/

Μπάσκετ: Ο Απόλλωνας Carna ηττήθηκε με 79-78 από το Ρέθυμνο

Μπάσκετ: Ο Απόλλωνας Carna ηττήθηκε με 7...

Στο τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης"

Στο τελευταίο παιχνίδι της πρώτης μέρας του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», ο Απόλλων CARNA γνώρισε την ήττα απο το Ρέθυμνο με 79-78.

Αν και το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 27-12, δεν κατάφερε να διατηρήσει τον φρενήρη ρυθμό, με τους παίκτες του Κώστα Μέξα να απαντούν και να παίρνουν το προβάδισμα σε β’ και γ’ δεκάλεπτο (41-45 και 60-62, αντίστοιχα). Το παιχνιδι στην τέταρτη περίοδο ήταν πραγματικό ντέρμπι με το Ρέθυμνο να παίρνει τη νίκη στα… σημεία.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Πέτρου Οικονομάκη. Tην Κυριακή θα συνεχιστεί η αγωνιστική δράση στην διοργάνωση, με τα ματς Κολοσσός Ρόδου – Απόλλωνας Πάτρας (16.15) και Ρέθυμνο Cretan Kings – ΠΑΟΚ (18.30) στο «Μελίνα Μερκούρη».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 41-45, 60-62, 79-78.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Τόνι Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 8 (1), Άρνολντ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές), Φιτζπάτρικ, Τάλτον 8 (3/8 σουτ, 3 ασίστ), Καμπερίδης 2, Ζάμπας 5 (1), Γιαννόπουλος 25 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Έντουαρντς 9 (7ριμπ.).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ CARNA (Κώστας Μέξας): Τζόουνς 8, Μαστρογιαννόπουλος 4 (1), Βεργίνης 15 (3/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Τσιάρας 16 (4/4 τρίποντα), Μπάβτσιτς 17 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράσελ 7 (1), Κουζέλογλου 6, Κόμπινς 5, Διαμαντάκος.