/

Α1 μπάσκετ: Άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού στο ντέρμπι κορυφής με την ΑΕΚ

Α1 μπάσκετ: Άνετη επικράτηση του Ολυμπια...

Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 78-67 της Ένωσης στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός δεν… ξέσπασε για την ήττα από τη Μακάμπι, αλλά χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα νίκησε πολύ εύκολα (78-67) την ΑΕΚ. Οι ερυθρόλευκοι έτσι έμειναν η μοναδική αήττητη ομάδα στην Α1, ύστερα από 8 αγωνιστικές!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας την ΑΕΚ με την καλή άμυνα του, ψάχνοντας συνεχώς τον Πρίντεζη στην επίθεση, ο οποίος τέλειωνε με άριστο τρόπο τις φάσεις.

Με δικό του τρίποντο "έγραψε" το 9-5, ενώ ακολούθως με προσωπικό καλάθι έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (15-5), φτάνοντας στο 6' τους 10 πόντους στο ματς.

Ο Παπανικολάου, ο οποίος είχε αναλάβει τον Ντίξον, βρήκε στόχο από την περιφέρεια, ενώ ο Γιανγκ εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (20-7) στο 7'. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος και "έγραψε" το 26-16.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο αντέδρασε και με ένα σερί 7-0 μέσα σε 2,5 λεπτά, παίρνοντας πόντους από τους Ούκιτς και Μιλόσεβιτς, μείωσε σε 26-23. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο έδωσε... ανάσα στον Ολυμπιακό (31-23) στο 15', ενώ ακολούθως οι Σπανούλης και Παπαπέτρου έφεραν την διαφορά στο +12 (41-29).

Η "Ένωση" απάντησε γρήγορα, με 5 σερί πόντους από τον δραστήριο Ντίξον (41-34), με το 43-34 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, σε ένα 20λεπτο που οι Πειραιώτες μέτρησαν 12 ασίστ, έχοντας πάρει και την μάχη στα ριμπάουντ (20-13).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σπανούλης έδωσε την 8η του ασίστ στο ματς στον Μπιρτς, με τις δύο ομάδες ακολούθως να είναι στατικές στην επίθεση, κάνοντας αρκετά λάθη, με το σκορ να έχει "κολλήσει" στο 47-37.

Ο Μπιρτς έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +12 (49-37) στο 25', ο Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε σε 49-42, με τον Σπανούλη να απαντά με τον ίδιο τρόπο (54-44), φτάνοντας τους 10 πόντους και τις 9 ασίστ στο ματς.

Οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια, καθώς ο Γκριν με σουτ από τα 6.75 μέτρα και ο Παπαπέτρου με βολές, εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (59-44) στο 28'. Ακολούθως πήρε μπρος στην επίθεση ο Λοτζέσκι, ο οποίος μαζί με τον Γκριν έφεραν τους γηπεδούχους στο +19 (65-46) στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός θέλησε να διαχειριστεί έξυπνα το προβάδισμα του. Οι Πειραιώτες συνέχισαν με την "δεύτερη" πεντάδα τους (Χάκετ, Γκριν, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Γιανγκ), με τον Λοτζέσκι να "γράφει" στο 33' το 67-49 και τον Ουίλιαμς να κάνει έρμπολ σε προσπάθεια του για τρίποντο.

Οι "ερυθρόλευκοι" δεν κατέβασαν ταχύτητα, ούτε και διάθεση στην άμυνα, με τον Μπιρτς να μοιράζει συνεχώς μπλοκ στους "κιτρινόμαυρους".

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να μαζεύουν το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν στην νίκη με 78-67. Στα 44'' πριν το τέλος, ο Βασιλειάδης αποχώρησε τραυματίας (του γύρισε ο αστράγαλος), με τους ανθρώπους της "Ένωσης" να τον βαστάνε και να αποχωρεί υπό το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων που βρέθηκαν στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 65-46, 78-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 12 (10 ρ.), Σπανούλης 10 (2 τρ., 9 ασ.), Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 8(1), Μάντζαρης, Γκριν 7(1), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 9(1), Μιλουτίνοφ, Χάκετ 1, Λοτζέσκι 17 (3), Αθηναίου

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 14 (2), Βασιλειάδης 11 (3), Λαρεντζάκης, Φάλκερ 2, Ουίλιαμς 2, Σάκοτα 14 (1), Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 10 (1), Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 9, Σκουλίδας.

Α1 μπάσκετ: Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Προμηθέας - Ευρεία νίκη απέναντι στα Τρίκαλα