/

Α1 μπάσκετ: Ζορίστηκε στην Κύμη η ΑΕΚ-Μεγάλες νίκες για Κολοσσό και Φάρο

Α1 μπάσκετ: Ζορίστηκε στην Κύμη η ΑΕΚ-Με...

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής

Με σπουδαίες αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της 13ης αγωνιστικής στην Α1 Basket League. Η 13η αγωνιστική ρίχνει την αυλαία του πρώτου γύρου, με όλες σχεδόν τις θέσεις να «παίζονται» μέχρι το φινάλε.

Ίδρωσε, αλλά κατάφερε να περάσει από το κατάμεστο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» η ΑΕΚ, επικρατώντας με 79-77 της Κύμης, για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στην Α1. Το τρίποντο του ΜακΦέιντεν δεν βρήκε στόχο ευτυχώς για την Ένωση.

Στα μεγάλα σουτ του Γκριν, αλλά και στην αστοχία των παικτών της Κύμης στο τέλος, κυρίως από τη γραμμή του φάουλ οφείλεται η 8η ήττα της ομάδας της Εύβοιας. Με 19 πόντους και 7 κερδισμένα φάουλ ο Χάρις Μάνι ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79

Τα Τρίκαλα πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους και πρώτη από όταν ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Φώτης Τακιανός, επικρατώντας με 71-59, του Κοροίβου Αμαλιάδας, για την 13η αγωνιστική της Α1.

Με τέσσερις παίκτες να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων (Τέγιτς 17, Τέιμς 13, Τζόουνς 12, Λούντζης 10), η ομάδα της Θεσσαλίας επέβαλε το ρυθμό της από το πρώτο λεπτό κάνοντας επίδειξη δύναμης για το υπόλοιπο και μέχρι τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 41-20, 56-43, 71-59

Την 7η νίκη του στην Α1 την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου, περνώντας νικηφόρα από το Αλεξάνδρειο, 86-72, απέναντι στον Άρη, για την 13η και τελευταία ημέρα του πρώτου γύρου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης γνώρισε την 8η ήττα της.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 34-48, 53-68, 72-86

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του αυτή τη σεζόν, ο ΓΣΛ Φάρος έριξε στο «καναβάτσο» τον ΠΑΟΚ, 101-89, στη Λάρισα, για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στην Α1. Ο Σάφτενααρ... άγγιξε το triple double με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ!

Κι ενώ ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 36 λεπτά, οι Θεσσαλοί απάντησαν με σερί 12-0 (από το 87-85 στο 99-85) και ο «Δικέφαλος του Βορρά» συμβιβάστηκε με μία 5η ήττα. Αυτή ήταν η 5η νίκη για τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 49-49, 73-75, 101-89

Τη δεύτερη νίκη του, η οποία τον κρατά «ζωντανό» στο κυνήγι της παραμονής, πέτυχε ο Πανιώνιος, 96-64, επί του Ρεθύμνου, για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στην Α1. Ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς είχε σημειώσει 21 πόντους με 5/8 τρίποντα μέχρι το 24ο λεπτό και ήταν κυρίως χάρη σε αυτόν που οι «κυανέρυθροι» συνέτριψαν την ομάδα της Κρήτης.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κέρδισε ένα ματς... δίχως αύριο, ενώ οι Κρήτες που είχαν νικήσει τον Άρη στο Αλεξάνδρειο την περασμένη εβδομάδα, μετρούν 7 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 53-34, 76-48, 96-64

Σήμερα ολοκληρώνεται η 13η αγωνιστική και ο πρώτος γύρος με δύο αναμετρήσεις. Εκτός από το παιχνίδι του «Δ. Τόφαλου», ο Παναθηναϊκός υποδέχεται το Λαύριο σε ένα (βαθμολογικό) ντέρμπι κορυφής, για να κλείσει έναν γύρο αήττητος.