/

Ποδόσφαιρο: Ακάθεκτη η Εθνική Ελπίδων

Επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Μολδαβίας

Πολύ καλή για ακόμη ένα παιχνίδι, η Εθνική Ελπίδων έκανε το «3Χ3» στον 1ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Μολδαβίας και παρέμεινε επικεφαλής, με ένα παιχνίδι περισσότερο από τη δεύτερη Κροατία, που νίκησε στην έδρα της δύσκολα με 2-1 τη Λευκορωσία.

Κομβική για την εξέλιξη του αγώνα αποδείχθηκε η αποβολή του Οαντσέα στο 63ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σάλιακας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Τσιμίκα και στο 84΄ ο Κουλούρης διαμόρφωσε το τελικό σκορ, πάλι από ασίστ του Τσιμίκα.

MΟΛΔΑΒΙΑ (Ντάνουν Οπρέα): Τίμπουρ, Μακρίτσι Α. (74΄ Σβιναρένκο), Τίσκουλ, Μαραντίτσι, Γιάλμπα, Ντράγκαν, Οαντσέα, Μποΐτσιουτς, Μακρίτσι Β., Κράτσιουν, Τιμπουλέατς (80΄ Νταμαστσάν)

ΕΛΛΑΔΑ (Αντώνης Νικοπολίδης): Κότσαρης, Σάλιακας, Νικολάου, Πασαλίδης, Τσιμίκας, Καραχάλιος, Ανδρούτσος, Γαλανόπουλος (77΄ Μελικιώτης), Μανθάτης (66΄ Χατζηγιοβάνης), Κουλούρης, Λάμπρου (84΄ Δεληγιαννίδης)

Ποδόσφαιρο: Μαζί παρακολούθησαν το φιλικό Κατσουράνης και Λυμπερόπουλος