/

Α1 μπάσκετ: Με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς ο Παναθηναϊκός, επικράτησε του Άρη στο ΟΑΚΑ

Α1 μπάσκετ: Με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς ο...

Στην επανάληψη του τελικού Κυπέλλου οι «πράσινοι» επικράτησαν με 70-54

Ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στον Άρη. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 70-54 έστω κι αν χρειάστηκε να αναλάβει δράση ο Μάικ Τζέιμς, στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί με +21, 44-23, στο 17ο λεπτό, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε μειώνοντας σε 55-51 στο 32ο.

Σε εκείνο το σημείο ο Τζέιμς πήρε το «όπλο» του και σταμάτησε όταν πια είχε φτάσει τους 19 προσωπικούς πόντους. Άστοχος ο Νικ Καλάθης, ενώ ο Αλεσάντρο Τζεντίλε δεν πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Τσάβι Πασκουάλ.

Απέναντι στην πρώην ομάδα του, ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς σημείωσε 13 πόντους και ήταν ο κορυφαίος του φιναλίστ του Κυπέλλου, ενώ 12 πόντους είχε συγκομιδή ο Τζένκινς.

Παρά τις απουσίες τριών βασικών παικτών του, ο Αρης μπήκε δυνατά στο ΟΑΚΑ προηγούμενος με 7-14 στο 5ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ηγέτη τον Κέι Σι Ρίβερς  (17-16), με τον Κέι Σι Ρίβερς να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους.

Άστοχος ο Άρης, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με +21 (44-23), ενώ στο ημίχρονο οι «πράσινοι» είχαν προβάδισμα με +14 (44-30).

Άσχημη εικόνα εμφάνισε ο Παναθηναϊκός στην 3η περίοδο και μετά το 53-43 στο 30΄, οι Θεσσαλονικείς απείλησαν, 55-51, στο 32ο λεπτό, με τρίποντο του Γιάνκοβιτς.

Ο Μάικ Τζέιμς τότε το πήρε προσωπικά και με τους 13 από τους 19 πόντους του στην 4η περίοδο έβαλε την «υπογραφή» του στη νίκη με +16 (70-54) για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 53-43, 70-54

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Φώτσης 7 (1), Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 6, Μπουρούσης 3 (7 ριμπ.), Καλάθης 4 (2/12 σουτ), Σίνγκλετον 9 (12 ριμπ.), Ρίβερς 10 (2), Τζέιμς 19 (1), Παππάς 2, Γκάμπριελ 5 (1).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Φλιώνης, Τζένκινς 12 (2), Γκόρντον 5 (1), Γιάνκοβιτς 13 (3), Τζάκσον 2, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης, Ζάρας 8 (2), Χρηστίδης, Σίμτσακ 8, Μούρτος 6.