ΣΤΙΒΟΣ

/

Επιτυχίες για τον Αρίωνα Πάτρας

Μεγάλη συμμετοχή αθλητών όλων των κατηγοριών

Με μεγάλη συμμετοχή αθλητών όλων των κατηγοριών από την ευρύτερη περιοχή της Δ. Ελλάδας και κάτω από εξαιρετικές καιρικές συνθήκες πραγματοποιήθηκε στο Έλος της Αγυιάς, το περιφερειακό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου.

Ο  Αρίων Πάτρας συμμετείχε με 15 αθλητές και αθλήτριες.

Στην κατηγορία Ανδρών ο Χάρης Χαριτωνίδης έτρεξε τα 8χλμ. σε 27:35 καταλαμβάνοντας την 4η θέση, ενώ στα 3χλμ. της Κ16 αγοριών ο Σπύρος Ανετόπουλος βελτιώνοντας την επίδοση του στη διαδρομή κατά 27΄΄ τερμάτισε στην 6η θέση της κατηγορίας (10:27). Στα 3χλμ. Κ18 η Δέσποινα Λεκατσά σε μια κούρσα προπονητικού χαρακτήρα ολοκλήρωσε τον αγώνα της στην 7η θέση σε 12:34.

Στις αναπτυξιακές κατηγορίες (Κ12 / Κ14) ξεχώρισε για ακόμα μια φορά ο Αποστόλης Θανόπουλος με την πρωτιά του στα 750μ αγοριών Κ12, με επίδοση 2:30, κερδίζοντας και το μοναδικό μετάλλιο του συλλόγου. Τον ακολούθησε στην 5η θέση ο Βασίλης Κυριακόπουλος (2:39) ενώ ο Δημήτρης Κιούλος (3:09) και ο Χρήστος Κορδάς (3:12) πλασαρίστηκαν στην 20η & 21η θέση.

Στα 750μ κοριτσιών Κ12 η Γρηγορία Ζάγαρη τερμάτισε στη 15η θέση (3:12) ακολουθούμενη από τη Μαρίζα Πέπα (16η / 3:13) και τις Παναγιώτα Βαρδάλου (23η / 3:20), Ναταλία Αλιάι (26η / 3:23) και Φένια Μπούσια (33η / 3:37).

Στα 1500μ αγοριών Κ14 ο Βασίλης Ηλιόπουλος τερμάτισε στη 11η θέση (6:12) ενώ αντίστοιχα στα κορίτσια Κ14 τερμάτισαν η Ανδριάνα Βλάχου (23η / 7:05) και η Φαίη Ζάχου (30η / 8:31).

Δείτε φωτό:

ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝΩΜΑΛΟ

Συνέχεια της αγωνιστικής δραστηριότητας για τους αθλητές του Αρίωνα.

Στα πλαίσια της προετοιμασίας τους οι αθλητές μας Φίλιππος Χριστόπουλος, Γιάννης Μητρόπουλος, Κώστας Γκοτσόπουλος και Λυδία Σταυροπούλου συμμετείχαν στην απογευματινή ημερίδα κλειστού του Σ.Ε.Φ στο Πειραιά ενώ ο Νικόλας Λυμπέρης αγωνίστηκε στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στο Λαγκαδά Θεσσαλονίκης.

Τρέχοντας τον πρώτο του αγώνα στην Κ23 ο Νικόλας Λυμπέρης Λυμπέρης διένυσε τα 7,8χλμ της μεγάλης κατηγορίας Ανδρών & Κ23 σε 26:35 κατακτώντας την 2η θέση στους Νέους και την 3η στους Άνδρες εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρόκριση του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.
Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Λυδία Σταυροπούλου στο πρώτο της αγώνα σε κλειστό. Αγωνίστηκε στην Β σειρά των 1500μ Γυναικών την οποία και κέρδισε με μεγάλη διαφορά σημειώνοντας επίδοση 4:56.39 (συλλογικό & ατομικό ρεκόρ) δείχνοντας την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται εν όψει του Πανελληνίου ανωμάλου ενώ στη συνολική κατάταξη κατέλαβε την 12η θέση μεταξύ 31 αθλητριών που αγωνίστηκαν.

Στην αντίστοιχη κούρσα των 1500μ Ανδρών ο Φίλιππος Χριστόπουλος στο ντεμπούτο του επίσης στο κλειστό ικανοποίησε αγωνιζόμενος στην δυνατή σειρά καταλαμβάνοντας την 14η θέση με επίδοση 4:11.2 μεταξύ 32 αθλητών που τερμάτισαν.

Τόσο ο Γιάννης Μητρόπουλος (μήκος Α) όσο και Κώστας Γκοτσόπουλος (Σφαίρα Α) βρέθηκαν μακριά από τον καλό εαυτό τους. Ο Γιάννης Μητρόπουλος καταγράφοντας ως καλύτερη επίδοση τα 6,27μ στη 2η προσπάθεια δεν μπόρεσε να περάσει στην καλύτερη οκτάδα για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Αντίστοιχα ο Κώστας Γκοτσόπουλος έχοντας 4 άκυρες προσπάθειες περιορίστηκε στα 12,41μ της 1ης βολής καταλαμβάνοντας την 4η θέση.