/

Τρίτη συνεχόμενη απώλεια για την Παναχαϊκή-Λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟ Βάρδας

Τρίτη συνεχόμενη απώλεια για την Παναχαϊ...

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου της Γ΄Εθνικής ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον ΠΑΟ Βάρδας. Οι «κοκκινόμαυροι» ήταν εξαιρετικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, μην μπορώντας όμως να μετουσιώσουν σε γκολ τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Έτσι η Παναχαϊκή έδωσε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα. Μπορεί να κράτησε την διαφορά από τον σημερινό της αντίπαλο στους 5 βαθμούς, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει στην κορυφή της βαθμολογίας και η Ερμιονίδα με την νέα νίκη της, πλησίασε στους 7 βαθμούς.

Αρκετός κόσμος σήμερα στο γήπεδο της Αγυιάς, πάνω από 3.500 φίλαθλοι ήρθαν να παρακολουθήσουν την Παναχαϊκή να επιστρέφει στις νίκες και να αυξάνει την διαφορά στην κορυφή.

Η Παναχαϊκή όμως επέστρεψε μόνο στις καλές εμφανίσεις, μην μπορώντας να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε γκολ και πλέον έχει να διαχειριστεί και την ψυχολογία της ομάδας, που δείχνει να έχει χάσει την πίστη της.

Οι «κοκκινόμαυροι» έκλεισαν τον ΠΑΟ Βάρδας στα καρέ του από το πρώτο λεπτό μέχρι και το φινάλε, σπαταλώντας ένα «τσουβάλι» ευκαιρίες, με κύριο εκφραστή τον Δημήτρη Σιαλμά, ο οποίος δείχνει να περνάει περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος.

Η Παναχαϊκή εντωμεταξύ διαμαρτύρεται δικαίως για την ακύρωση του τέρματος που πέτυχε ο Ελευθεριάδης στο 11ο λεπτό, μετά από άστοχο τετ-α-τετ του Σιαλμά, το οποίο και δεν μέτρησε κακώς ως οφσάιντ.

Ένα γκολ το οποίο θα μπορούσε να αλλάξει εντελώς την εικόνα του παιχνιδιού, ειδικά στο χρονικό σημείο που επετεύχθη.

Οι αλλαγές από τον πάγκο δεν βοήθησαν, η Βάρδα οπισθοχωρούσε ακόμα περισσότερο όσο περνούσε η ώρα και ο, εξαιρετικός σήμερα, τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Καπούταγλης, σταματούσε κάθε προσπάθεια των «κοκκινόμαυρων» να σκοράρουν.

Έτσι φτάσαμε στο τελικό 0-0, με την Παναχαϊκή πλέον να θέτει σε κίνδυνο ακόμα και την άνοδο, ενώ απογοήτευσε τους χιλιάδες οπαδούς της που κατέκλισαν σήμερα το γήπεδο της Αγυιάς.

Ακολουθεί νέα εντός έδρας αναμέτρηση την επόμενη Κυριακή με τον Τσικλητήρα Πύλου, με την ελπίδα οι «κοκκινόμαυροι» να επανέλθουν στα θετικά αποτελέσματα για να μην «εκτροχιαστούν» από το τραίνο της ανόδου, και αφήσουν τους διώκτες τους να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο.

16:57 Τέλος στην αναμέτρηση στην Αγυιά.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα το ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου, ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον ΠΑΟ Βάρδας.

16:55 Πολύ καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 95’

Ο Μπυρλάκης σούταρε από καλή θέση, λίγο άουτ.

Οι συνεχόμενες διακοπές έφεραν αρκετές καθυστερήσεις στην Αγυιά.

16:51 Κλείνει τις αλλαγές της η Παναχαϊκή.

Ο Σπανός στην θέση του Ελευθεριάδη.

16:50 Δεν παίζεται ποδόσφαιρο το τελευταίο πεντάλεπτο στην Αγυιά, με τους ποδοσφαιριστές της Βάρδας να είναι συνεχώς στο έδαφος.

16:47 Συνεχόμενες καθυστερήσεις από την ομάδα της Βάρδας το τελευταίο τέταρτο.

Αντιδράνε οι οργανωμένοι της Παναχαϊκής, που πετάνε αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο.

16:42 ΔΟΚΑΡΙ για την Παναχαϊκή με τον Λουμπαρδέα.

