας), Ροντρίγκες, Μίχαϊ, Τσοκάνης, Μπράβο, Πάουλο (61’ Ρόσα), Φάρλεϊ (65’ Βασιλούδης), Μάζουρεκ, Παρράς, Μαρκόβσκι

Ανοίγει σήμερα η αυλαία του Κυπέλλου Ελλάδας-Ξεχωρίζει το Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης