/

Τένις: Μεγάλη νίκη του Κύργιου απέναντι στον Άντι Μάρεϊ

Τένις: Μεγάλη νίκη του Κύργιου απέναντι ...

Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας νίκησε τον Βρετανό νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, με 2-0 σετ

Μπροστά σε 12.000 κόσμο ο Νικ Κύργιος νίκησε για πρώτη φορά τον Άντι Μάρεϊ, στο πλαίσιο του "Hopman Cup".

Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας, Νικ Κύργιος, τα πήγε εξαιρετικά στην Perth Arena για το τουρνουά "Hopman Cup". Αρχικά πέτυχε μια σπουδαία νίκη στα δύο σετ απέναντι στο Νο2 του κόσμου, Άντι Μάρεϊ, ενώ αργότερα βοήθησε τη Ντάρια Γκαβρίλοβα να επικρατήσουν στο μεικτό για λογαριασμό της χώρας τους απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία.

Ο 20χρονος νίκησε τον Μάρεϊ με 6-4, 7-6 (5) και αυτή ήταν η πρώτη του επικράτηση απέναντι στον Σκωτσέζο, για να έρθει η ισοφάριση σε 1-1 από την Χέδερ Γουάτσον κόντρα στην Γκαβρίλοβα.

Εν συνεχεία, Κύργιος και Γκαβρίλοβα νίκησαν στο μεικτό με 6-2, 6-7 (0), 11-9 και με τη νίκη στον αγώνα της Παρασκευής (8/1) με τη Γαλλία, θα εξασφαλίσουν την πρόκριση στον τελικό του Σαββάτου (9/1). Ακόμα και με ήττα, οι Αυστραλοί έχουν καλές πιθανότητες για την πρώτη θέση του ομίλου.

Τένις: Ρατσιστική επίθεση στον Κύργιο

Τένις: Πρόκριση για Κύργιο στο Open του Τόκιο