/

Παναχαϊκή: Ηρωική ισοπαλία 1-1 με τον Παναθηναϊκό και αποκλεισμός από το Κύπελλο

Παναχαϊκή: Ηρωική ισοπαλία 1-1 με τον Πα...
Μάτσας Ηλίας

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Θετικός είναι ο απολογισμός της Παναχαϊκής στην επιστροφή της στο Κύπελλο Ελλάδας, παρά τον αποκλεισμό. Οι «κοκκινόμαυροι» απέσπασαν ισοπαλία 1-1 από τον Παναθηναϊκό στην Αγυιά στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων και σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία στην Καρδίτσα (ανάμεσα σε Αναγέννηση και Λάρισα) έμειναν εκτός της συνέχειας του θεσμού.

Οι «κοκκινόμαυροι» πλήρωσαν στην ουσία την βαριά τους ήττα στη Λάρισα (3-0), με καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και παρά τα δύο θετικά αποτελέσματα στην έδρα της, αποκλείστηκε από τους ομίλους στην ισοβαθμία με τη Θεσσαλική ομάδα (στους 4 βαθμούς).

Η Παναχαϊκή κρατάει από τη φετινή διοργάνωση το σημαντικότερο ίσως αποτέλεσμα μέχρι ώρας, στην επιστροφή της στις επαγγελματικές κατηγορίες, την σημερινή ισοπαλία με τον, προβληματικό μεν τελευταία, αλλά σπουδαίο Παναθηναϊκό.

Οι «κοκκινόμαυροι» μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο βγήκαν μπροστά για να πετύχουν το γκολ που θα έστελνε τις δύο ομάδες μαζί στον επόμενο γύρο και άμα ήταν λίγο πιο τυχερή θα το πετύχαινε.

Στα καθαρά αγωνιστικά της σημερινής αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Παναχαϊκής που προσπαθούσε να επιτεθεί στις αντεπιθέσεις.

Για την ιστορία τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν ο Χίλιεμαρκ για τον Παναθηναϊκό στο 29' από ιδανικά εκτελεσμένη αντεπίθεση και ο Αργυρόπουλος με πέναλτι, που κέρδισε ο Σπανός, στο 40'.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

21:26 Τέλος στην αναμέτρηση. Ηρωική ισοπαλία για την Παναχαϊκή που αποκλείεται από τη συνέχεια του Κυπέλλου

95’ Κίτρινη κάρτα στον Δώνη

Τελευταία ευκαιρία για την Παναχαϊκή

93’ Τρομερή επέμβαση του Βλαχοδήμου σε σουτ του Πολίμου

91’ Καλή εκτέλεση από τον Ελευθεριάδη, δεν προλαβαίνει ο Μακρυδημήτρης να βάλει το πόδι του

90’ 5 τα λεπτά των καθυστερήσεων στην Αγυιά

Φάουλ σε καλή θέση για την Παναχαϊκή

87’ Καλή φάση για την Παναχαϊκή

Ο Κυνηγόπουλος πιάνει την κεφαλιά από γέμισμα, μπλοκάρει εύκολα ο Βλαχοδήμος

83’ Προσπαθεί να βγει μπροστά η Παναχαϊκή, μήπως πετύχει κάποιο γκολ που θα της δώσει την πρόκριση

Την απόλυτη κατοχή ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά

79’ Μπουτζίκος και Μασούρας κάτω με κράμπα, δύο λεπτά μετά το κλείσιμο των αλλαγών για την Παναχαϊκή

Σφίγγουν τα δόντια οι «κοκκινόμαυροι» για να μπορέσουν να συνεχίσουν

Καρδίτσα-Λάρισα 0-0

77’ Κλείνει τις αλλαγές της και η Παναχαϊκή

Ο Αντωνακόπουλος στην πρώτη του επίσημη συμμετοχή με τα «κοκκινόμαυρα», περνάει στη θέση του Σπανού

75’ Κλείνει τις αλλαγές του ο Παναθηναϊκός

Ο Τζανδάρης, στην πρώτη του συμμετοχή με τα πράσινα, περνάει στη θέση του σκόρερ Χίλιεμαρκ

74’ Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή

Ο Ελευθεριάδης επιστρέφει μετά από ένα μήνα και παίρνει τη θέση του Αργυρόπουλου

68’ Πρώτη κάρτα και για την Παναχαϊκή

Κίτρινη στον Αργυρόπουλο για σκληρό φάουλ στον Χατζιγιοβάννη στο χώρο του κέντρου

67’ Καλή φάση για την Παναχαϊκή μετά από ώρα

Ο Σπανός πιάνει την κεφαλιά από σέντρα του Μπουτζίκου, μπλοκάρει ο Βλαχοδήμος

65’ Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Ο Εμμανουηλίδης περνάει στη θέση του Πίσπα

Πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή

Ο Μουστακόπουλος περνάει στη θέση του Πολυχρόνη, που αποχωρεί τραυματίας

61’ Καρδίτσα – Λάρισα ακόμα στο 0-0

Έχει ισορροπήσει το παιχνίδι στην Αγυιά, με την Παναχαϊκή να βγαίνει δειλά-δειλά στην επίθεση

56’ Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι

Ο Άλτμαν για τον Παναθηναϊκό περνάει στη θέση του Λουντ

50’ Με τον ίδιο ρυθμό ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο

Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, μετά από κακό τελείωμα του Δώνη στο όριο της μικρής περιοχής.

