/

Μπάσκετ: Ιστορική νίκη για τον Προμηθέα - Συνέτριψε με 70-40 τον Άρη - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Μπάσκετ: Ιστορική νίκη για τον Προμηθέα ...

Για την 7η αγωνιστική της Basket League

Ο Προμηθέας πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη με 70-40 κόντρα στον Άρη, για την 7η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνεχίζει να γράφει ιστορία στο μεγάλο πρωτάθλημα του μπάσκετ.

Ο Άρης μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με κορυφαίο παίκτη του Κιθ Μπένσον που σημείωσε 10 πόντους, προηγήθηκε με 12-3 λίγο μετά από τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Ο Αμερικανός σέντερ σημείωσε στην πρώτη περίοδο 12 πόντους (από τους πρώτους 14 του Άρη) ενώ μάζεψε και πέντε ριμπάουντ. Μετά από δυναμικό ξεκίνημα του Άρη, ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Έβανς να σημειώνει έξι συνεχόμενους προσωπικούς πόντους μείωσε στο φινάλε της πρώτης περιόδου σε 12-19.

Έχοντας βρει πλέον ρυθμό ο Προμηθέας, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-2 σε έξι αγωνιστικά λεπτά στη δεύτερη περίοδο μειώνοντας προσπερνώντας στο 16' με 22-21 μετά από κάρφωμα του Φαγιέ. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι και το φινάλε του πρώτο ημιχρόνου, δίχως κάποια από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 32-29.

Ωστόσο όσο ντέρμπι ήταν το πρώτο μέρος, άλλο τόσο ... μονόλογος ήταν η τρίτη περίοδος. Μονόλογος για τους γηπεδούχους που επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους, οδήγησαν τους παίκτες του Άρη σε διαδοχικά λάθη ενώ τους κράτησαν μόλις στους 6 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο! Στο 26' ο Μπένσον μείωσε σε 40-35 για τους φιλοξενούμενους, αλλά στα τέσσερα αγωνιστικά λεπτά που ακολούθησαν ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 16-0 με τον Σαλούστρο να έχει επτά πόντους σε αυτό το διάστημα, και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +21 (56-35)!

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, ωστόσο ο Προμηθέας με τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο. Ο Άρης συνέχιζε να μην μπορεί να σκοράρει και είναι χαρακτηριστικό πως η μία εύστοχη ελεύθερη βολή του Μοράντ στο 35' (63-36) έδωσε στον Άρη και πάλι σκορ μετά από 9'16'' αφλογιστίας! Ο νεαρός Σκούφης με εύστοχο τρίποντο στο 37' ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 30 πόντους (68-36) με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 70-40.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 32-29 (ημιχ.), 56-35, 70-40.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 7 (2), Γκίκας 2 (4ασ.), Δημάκος 3, Φαγιέ 11 (2), Έβανς 12 (3κλ.), Χολ 2, Μιλόσεβιτς 9 (1τρ., 8ρ.), Γερομιχαλός, Ρέλεφορντ 11 (1τρ., 5 ασ., 4κλ.), Τουτζιαράκης 3, Σαλούστρος 7 (3 κλ.), Σκούφης 3 (1).

ΑΡΗΣ (Π Γιαννάκης): Αθηναίου 11 (2), Πουλιανίτης 4, Βασιλόπουλος 4, Γουίβερ 2, Μπενσον 16, Χρηστίδης, Μούρτος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Μοραντ 1, Μπελ 2, Πέτγουεϊ.

Θυμηθείτε την εξέλιξη

18.29 Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με τον Προμηθέα να επικρατεί με 70-40 του Άρη

18. 27 Ο Προμηθέας βρίσκεται ένα λεπτό μακριά από μία μεγάλη νίκη, όπου προηγείται με 70-38 του Άρη.

18.25 Ο Προμηθέας έχει βάλει γερά τις βάσεις για μία ακόμη νίκη, αφού δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα του με τον Άρη προηγείται με 56-35.

18.00 Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχει δώσει το δικό της ρυθμό στον αγώνα, όπου προηγείται με 50-35 του Άρη λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

17.50 Ο Προμηθέας έχει μπει "ορεξάτος" στο δεύτερο ημίχρονο, όπου προηγείται με 38-29 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου.

17.30 Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον Προμηθέα να προηγείται με 32-29 του Άρη στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Ο Προμηθέας στην πρώτη περίοδο μπήκε λίγο νευρικός στον αγωνιστικό χώρο δίνοντας την ευκαιρία στον Άρη να έχει τον έλεγχο του αγώνα, όπου προηγήθηκε με 12-19.

Στη συνέχεια όμως ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί του Άρη στο τέλος του ημιχρόνου με 32-29

17.10 Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Προμηθέας προηγείται με 22-21 του Άρη.

17.00 O Προμηθέας έφερε το παιχνίδι στον πόντο (20-21) πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου

16.50 Ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να είναι πίσω στο σκορ με 12-19 στον αγώνα με τον Άρη.

16.40 O Άρης έχει ξεκινήσει δυνατά στην αναμέτρηση, όπου προηγείται με 10-3 του Προμηθέα στα πέντε πρώτα λεπτά.

16.00 O Προμηθέας υποδέχεται αυτή την ώρα στο "Δ. Τόφαλος" τον Άρη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League. Παρακολουθείστε από το thebest.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης.

* Toν αγώνα παρακολουθεί ο γενικός γραμματέας της ΕΟΚ και πρόεδρος της ΕΣΚΑ-Η, Τάκης Τσαγκρώνης, καθώς και ο πρόεδρος της ΠΑΕ Παναχαϊκή, Κώστας Μπακαλάρος.