/

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας έκανε την ανατροπή και πήρε μεγάλη νίκη με 69-66 επί της ΑΕΚ

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας έκανε την ανατροπή ...

Κορυφαίος ο Γκίκας

Σ' ένα παιχνίδι όπου ο Προμηθέας κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ, στο τέλος  έδειξε χαρακτήρα και πήρε μία μεγάλη νίκη με 69-66 επί της ΑΕΚ. Ο Νίκος Γκίκας με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πατρινών, σημειώνοντας 10 διαδοχικούς μετά το 56-64, 4:26 πριν το τέλος, για το 66-64, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Τι κι αν η ΑΕΚ προηγήθηκε με μεγάλες διαφορές στην τελευταία περίοδο, δείχνοντας ότι «κλειδώνει» το ροζ φ.α. (49-57 στο 31΄, 49-59 στο 32΄, 51-59 στο 33΄, 51-62 στο 34΄, 54-64 στο 35΄, 56-64 στο 36΄);

Τα τελευταία 2,5΄ της αναμέτρησης ήρθε η μεγάλη ανατροπή από την ομάδα του Μάκη Γιατρά, η οποία έπαιξε με πάθος και ψυχή, έχοντας, παράλληλα, τον Νίκο Γκίκα σε απίστευτη βραδιά.

Ο αρχηγός του Προμηθέα πέτυχε 2 μεγάλα τρίποντα, τα οποία ξαναέβαλαν τον Προμηθέα μέσα στο παιχνίδι (64-64 στο 38΄), ενώ στην συνέχεια ο ίδιος παίκτης και ο Μοχάμεντ Φαγιέ από την γραμμή της «φιλανθρωπίας» έδωσαν αέρα νίκης στους γηπεδούχους. Η ΑΕΚ αστόχησε και στην τελευταία επίθεση και κάπως έτσι ήρθε η ιστορική νίκη του Προμηθέα με 69-66, με τον φίλαθλο κόσμο της Πάτρας να αποτελεί τον 6ο παίκτη της ομάδας του Μάκη Γιατρά. .

Μετά το τέλος του αγώνα ο Μάκης Γιατράς τόνισε στην κάμερα της ΕΡΤ: "Τα παιδιά έκαναν κατάθεση ψυχής και πήραν μία σημαντική νίκη σε ένα κατάμεστο γήπεδο με τους φιλάθλους μας να δημιουργούν τρομερή ατμόσφαιρα. Δείξαμε μεγάλη διάθεση και συνεχίζουμε".

"Έπρεπε μετά τις τρεις ήττες να γυρίσουμε τον διακόπτη και να επιστρέψουμε στις νίκες. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας βοήθησε σημαντικά" τόνισε ο Σαλούστρος.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42 (ημιχ.), 49-55, 69-66.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 3 (1), Δημάκος 2, Λίποβι 4 (1), Φαγιέ 13 (3), Έλις 3, Γερομιχαλός, Μιλόσεβιτς 11, Γκίκας 16 (2), Σαλούστρος 6, Τουτζιαράκης 11.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 11 (2), Λαρεντζάκης 8 (2), Χάρις 18, Τζέιμς, Μαυροειδής 1, Ελονού 2,Σάκοτα 16 (3), Ξανθόπουλος 3 (1), Μπάρλοου 6, Καββαδάς 1.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα.

Νίκη για τον Προμηθέα με 69-66

Ο Προμηθέας θέλει να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και προηγείται με 67-64

Ο Προμηθέας χάνει με 51-59 από την ΑΕΚ

20.00 Ο Προμηθέας αν και βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους από την ΑΕΚ, κατάφερε στο φινάλε της περιόδου να μειώσει στους 6 (49-55).

19.45 Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ο Προμηθέας χάνει με 41-50, με το σκορ να έχει παραμείνει ίδιο μέχρι και το 28' του αγώνα.

19.40 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Προμηθέα να μειώνει σε 41-44, αλλά με την ΑΕΚ να αποκτά στη συνέχεια διαφορά 9 πόντων (41-50).

19.20 Σε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό ο Προμηθέας χάνει με 37-42 από την ΑΕΚ στο ημίχρονο του αγώνα στο "Δ. Τόφαλος".

19.10 Ο Προμηθέας προηγείται με 28-27 της ΑΕΚ στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου.

19.00 Ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την ΑΕΚ να προηγείται με 19-16 του Προμηθέα στο "Δ. Τόφαλος"

18.45 Ο Προμηθέας προηγείται με 9-7 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα με την ΑΕΚ.

Το παιχνίδι έχει ξεκινήσει σε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 5-5 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

18.35 O Προμηθέας υποδέχεται αυτή την ώρα στο "Δ. Τόφαλος την ΑΕΚ, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής μπάσκετ των ανδρών. Παρακολουθείστε από το thebest.gr την εξέλιξη του αγώνα.

Περίπου 3.000 φίλαθλοι στο "Δ. Τόφαλος" λίγο πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση.

Παρελθόν από τον Προμηθέα φαίνεται ότι αποτελεί ο Ρέλεφορντ.