Ιδανική αντεπίθεση της Παναχαϊκής κόβει ο Κουτρουμπής

20:36 Πρώτο σφύριγμα για το δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

20:34 Βγήκαν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος

Όμορφο ποδόσφαιρο βλέπουμε στο πρώτο ημίχρονο στην Αγυιά. Ο Παναθηναϊκός έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά η Παναχαϊκή αμύνεται καλά και προσπαθεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στις αντεπιθέσεις.

Οι «κοκκινόμαυροι» κινούνται πολύ ορθολογικά μέχρι στιγμής στο γήπεδο, βγάζοντας αρκετούς παίχτες στην επίθεση και με το μυαλό να φυλάξουν τα μετόπισθεν. Δεν έχει κινδυνέψει ιδιαίτερα η Παναχαϊκή στο πρώτο μέρος, με τον Παναθηναϊκό όμως να βγάζει την ποιότητά του, κυρίως με τον Χίλιεμαρκ.

Στο πρώτο γκολ η άμυνα της Παναχαϊκής ήταν πολύ ψηλά, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φύγει στην αντεπίθεση με τρεις παίχτες πίσω από το κέντρο!

Η Παναχαϊκή έβγαλε αντίδραση, ανέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε ο Σπανός από τον Ινσούα μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Πολίμου.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται το δεύτερο ημίχρονο, με την Παναχαϊκή να θέλει ένα γκολ (δικό της ή της Αναγέννησης στη Λάρισα) για να πάρει την πρόκριση καθώς η αναμέτρηση στην Καρδίτσα είναι στο 0-0 στο ημίχρονο.

20:18 Τέλος στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1

45’ Ένα λεπτό ο πρόσθετος χρόνος για το πρώτο ημίχρονο

42’ Ολιγόλεπτη διακοπή στην αναμέτρηση. Πρώτες βοήθειες στον Σωτηράκο

40’ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή!

Ο Αργυρόπουλος ευστοχεί στο πέναλτι και κάνει το 1-1

39’ Πέναλτι για την Παναχαϊκή

Ο Ινσούα ανατρέπει τον Σπανό, εκτελεί ο Αργυρόπουλος

37’ Καλή ατομική ενέργεια και σουτ του Χατζιγιοβάννη, μπλοκάρει ο Χαλκιάς

31’ Πρώτη κάρτα στον αγώνα

Ο Ρέις δέχεται την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου

29’ Γκολ για τον Παναθηναϊκό

Η Παναχαϊκή είναι ανεβασμένη όλη πάνω από το κέντρο, ο Κουτρουμπής διώχνει τη μπάλα, ο Χατζγιοβάννης φεύγει πίσω από την σέντρα δίνει στον εντελώς αμαρκάριστο Χίλιεμαρκ που κάνει το 0-1

23’ Έχει ανέβει μέτρα ο Παναθηναϊκός στο γήπεδο. Αμύνεται ιδανικά η Παναχαϊκή μέχρι ώρας

16’ Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Κεφαλιά του Φουρλάνου από φάουλ του Αργυρόπουλου, διώχνει με υπερένταση ο Βλααχοδήμος σε κόρνερ

Κεφαλιά άουτ του Μακρυδημήτρη από το κόρνερ

11’ Καλό σουτ του Λουντ, η μπάλα κοντράρει στον Μακρυδημήτρη και κατέληξε κόρνερ

5’ Με καλό ρυθμό έχει ξεκινήσει το παιχνίδι. Από μία καλή φάση για τις δύο ομάδες

Και οι δύο ανακόπηκαν ως οφσάιντ από τη διαιτητή

19:32 Πρώτο σφύριγμα στην αναμέτρηση, με την Παναχαϊκή στη σέντρα

19:30 Με τις λευκές εμφανίσεις ο Παναθηναϊκός, με την παραλλαγής η Παναχαϊκή

Ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του αγώνα

19:26 Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Μπλάνας, με βοηθούς τους Πίττα και Πυλαρινό.

19:24 Οι αρχικές εντεκάδες:

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Χαλκιάς, Πολίμος, Σωτηράκος, Μακρυδημήτρης, Μπουτζίκος, Φουρλάνος, Πολυχρόνης, Αργυρόπουλος, Μασούρας, Κυνηγόπουλος, Σπανός

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κολοβέτσιος, Ινσούα, Κουτρουμπής, Αυλωνίτης, Ρέις, Δώνης, Χιλιεμαρκ, Λουντ, Χατζιγιοβάννης, Πίσπας.

19:20 Πολύς κόσμος στην Αγυιά. Από τις μεγαλύτερες προσελεύσεις σε επίσημο παιχνίδι.

Οι φίλοι του Παναθηναϊκού έχουν πάρει τη θέση τους στην εξέδρα των φιλοξενούμενων.

Πάνω από 4.000 κόσμος, 10λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Μεγάλο παιχνίδι διεξάγεται σήμερα στην Αγυιά για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Παναχαϊκή υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στην σπουδαιότερη επίσημη αναμέτρηση της από την επιστροφή της στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Οι «κοκκινόμαυροι» θέλουν να διεκδικήσουν τις όποιες ελπίδες έχουν για πρόκριση στην επόμενη φάση, έχοντας το μυαλό τους και την αναμέτρηση της Καρδίτσας ανάμεσα σε Αναγέννηση και Λάρισα.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη της αναμέτρησης και των παρελκόμενων από την Αγυιά στο thebest.gr

Οι φωτογραφίες είναι από ΑΠΕ ΜΠΕ

«Ζεσταίνεται» το κλίμα στην Αγυιά – Συρρέουν οι οπαδοί για το ματς της Παναχαϊκής με τον Παναθηναϊκό