Εκτέλεση κόρνερ του Μπουρλάκη, ο Λουμπαρδέας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε στην συμβολή των δοκών και κατέληξε άουτ.

16:40 Πιέζει ασφυκτικά η Παναχαϊκή μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Μωραΐτης στην θέση του Σιαλμά.

Αλλαγή προσώπων στην κορυφή της επίθεσης.

16:30 Πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια της Παναχαϊκής.

Η μπάλα κατέληξε στον Φωτάκη, αλλά το σουτ του κόντραρε στα σώματα και η μπάλα κατέληξε άουτ.

16:26 Νέα ευκαιρία του Σιαλμά.

Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Βάρδας, ο Ελευθεριάδης σέντραρε από αριστερά, ο Σιαλμάς έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Καπούταγλης μπλόκαρε εύκολα.

16:23 Αλλαγή για την Παναχαϊκή.

Ο Μαστραντωνάκης στην θέση του Στεργίδη.

Τονώνει την επιθετική του γραμμή ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος.

16:22 Ατομική ενέργεια του Ελευθεριάδη από τα αριστερά στο 62ο λεπτό, η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ.

16:16 Πιέζει ασφυκτικά η Παναχαϊκή που χάνει νέες ευκαιρίες με Σιαλμά και Μπουρλάκη.

Οι «κοκκινόμαυροι» έχουν κλείσει της Βάρδα στα καρέ της.

16:13 Σε θέση οφσάιντ υποδυκνέται ο Σιαλμάς, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι μετά από ενέργειά του.

16:11 Απίστευτη επέμβαση του Καπούταγλη σε κεφαλιά του Λουμπαρδέα από κόρνερ του Φωτάκη.

Πανό για τον Μακρή από τους οργανωμένους των «κοκκινόμαυρων»¨.

16:07 Πάνω από 3.500 φίλαθλοι στην Αγυιά, με την προσέλευση να αγγίζει τα δεδομένα της πρεμιέρας του ιστορικού γηπέδου της Παναχαϊκής, με το Λουτράκι. Πάνω από 200 οι φίλαθλοι της Βάρδας.

Όλες οι συζητήσεις στο ημίχρονο επικεντρώθηκαν στο ακυρωθέν γκολ της Παναχαϊκής.

16:05 Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με την Βάρδα στην μπάλα.

Αλλαγή για τους φιλοξενούμενος, ο Γούρμος στην θέση του Μητρόπουλου.

15:49 Λήξη του ημιχρόνου στην Αγυιά.

Σε ένα εξαιρετικά θεαματικό πρώτο ημίχρονο με πολλές φάσεις και πολύ σκληρά μαρκαρίσματα.

Με έντονο ενδιαφέρον αναμένεται και το δεύτερο ημίχρονο, για να δούμε αν η Παναχαϊκή θα καταφέρει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα πέρα από τις εμφανίσεις.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ημιχρόνου στον 3ο όμιλο:

Τσικλητήρας-ΑΟ Χαλκίς  0-0

Παναχαϊκή-ΠΑΟ Βάρδας  0-0

ΑΕ Ερμιονίδας-Φωστήρας  0-0

Παναργειακός-ΑΟ Θήβα  1-0 (18' Παπουτσής)

Παναρκαδικός-ΑΟ Ζευγολατιού  0-1 (17' Μουτουσιάδης)

15:45 Σουτ του Σιαλμά από τα όρια της περιοχής, η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ.

15:43 Νέα κίτρινη για την Βάρδα.

Ο αρχηγός Γ. Πολίτης ανέτρεψε τον Σιαλμά.

15:42 Φάση διαρκείας στα καρέ της Βάρδας.

Το σουτ του Φωτάκη κατέληξε λίγο άουτ.

15:38 Πολύ όμορφη φάση για την Παναχαϊκή στο 36ο λεπτό.

Στεργίδης και Μπουρλάκης άλλαξαν την μπάλα, με τον τελευταίο να περνάει στον Ελευθεριάδη που από το ύψος του πέναλτι γύρισε όμορφα το σώμα του αλλά το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Καπούταγλη.

15:29 Λεπτό και φάση στην Αγυιά.

Πάνω από 2.500 φίλαθλοι πλέον στο γήπεδο, με φωνές και τραγούδια δίνουν άλλο χρώμα στην αναμέτρηση.

