/

Α1 μπάσκετ: Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Προμηθέας - Ευρεία νίκη απέναντι στα Τρίκαλα

Α1 μπάσκετ: Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο ...

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα, που προηγήθηκε μέχρι και με +31, επικράτησε 84-67

Εύκολο απόγευμα είχε ο Προμηθέας Πατρών απέναντι στα Τρίκαλα. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε 84-67 και συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία στη παρθενική του συμμετοχή στην Basket League.

O Προμηθέας πραγματοποίησε δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και με δύο σερί τρίποντα του Φαγιέ προηγήθηκε με +10 (14-4) στο 4'.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν καλή άμυνα και κρατούσαν σε χαμηλό σκορ τους φιλοξενούμενους (οι οποίοι αναλωνόντουσαν σε λάθη), ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό. Ο Γκίκας έφερε την ομάδα της Πάτρας στο +11 (18-7) στο 9', με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Προμηθέα να προηγείται με σκορ 19-7.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +15 (26-9) με τρίποντο του Τσάμη στο 14'.

Τα Τρίκαλα στη συνέχεια... ξύπνησαν και χάρη στα σουτ των Μπάρλοου και Κάφεϊ μείωσαν σε 31-23 στο 18', με τον Φαγιέ παράλληλα να φτάνει τους 12 πόντους για τον Προμηθέα.

Ο Μπάρλοου με νέο τρίποντο μείωσε σε 33-26, ο Κλαρκ πήγε την διαφορά στο +12 (38-26), με το πρώτο μέρος να βρίσκει την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με 38-29.

Στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας άρχισε να παίζει και πάλι καλή άμυνα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με ένα σερί 11-0 προηγήθηκε με +20 (49-29) στο 25', με τους Πέττα και Φαγιέ να "πυροβολούν" από την περιφέρεια και τα Τρίκαλα να είναι δίχως σκορ για πέντε λεπτά.

Ο Κλαρκ με νέο μακρινό σουτ από την περιφέρεια "έγραψε" το 55-35, ο Γκίκας εκτόξευσε την διαφορά στο +24 (59-35) στο 28', με τους γηπεδούχους να μετρούν 12/26 (46%) τρίποντα, με το 65-33 να είναι το σκορ στο 30'.

Στο 32' ο Γκίκας με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +31 (74-43), ο Λίποβι μείωσε σε 74-50, αλλά το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Προμηθέας έφτασε στο τέλος στη νίκη με σκορ 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 38-29, 65-43, 84-67

Προμηθέας: Κλαρκ 19 (4/8τρ), Πέττας 7, Φαγιέ 15 (5/6τρ), Σαρικόπουλος 9, Μουρ, Γιαννικόπουλος, Γκικας 12, Γερομίχαλος, Γκράβας 4, Τσάμης 10, Τζόνσον 4, Κρομά 2.

Τρίκαλα: Κάφεϊ 6, Μπιρούτα 6, Τσαγκαράκης 3, Μπάρλοου 19, Χότον 8, Μανωλόπουλος 8, Λίποβι 14, Άτιτς, Πουλιανίτης 3, Καλλές.