/

Μπάσκετ: Πέρασε από την Καβάλα και συνεχίζει στο κύπελλο ο Απόλλωνας Carna

Μπάσκετ: Πέρασε από την Καβάλα και συνεχ...

Επικράτησε με 65-61

Ο Απόλλωνας Carna επικράτησε εκτός έδρας με 65-61 της Καβάλας και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Ξεκίνημα με το "δεξί" για την πατρινή ομάδα στο θεσμό του κυπέλλου.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα μπήκαν πολύ νωθρά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ μέχρι και με 10 πόντους (33-23) τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκείνο το σημείο όμως οι Πατρινοί πάτησαν το γκάζι και "τρέχοντας" ένα σερί 23-4 έκαναν το σκορ 37-45 τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στη διατήρηση της διαφοράς στα ίδια επίπεδα, με τους Καβαλιώτες να επιχειρούν την αντεπίθεση στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο τρίποντο (61-64), δεν κατάφεραν ωστόσο να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και ηττήθηκαν με τελικό σκορ 61-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-35, 43-52, 61-65

Καβάλα: Μανάκας 2, Αναστασάκης 2, Ματζουρεζακ 7 (2), Σαββίδης 1, Κελαϊδης 17 (2), Κυριακου, Κουλελης 2, Γκέλιος 13 (1), Μουκας 5, Σκανδας 11

Απόλλων Carna: Τζόουνς 14 (1), Μαστρογιαννόπουλος 4, Βεργίνης 11 (3), Κόμπινς 7, Σλαφτσάκης 2, Τσιάρας 7, Διαμαντάκος 3, Καλινόσκι 8, Μπαβτσιτς 2, Ράσελ 7 (1).