Πολύ επικίνδυνος ο Σαμπανέι της Βάρδας, σε κάθε επαφή του με την μπάλα δημιουργεί αναστάτωση στην άμυνα της Παναχαϊκής.

15:27 Νέα χαμένη ευκαιρία με τον Σιαλμά.

Γκίνο, στον Ελευθεριάδη, αυτός ανοίγει εξαιρετικά στον Σιλαμά, που δείχνοντας την κλάση του μένει ελεύθερος, πλασάρει και διώχνει με υπερένταση ο Καπούταγλης.

15:26 Νέα τρομερή χαμένη ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 24ο λεπτό.

Ο άπιαστος και σήμερα, Ελευθεριάδης, σέντραρε από αριστερά, ο Μπουρλάκης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αφύλαχτος, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

15:22 Εξαιρετικά θεαματική αναμέτρηση στα πρώτα 20 λεπτά στην Αγυιά με εκατέρωθεν φάσεις για τις δύο ομάδες και την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω.

Πολύ σκληρά μαρκαρίσματα από την άλλη και μάχες σώμα με σώμα, με την Βάρδα να έχει δεχτεί ήδη δύο κίτρινες κάρτες, με τους Σαμπανέι και Κοκκίνη.

15:18 Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Παναχαϊκή στην επόμενη φάση.

Ο Ελευθεριάδης ελίχθηκε από αριστερά, ο Μπουρλάκης δεν πρόλαβε την μπάλα, αλλά ο επερχόμενος Στεργίδης, σούταρε εντελώς ελεύθερος, λίγο δεξιά από την μικρή περιοχή, απογοητευτικά άουτ.

15:17 Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Σαμπανέι της Βάρδας.

Μετά από ενέργεια το Ντόμα από δεξιά ο Σαμπανέι βρέθηκε μόνος του στο όριο της μικρής περιοχής αλλά σούταρε πάνω στον Βρονταρά, που θα ήταν ανήμπορος να αντιδράσει αν η μπάλα πήγαινε λίγο μακριά του.

15:13 Τρομερό χαμένο τετ α τετ του Σιαλμά στο 11ο λεπτό.

Στην επαναφορά ο Ελευθεριάδης σκοράρει αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώνεται.

15:07 Εξαιρετικό σουτ του Σιαλμά στο 5ο λεπτό, μετά από συνεργασία με τον Στεργίδη, διώχνει με υπερένταση ο Καπούταγλης.

15:06 Επιθετικά έχει μπει η Παναχαϊκή που προσπαθεί να κλείσει την Βάρδα στο μισό γήπεδο.

15:02 Ξεκίνησε η αναμέτρηση με την Παναχαϊκή στην σέντρα.

14:58 Έχουν βγει τα ποτιστήρια για πρώτη φορά φέτος στο γήπεδο της Αγυιάς, για να διατηρήσουν τον αγωνιστικό χώρο σε καλή κατάσταση λόγω του ήλιου.

Πάνω από 2.000 φίλαθλοι αυτήν την στιγμή στο γήπεδο.

14:47 Οι δύο ομάδες θα παραταχθούν:

Παναχαϊκή(Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Τσαφταρίδης, Πολίμος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Φωτάκης, Ελευθεριάδης , Μπουρλάκης, Σιαλμάς.

ΠΑΟ Βάρδας(Φωτόπουλος): Καπούταγλης, Πολίτης Π., Αγουρίδης, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Κοκκίνης, Πολίτης Γ., Καρούτης, Μητρόπουλος, Ντόμας, Σαμπανέι.

Θα διαιτητεύσει ο Ρατσιάτος(Αργολίδας) με βοηθούς τους Λέκκα και Λυκομήτρο.

14:45 Αρκετός κόσμος ήδη στην Αγυιά σε μία μέρα με άκρως ποδοσφαιρικό καιρό. Έχουν ταξιδέψει και περίπου 80 φίλαθλοι των φιλοξενούμενων που δίνουν χρώμα στην κερκίδα.

Η Παναχαϊκή υποδέχεται τον ΠΑΟ Βάρδας στην Αγυιά για το ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου της, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής Γ’ Εθνικής. Οι «κοκκινόμαυροι» έχουν στόχο την επιστροφή στις νίκες και τα θετικά αποτελέσματα.