/

Γυναικες ΕΣΚΑ-Η: Στην ΕΑ Παραλίας το ντέρμπι! 41-64 τον Έσπερο ΑΟΠΑ

Γυναικες ΕΣΚΑ-Η: Στην ΕΑ Παραλίας το ντέ...

Ο Πατρέας 47-34 την Ζάκυνθο

Ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος γυναικών της ΕΣΚΑ-Η. Η αγωνιστική χαρακτηρίστηκε απο το ντέρμπι στην Αλεξιώτισσα, όπου η ΕΑ Παραλίας επικράτησε 41-64 του Έσπερου ΑΟΠΑ, παρουσία 200 περίπου φιλώθλων. Στο α' μέρος του αγώνα, οι γηπεδούχες είχαν το προβάδισμα στο σκορ, που κατάφεραν να το φέρουν και μέχρι του +9 πόντους, με το σφύριγμα του ημιχρόνου να βρίσκει τις δυο αντιπάλους με 26 - 25.
Μετά την ανάπαυλα,η ΕΑ Παραλίας, δείχνοντας διαφορετικό πρόσωπο, μπήκε στο παρκέ χωρίς καμία διάθεση να άφησει τον Έσπερο ΑΟΠΑ, να κάνει... ζημία. Οι παίκτριες του Κώστα Χουντή, "προσπέρασαν" απο τα πρώτα λεπτα του β' μέρος και σιγα σιγά "έχτιζαν" την διαφορά εις βάρος των αντιπάλων τους.
Τα δεκαλεπτα: 17-8, 9-17, 6-20, 9-19
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Αθανασοπούλου): Μαραβέλια 9, Φλογερά, Νάτσκου 6(1), Φωτακοπούλου 2, Μαρούντα 2, Σωτηροπούλου 18, Σερέτη 4, Λαγοπάτη.
ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (Χουντής): Κατρούτσου 7 (1), Πανίτσα, Μπουγιούκου 20(1), Στρατίκη 12(2), Τσάντα 5(1), Γιαννοπούλου, Δερμάτη 5, Παπούλια 9, Πετροπούλου 6, Νικολάου, Μαυρομμάτη, Πολέντα.

ΠΑΤΡΕΑΣ-ΖΑΚΥΝΘΟΣ 47-34
Ντέρμπι και στο βοηθητικό του Τόφαλος, όπου ο Πατρέας φιλοξένενησε την ομάδα της ΑΓΕΖ. Οι δύο ομάδες, μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο πήγαιναν το παιχνίδι πόντο πόντο, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες,  πήραν το προβάδισμα και σύναμα τους δύο βαθμούς της νίκης.
Τα δεκάλεπτα: 15-14, 20-20, 30-28, 47-34
ΠΑΤΡΕΑΣ (Μυλωνόπουλος): Ζαβιτζανάκη 1, Πικούλα Λ. 2, Αναγνωστοπούλου 19, Κωνσταντινίδου 4, Μητρονίκα 4, Βλάχου 6, Πικούλα Β. 9.
ΑΓΕΖ (Ρίκος): Μάργαρη 7 (1), Κυπριώτη 5, Σταμίρη 13, Καραγιανοπούλου 2, Μαλεβίτη 3, Τσαμπαζή 4, Ζώντου, Κλαυδιανού, Αναστοπούλου.

* Στο τριτο παιχνίδι, της αγωνιστικής, η Αχαγιά '82 επικράτησε στο βοηθητικό του Τόφαλος, της ομάδας του Τρίτωνα με 46-30.