/

Α1 μπάσκετ: Ο Απόλλων Carna στα ίσα τον Ολυμπιακό-Ηττήθηκε με 77-72 στην Περιβόλα

Α1 μπάσκετ: Ο Απόλλων Carna στα ίσα τον ...

Σε μια μέρα τιμής για τον αρχηγό Νίκο Αργυρόπουλο

Ο Απόλλων Carna καρδιοχτύπησε τον Ολυμπιακό, όμως τελικά οι ερυθρόλευκοι πήραν την νίκη στην Πάτρα με 72-77.

Οι «ερυθρόλευκοι» για ακόμα μια φορά προβλημάτισαν με την απόδοση τους, καθώς από το +21 του ημιχρόνου, έφτασεν μέχρι και στο +3 λίγο πριν την λήξη. Κάπου εκεί η εμπειρία των Πειραιωτών μίλησε δίνοντας τους έτσ την νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και με τους Αγραβάνη και Σπανούλη να είναι πολύ καλοί, πήρε διψήφια διαφορά στο 6’ με 17-7. Ο Απόλλωνας όμως με όπλο τον Αργυρόπουλο μείωσε και έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 13-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε τον Ολυμπιακό να «σεληνιάζεται», ανεβάζοντας την διαφορά όλο και πιο πολύ. Έτσι με τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή, το ημίχρονο έκλεισε στο 27-48.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Απόλλωνα. Οι Πατρινοί ήταν καταιγιστικοί και μείωσαν από το -21, στο -6 (51-57 38’), με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο -9, 55-64.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να μειώνει με τον εκπληκτικό Ντίλαρντ να κάνει ότι θέλει την άμυνα των Πειραιωτών. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο -3 (68-71 37), όμως η εμεπιρία του Ολυμπιακού στο τέλος μίλησε, δίνοντας το «διπλό» στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας στο +22 (24-46) στο 18', ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Ο Απόλλων αντέδρασε στην τρίτη περίοδο (28-16) και στο 39' κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 70-73, βάζοντας.... φωτιά στο ματς.

Ήταν καθοριστικά στο τέλος τα επιθετικά ριμπάουντ του Παπανικολάου, ανανεώνοντας τις επιθέσεις, με τους Σπανούλη και Μάντζαρη να είναι ψύχραιμοι στις βολές, δίνοντας την νίκη στην ομάδα τους.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους και 9 ασίστ, κερδίζοντας και 8 φάουλ σε 28 λεπτά συμμετοχής.  Στα 16'' πριν το τέλος ευστόχησε σε καθοριστικές βολές, διαμορφώνοντας το 70-75 στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 27-48, 55-64, 72-77.

Απόλλων (Μέξας): Αργυρόπουλος 14, Ντίλαρντ 16, Μέιερ 15, Γουντς 10, Πάλμπλαντ 5, Τζαουάρα, Λαμπρόπουλος 2, Σάντλερ 10

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Μιλουτίνοβ 1, Αγραβάνης 9 (3), Μάντζαρης 12 (1), Παπανικολάου 5 (1), Τζόνσον-Όντομ 13 (2), Χάντερ 9, Παπαπέτρου 3, Στρόμπερι 4, Ουόρικ 3, Χάκετ 3 (1)