Στην Πλατεία Γεωργίου Α΄, 15-19 Ιουνίου
Από την Δευτέρα 15 Ιουνίου έως και την Παρασκευή 19 Ιουνίου, στην Πλατεία Γεωργίου Α΄της Πάτρας θα πραγματοποιηθεί δωρεάν προληπτικός παιδιατρικός, οφθαλμολογικός και ωτορινολαρυγγολογικός έλεγχος για παιδιά,με τη συμμετοχή εθελοντών ιατρών.
Η δράση Προληπτικής Ιατρικής εντάσσεται στο πρόγραμμα Εταιρικής Υπευθυνότητας «ΟΠΑΠ στη Γειτονιά», που υλοποιεί ο ΟΠΑΠ και «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και διοργανώνεται από τον Ιατρικό Σύλλογο Αχαΐας, σε συνεργασία με την Διεύθυνση Κοινωνικής Μέριμνας ΠΔΕ , της 6ης ΥΠΕ και του Δήμου Πατρέων.
Η δράση της Προληπτικής Ιατρικής υλοποιείται υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας.
ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:
- Ημέρες και ώρες λειτουργίας δράσης: Από τη Δευτέρα 15 Ιουνίου έως και την Παρασκευή 19 Ιουνίου από τις 9:00 έως τις 14:30
- Τηλέφωνο επικοινωνίας για πληροφορίες και ραντεβού: 2610332499, κυρία Μαίρη Καλύβα
- Η πρωτοβουλία Προληπτικής Ιατρικής εντάσσεται στο πρόγραμμα Εταιρικής Υπευθυνότητας «ΟΠΑΠ στη Γειτονιά», που ως στόχο έχει να ανταποκριθεί σε βασικές ανάγκες των τοπικών κοινωνιών, όπως η προαγωγή και η διασφάλιση της υγείας ενηλίκων και παιδιών μέσω προληπτικών διαγνωστικών εξετάσεων. Ο ΟΠΑΠ αποτελεί διαχρονικά σταθερό υποστηρικτή της ελληνικής κοινωνίας και οικονομίας. Με επίκεντρο τη νέα γενιά, η στρατηγική Εταιρικής Υπευθυνότητας της εταιρείας βασίζεται στους πυλώνες της Υγείας, του Αθλητισμού και της Απασχόλησης, εξυπηρετώντας ουσιαστικές ανάγκες και υλοποιώντας αποτελεσματικές παρεμβάσεις.
- Για την υλοποίηση της δράσης του δωρεάν προληπτικού παιδιατρικού, οφθαλμολογικού και ωτορινολαρυγγολογικού ελέγχου «Το Χαμόγελο του Παιδιού» θα διαθέσει:
- Το κινητό πολυϊατρείο «ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ» και το κινητό πολυϊατρείο «Ασκληπιός» τα οποία θα στελεχώνονται από εθελοντές γιατρούς καθώς και από νοσηλευτικό ή άλλο προσωπικό του Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού».
- Κατά τη διεξαγωγή των εξετάσεων θα τηρούνται αυστηροί κανόνες υγιεινής καθώς με το πέρας κάθε εξέτασης ο χώρος θα αερίζεται και θα απολυμαίνεται καταλλήλως, ενώ επισημαίνεται ότι το κάθε ιατρείο διαθέτει ξεχωριστή είσοδο.
- Το πρόγραμμα προληπτικής ιατρικής/οδοντιατρικής «Ιπποκράτης» λειτουργεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και του Υπουργείου Υγείας, βάσει μνημονίων συνεργασίας που έχει υπογράψει ο Οργανισμός μας με τα ως άνω Υπουργεία και σε συνεργασία πάντα με περιφερειακούς και τοπικούς φορείς και συλλόγους, με στόχο την παροχή ποιοτικών υπηρεσιών πρόληψης και ευαισθητοποίησης στα παιδιά.
![](https://newmedia.thebest.gr/i/w200/owawrkpcoy5ee2443a5a171.png)
Ακολουθήστε το thebest.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο thebest.gr