/

Ποδαρικό με το δεξί η Παναχαϊκή - Απομακρύνεται στην κορυφή - Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης στην Αγυιά

Ποδαρικό με το δεξί η Παναχαϊκή - Απομακ...

Οι κοκκινόμαυροι επικράτησαν με 2-0 της δεύτερης Ερμιονίδας

Η Παναχαϊκή έκανε ποδαρικό με το δεξί στην νέα χρονιά, επικρατώντας άνετα στο ντέρμπι κορυφής της Ερμιονίδας με 2-0. Οι «κοκκινόμαυροι» αύξησαν την διαφορά τους στην κορυφή καθώς και ο Παναρκαδικός ηττήθηκε στην έδρα του Φωστήρα.

Η Παναχαϊκή ήταν απόλυτη κυρίαρχος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, πίεσε από την αρχή του αγώνα και με γκολ των Ελεθεριάδη και Σιαλμά στο δεύτερο ημίχρονο μετουσίωσε την υπεροχή της με μία άνετη νίκη στο ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Η Παναχαϊκή πλέον απέχει 8 βαθμούς από την σημερινή της αντίπαλο και 9 από τον τρίτο Παναρκαδικό και έχει την ευκαιρία στα δύο επόμενα εντός έδρας παιχνίδια(με Χαλκίδα και Αιολικό) να κλειδώσει την υπόθεση άνοδος.

Θυμηθείτε την ζωντανή εξέλιξη της αναμέτρησης:

17:00 Τέλος στην αναμέτρηση. Μεγάλη νίκη για την Παναχαϊκή που αυξάνει την διαφορά της από τους διώκτες της.

16:55 Κλείνουν οι αλλαγές για της δύο ομάδες στο 89’.

Ο Κώστας Κωσταντινίδης στην θέση του Γιώργου Φωτάκη, ενώ για την Ερμιονίδα ο Μπούρας στην θέση του Νώτη.

16:54 Καλή κεφαλιά του Ελεθεριάδη, λίγο άουτ, μετά από σέντρα του Σιαλμά.

16:52 Καλή ευκαιρία για την Ερμιονίδα στο 85ο λεπτό.

Ο Σελμανάι ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε αλλά ο Βρονταράς μπλόκαρε σταθερά.

Αλλαγή για την Ερμιονίδα ο Σχοινάς στην αναμέτρηση στην θέση του Σελμανάι.

16:50 Καλό σουτ του Στεργίδη στο 84ο λεπτό, η μπάλα λίγο άουτ.

16:46 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή και 2-0!

Καταπληκτική κάθετη του Γκίνο στον Σιαλμά που βρέθηκε τετ α τετ και εκτέλεσε τον Πονηρό για το 2-0.

16:42 Φοβερή φάση για την Παναχαϊκή στο 75ο λεπτό.

Ο τερματοφύλακας της Ερμιονίδας, Πονηρός ήταν εκτός εστίας και ο Φωτάκης πλάσαρε με τον αριστερό λίγο μπροστά από την σέντρα. Ο Πονηρός όμως πρόλαβε και επέστρεψε διώχνοντας εντυπωσιακά την μπάλα.

16:39 Καλό σουτ του Φωτάκη για την Παναχαϊκή στο 73ο λεπτό.

Ο έμπειρος μέσος σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του πονηρού.

16:34 Μεγάλη ευκαιρία για τον Ελευθεριάδη στο 68ο λεπτό. Ο επιθετικός της Παναχαϊκής βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Πονηρό αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων τον νίκησε.

16:33 Στο 67ο λεπτό ο Στεργίδης έκανε πολύ κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Ελευθεριάδη αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

16:32 Ο Σαλταπίδας για την Ερμιονίδα περνάει στην θέση του Τσοφλιού.

16:27 Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή στο 61ο λεπτό.

Ο Γκίνο περνάει στην θέση του Αργυρόπουλου.

16:24 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή στο 58ο λεπτό.

Ο Ελευθεριάδης μετά από σέντρα του Φωτάκη κοντρολάρει και πλασάρει από κοντινή απόσταση.

16:22 Καλή κεφαλιά του Μπιτσάκου μετά από κόρνερ του Φωτάκη στο 56’. Λίγο άουτ η μπάλα.

Πιέζει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου η Παναχαϊκή και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

16:20 Πρώτη αλλαγή στην αναμέτρηση στο 54ο λεπτό.

Ο Σιαλμάς για την Παναχαϊκή περνάει στην θέση του Μωραΐτη.

