/

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη στα Τρίκαλα - Επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με 68-87

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη στα Τρ...

Για την 6η αγωνιστική της Α1 Εθνικής

Ο Προμηθέας πήρε την πέμπτη του φετινή νίκη στο μεγάλο πρωτάθλημα μπάσκετ των ανδρών, επικρατώντας με 68-87 των Τρικάλων. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στον αγωνιστικό τομέα ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά το παιχνίδι και μ’ ένα σερί 10-0 προηγήθηκε 16-4 στο 4΄ και 22-12 στο 9΄ αλλά ο Ρος σημειώνοντας τους 8 τελευταίους πόντους των Τρικάλων στην 1η περίοδο (τους 5 στα τελευταία 40΄΄) περιόρισε τη διαφορά στους 5 στο κλείσιμο του 1ου δεκαλέπτου (42-47).

Τα Τρίκαλα αντέδρασαν στο 2ο δεκάλεπτο μειώνοντας στον πόντο (27-28 στο 12΄ και 30-31 στο 13΄), ενώ προηγήθηκαν και με 5 πόντους στο 36΄ (40-35). Άμεση, όμως, ήταν η αντίδραση της ομάδας της Πάτρας ,που έκλεισε την περίοδο με επιμέρους σκορ 12-2, με 2 τρίποντα του Χολ στο τελευταίο λεπτό να στέλνουν τον Προμηθέα στην ανάπαυλα με προβάδισμα 5 πόντων (47-52).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην επανάληψη με τα Τρίκαλα να μειώνουν στο καλάθι στο 24΄ (49-51), αλλά η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατάφερε μ’ ένα σερί 7-0 μέσα σ’ ένα λεπτό να προηγηθεί με 58-49 στο 25΄ και να συντηρήσει αυτή τη διαφορά ως το τέλος του δεκαλέπτου (59-68).

Η ομάδα των Τρικάλων επιχείρησε την τελευταία αντεπίθεσή της στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, αλλά το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει στους 5 (64-69 στο 31΄30΄΄), καθώς οι «Πατρινοί» δεν δέχθηκαν πόντο τα επόμενα 8 λεπτά σκοράροντας 15 αναπάντητους πόντους για να φτάσουν σε μια εντυπωσιακή νίκη (την 5η σε 6 αγώνες) με το τελικό 87-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-47 (ημιχ.), 59-68, 68-87.

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Μέξας): Τζόουνς, Λούντζης, Σλαφτσάκης 4, Ρος 11 (3), Χέιλ, Σκουλούδης, Φέισι 14, Τέγιτς 4, Μάρεϊ 24 (1), Βασιλειάδης 11 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 8 (2), Τουτζιαράκης 3, Έβανς 22, Σκούφης, Γκίκας 13 (3), Γερομιχαλός, Φαγιέ 12 (2), Ρέλεφορντ, Δημάκος, Σαλούστρος 2, Χολ 14 (4), Μιλόσεβιτς 13.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

20.03 Ο Προμηθέας είναι κοντά στο να πανηγυρίσει τη νίκη, αφού προηγείται με 64-80, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα στα Τρίκαλα.

19.50 Ξεκίνησε η τελευταία περίοδος του αγώνα όπου η πατρινή ομάδα έχει το προβάδισμα με 64-71 επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

19.48 Ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος με τον Προμηθέα να έχει το προβάδισμα με 59-68 επί των γηπεδούχων.

19.30 Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος με τον Προμηθέα να είναι μπροστά στο σκορ με 47-51 στα δύο πρώτα και με 49-58 στο 25'

19.15 Ολοκληρώθηκε το ημίχρονο με τον Προμηθέα να προηγείται με 42-47 των Τρικάλων.

19.14 O Προμηθέας πέρασε μπροστά στο σκορ με 40-41  λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

19.05 O Προμηθέας χάνει με 40-35 από τα Τρίκαλα 3.45' πριν το τέλος της περιόδου.

Τα Τρίκαλα ισοφάρισαν σε 33-33 τον Προμηθέα έξι λεπτά πριν το ημίχρονο

Ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να προηγείται me 17-22 των Τρικάλων.

Ο Προμηθέας έχει δείξει με το "καλημέρα" τις διαθέσεις του όπου προηγείται με 4-16 των Τρικάλων.

Ο Προμηθέας προηγείται με 6-4 των Τρικάλων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πριν την έναρξη του αγώνα πραγματοποιήθηκε ενός λεπτού σιγή, ενώ βραβεύτηκε και ο Λίποβιτς του Προμηθέα από την περσινή του ομάδα τα Τρίκαλα.

18.30 Με μοναδικό στόχο τη νίκη εκτός έδρας ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τα Τρίκαλα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League. Παρακολουθείστε από το thebest.gr την αναμέτρηση.

Mπάσκετ: Σπουδαία και ιστορική νίκη στην πρεμιέρα για τον Προμηθέα