/

Mπάσκετ: Ο Απόλλωνας Carna έχασε με 71-67 από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα

Mπάσκετ: Ο Απόλλωνας Carna έχασε με 71-6...

Πλέον η παραμονή του δυσκολεύει πάρα πολύ

Ο Απόλλωνας Carna γνώρισε την ήττα με 71-67 από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα και πλέον η παραμονή του είναι εξαιρετικά δύσκολη.

Το ηλειακό συγκρότημα συμπλήρωσε εφτά νίκες και εδραιώθηκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, αντίθετα με τους «μελανολεύκους» που υποχώρησαν στο 5-15 και η κατάσταση όσον αφορά στην επίτευξη του στόχου της σωτηρίας έγινε ακόμα πιο δύσκολη.

Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 9’ (15-15), αλλά εν συνεχεία οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και ξέφυγαν με 28-17 στο 14’ και με 37-24 στο 18’, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 42-29.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους έδειξαν διάθεση να «καθαρίσουν» το ροζ φύλλο, ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (45-31), αλλά οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν σε 49-45 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το συγκρότημα του Ντίνου Καλαμπάκου, όμως, αποδείχθηκε πολύ σοβαρό για να αυτοκτονήσει, άνοιξε εξ νέου την ψαλίδα (61-45 στο 32’) και άντεξε στα «ξεσπάσματα» των αντιπάλων του (65-57 στο 37’, 67-62 στα 40’’ πριν από το τέλος), για να φθάσουν στην πολύτιμη επικράτηση.

Στην ύστατη προσπάθειά τους, οι Πατρινοί μείωσαν με τρίποντο του Κουζέλογλου στον πόντο (68-67, 13’’ πριν από το τέλος), αλλά δεν είχαν πλέον άλλο χρόνο για να ολοκληρώσουν την ανατροπή και ο Σταρκς με 2/2 βολές «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του.

Εξάλλου, ο Κουζέλογλου στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε νέα προσπάθειά του από τα 6,75μ. και ο Γκότσερ με μία ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

19.00 Ο Απόλλωνας έχασε με 71-67 στην Αμαλιάδα

18.53 Η πατρινή ομάδα μείωσε σε 68-67 λίγο πριν το τέλος

18.45 O Aπόλλωνας προσπαθεί να μειώσει, αλλά χάνει με 67-60 λίγο πριν τη λήξη του αγώνα στην Αμαλιάδα

18.35 Ο Κόροιβος ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ και πλέον προηγείται με 63-50 του Απόλλωνα Carna, στα μισά της τέταρτης περιόδου.

18.23 Με ένα σερί 8-0 ο Απόλλωνας επέστρεψε στο παιχνίδι και μείωσε σε 49-45 κόντρα στον Κόροιβο στο τέλος της τρίτης περιόδου.

18.16 Ο Απόλλωνας Carna προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά (45-37) από τον Κόροιβο.

18.09 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Απόλλωνας θα προσπαθήσει να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

17.50 Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα Carna να χάνει με 42-27 από τον Κόροιβο.

17.40 Ο Απόλλωνας προσπαθεί να μειώσει, αλλά χάνει με 28-22 από τον Κόροιβο τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

17.30 Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Απόλλωνας έχει χάσει πολύτιμο έδαφος, αφού ο Κόροιβος προηγείται με 26-17 στα τρία πρώτα λεπτά.

17.24 Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Κόροιβο να προηγείται με 19-17 του Απόλλωνα Carna

17.15 Το παιχνίδι στην Αμαλιάδα έχει όλα τα στοιχεία του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Κόροιβος προηγείται 13-11 του Απόλλωνα 2.38' πριν τη λήξη της περιόδου.

17.02 Ξεκίνησε το παιχνίδι στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Αμαλιάδας. Περίπου 150 φίλαθλοι του Απόλλωνα βρίσκονται στην Αμαλιάδα και ενισχύουν την ομάδα τους.

17.00 Ο Απόλλωνας Carna παίζει το τελευταίο του χαρτί για την παραμονή του στην κατηγορία αυτή την ώρα στην Αμαλιάδα, κόντρα στον Κόροιβο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής. Παρακολουθείστε από το thebest.gr την εξέλιξη του αγώνα.

Mπάσκετ: Ο Απόλλωνας Carna έχει να κερδίσει 20 χρόνια τον Ολυμπιακό