/

Βόλεϊ: Νέα ήττα για την Παναχαϊκή

Με 3-0 σετ από τον Παμβοχαϊκό

Η Παναχαϊκή ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Βόλεϊ Λιγκ χωρίς νίκη, αφού πριν από λίγη ώρα γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Παμβοχαϊκό στο κλειστό γυμναστήριο στο Κουκούλι.

Το ντεμπούτο του Σταύρου Σταματόπουλο δεν συνοδεύτεηκε με το θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο η πατρινή ομάδα έχει έναν γύρο ακόμη για να προσπαθήσει να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

H Παναχαϊκή μπήκε φουριόζα στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Ρουμελιώτη στην επίθεση έκανε σερί 5-0 και πήρε προβάδισμα 10-6. Ο Παλέντζας με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις, ο Μουνίζ με άσσο και ο Γκλαντσόουν με επίθεση έκαναν σερί 5-0 για τον Παμβοχαϊκό που προσπέρασε 12-11. Ακολούθησε εντυπωσιακό σερβίς από τον Παλέντζα που χάλασε πάλι την υποδοχή των ροσονέρι και με νέο σερί 5-0 ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 18-13. Μέχρι το τέλος διατήρησε τη διαφορά του +5 και πήρε το σετ 25-20.

Με δραστήριους τους Γκλαντστόουν και Μουνίζ ο Παμβοχαϊκός ήταν καλύτερος και στο δεύτερο σετ όπου μέχρι τα μισά είχε μικρό προβάδισμα, ένα-δύο πόντων. Στο 17-15 ο Γκλαντστόουν με επίθεση άνοιξε τη διαφορά και στη συνέχεια πήγε και στο σερβίς όπου με δύο άσσους άνοιξε τη διαφορά στο 19-15. Η Παναχαϊκή δε μπόρεσε να δώσει απαντήσει και το σετ τελείωσε 25-18 με επίθεση του Μουνίζ.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με τον Μουνίζ στο σερβίς ο οποίος με τη σειρά του τορπίλησε την υποδοχή των πατρινών κάνοντας εντυπωσιακό σερί 6-0. Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς η Παναχαϊκή αποδέχτηκε τη μοίρα της και δε μπόρεσε να βρει λύσεις στην ανωτερότητα του Παμβοχαϊκού ο οποίος με την παρουσία των νέων ξένων παικτών παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο.
Τα σετ: 20-25, 18-25, 15-25.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤ. (Σταματόπουλος): Νιέβες 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Οράμας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ντόντης 1 (1/5 επ., 42% υπ. - 8% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 10 (10/27 επ.), Λιβαθηνός 1 (άσσος), Κωστόπουλος 5 (3/15 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 31% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 47% υπ. - 32% άριστες), Σακκάς (λ), Σαλαβασίδης (45% υπ. - 18% άριστες).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Χιούγκο 11 (8/9 επ., 3 μπλοκ), Μοράλες 3 (3 άσσοι), Γκλάντστοουν 14 (8/13 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μουνίζ 11 (5/13 επ., 6 άσσοι, 67% υπ. - 56% άριστες), Παλέντζας 15 (11/23 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 28% άριστες) / Γκαράς (λ, 77% υπ. - 31% άριστες).

Βόλεϊ: Και επίσημα επέστρεψε ο Λιβαθηνός στην Παναχαϊκή