16:18 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 52’. Ο Ελευθεριάδης μπήκε με όμορφο τρόπο στην περιοχή από αριστερά, προσπάθησε να κόψει την μπάλα στο Μωραΐτη στο πέναλτι, αλλά οι αμυντικοί της Ερμιονίδας πρόλαβαν και έδιωξαν την μπάλα κόρνερ.

16:13 Δύο καλές ευκαιρίες για τον Μωραΐτη της Παναχαϊκής στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

16:11 Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

Στην σέντρα η Παναχαϊκή.

15:52 Λήξη του ημιχρόνου στην Αγυιά! Η Παναχαϊκή είναι ισόπαλη με 0-0 απέναντι στην Ερμιονίδα.

Οι «κοκκινόμυαροι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο μεγαλύτερο μέρους του πρώτου ημιχρόνου με την Ερμιονίδα να απειλεί με μακρινά σουτ προς το τέλος του πρώτου μέρους.

Με αγωνία αναμένεται το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

15:51 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Μωραΐτη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Βλάχος σέντραρε μετά από πολύ όμορφη προσπάθεια του Στεργίδη, ο Αγρινιώτης επιθετικός κοντρόλαρε και εκτέλεσε αλλά το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Πονηρού.

15:47 Γενική σύρραξη στο 40ο λεπτό με τους πάγκους των  δύο ομάδων να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

Η σύρραξη ξεκίνησε μετά από πολύ δυνατό μαρκάρισμα των Μπιτσάκο της Παναχαϊκής.

Τα πνεύματα ηρέμησαν μετά από λίγα λεπτά με τον διαιτητή να μοιράζει 5 κίτρινες κάρτες. Από την Παναχαϊκή τιμωρήθηκε ο Σπύρος Βρονταράς και ο Διονύσης Μακρυδημήτρης.

15:39 Τεράστια ευκαιρία για την Ερμιονίδα στο 38ο λεπτό. Ο Τσόφλιος βρέθηκε ελεύθερος στην περιοχή της Παναχαϊκής αλλά το σουτ που επιχείρησε, πέρασε λίγο άουτ.

15:35 Απειλή μα μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σελμανάι από την Ερμιονίδα στο 32’. Έχει ρίξει ρυθμούς η Παναχαϊκή, έχει αρκετή ώρα να δημιουργήσει επικίνδυνη φάση στα καρέ της Ερμιονίδας.

15:31 Πρώτη κάρτα στην αναμέτρηση στο 30ο λεπτό. Ο Αδαμόπουλος της Παναχαϊκής δέχθηκε την κίτρινη για επικίνδυνο παίξιμο στον Κιοσέ.

15:28 Πρώτη υποψία ευκαιρίας για την Ερμιονίδα στο 27ο λεπτό. Ο Σαμαράς σούταρε από μακριά, ψηλά άουτ.

15:27 25ο λεπτό στην αναμέτρηση με την Παναχαϊκή να έχει την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Ερμιονίδας.

*Συνεχίζει να μαζεύεται κόσμος στην Αγυιά. Στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, η προσέλευση φτάνει κοντά στους 2.000 φίλαθλους των «κοκκινόμαυρων».

15:10 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 10ο λεπτό. Μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Λυμπέρη Στεργίδη, ο Αργυρόπουλος σούταρε από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή, ο Πονηρός έδιωξε ασταθώς και ο επερχόμενος Ελευθεριάδης δεν κατάφερε να σκοράρει από πολύ κοντινή απόσταση.

15:08 Πιέζει σε όλο το μήκος και το πλάτος του γηπέδου η Παναχαϊκή στην αρχή της αναμέτρησης, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή της Ερμιονίδας.

Οι κοκκινόμαυροι έχουν μπει με σκοπό να καθαρίσουν την αναμέτρηση από νωρίς. Σε μεγάλα κέφια ο Στεργίδης.

15:05 Πρώτη καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 4ο λεπτό.

Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ερμιονίδας, ο Φωτάκης σέντραρε και ο Μωραΐτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Κεφαλιά του Λουμπαρδέα στο επόμενο λεπτό, λίγο άουτ, μετά από κόρνερ του Φωτάκη.

Οι αρχικές εντεκάδες:

Παναχαϊκή(Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Βλάχος, Αδαμόπουλος, Μπιτσάκος, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Αργυρόπουλος, Μωραΐτης.

Ερμιονίδα(Στάικος): Πονηρός, Σκεντεράι, Σαμαράς, Τζιέρης, Νώτης, Κιοσές, Παλαιοπάνος, Παπαϊωάννου, Τσόφλιος, Σελμανάι.

Θα διαιτητεύσει ο Μαρκαντωνάτος του συνδέσμου Ηλείας με βοηθούς τους Καραλή και Λάττα.