/

Μπάσκετ: Με τρίποντη "βόμβα" ο Έσπερος ΑΟΠΑ κέρδισε με 78-75 στην παράταση την Ακράτα

Μπάσκετ: Με τρίποντη "βόμβα" ο...

Για το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής

Με τρίποντο του Γιάννη Θανόπουλου στην εκπνοή ο Έσπερος ΑΟΠΑ νίκησε την Ακράτα στην παράταση 78-75 στην «πρεμιέρα» του στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Ωστόσο ήταν το πρώτο για τον Έσπερο ΑΟΠΑ, ο οποίος μπήκε καθυστερημένα στο πρωτάθλημα για τους γνωστούς λόγους έπειτα από τον υποβιβασμό από την Β’ στη Γ’ Εθνική.

‘Όσον αφορά αυτό καθεαυτό το παιχνίδι με την Ακράτα είχε δραματικό φινάλε και ο Έσπερος ΑΟΠΑ θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη από την κανονική διάρκεια, 7΄56' πριν τη λήξη με καλάθι και ελεύθερη βολή από κερδισμένο φάουλ, ο Πετρόπουλος έκανε το 64-56. Όμως η Ακράτα με 9-0 σερί προσπέρασε 65-64 1΄42'' πριν το τέλος. Ο Οικονομόπουλος στα 42' έκανε το 66-65 και στα 34'' με μια ελεύθερη βολή μετά από τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Βεσκούκης ο Λαμπρόπουλος διαμόρφωσε το 67-65.

Στα 11'' πριν τη λήξη ο Βεσκούκης κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων αλλά με 2/3 βολές ισοφάρισε σε 67-67 σκορ που έμεινε ως τη λήξη, αφού στην εκπνοή η Λυμπέρης δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στην παράταση με φόλοου του Αγγελόπουλου 1΄19'' ο Έσπερος ΑΟΠΑ προηγήθηκε 75-70 και η Ακράτα ισοφάρισε με τρίποντο με ταμπλό από πλάγια του Βεσκούκη σε 75-75 στα 20''.

Στην τελευταία επίθεση πήρε την προσπάθεια ο Γιάννης Θανόπουλος και αφού εξάντλησε τον χρόνο με σουτ από τα 7 μ. χάρισε τη νίκη στον Έσπερο ΑΟΠΑ.

«Θέλω εκ μέρους της ομάδας να αφιερώσω τη νίκη στον αδελφό του Δημήτρη Λαμπρόπουλου, Χρήστο, ο οποίος αντιμετωπίζει ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας. Το περιμένουμε σύντομα κοντά μας στο γήπεδο» δήλωσε μετά το φινάλε ο προπονητής του Έσπερου ΑΟΠΑ, Σπύρος Γκοργκόλης. Διαιτητές: Ζιώγας και Καββαδάς.

Τα 10λεπτα: 22-24, 39-43, 59-54, 67-67 (κ.α.), 78-75

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Σπύρος Γκοργκόλης): Οικονομόπουλος 14, Φραντζής 9(1), Πετρόπουλος 14(1), Λαμπρόπουλος 6(1), Ροκανάς, Θανόπουλος 15(2), Παπανικολόπουλος, Πελεκούδας 1, Λυμπέρης 17(5), Αγγελόπουλος 2.

ΑΚΡΑΤΑ (Νίκος Ζίζηλας): Σαρίκας 13(1), Λάππας 17, Ολύμπιος, Κατωπόδης, Γεράσιμος Μαντάλβανος 2, Μπιτσάκος 3(1), Μαλής 3(1), Σακελλαρίου 2, Βεσκούκης 19(3), Λάφης 10, Κώστας Μαντάλβανος 6.

Έσπερος ΑΟΠΑ: "Είμαστε ελεύθεροι"