/

Α1 μπάσκετ: Βαριά ήττα για τον Απόλλων Carna στα Τρίκαλα-Φινάλε εκτός πλέι-οφ

Α1 μπάσκετ: Βαριά ήττα για τον Απόλλων C...

Οι μελανόλευκοι ηττήθηκαν από την τοπική ομάδα με 84-67

Για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Απόλλων Carna ηττήθηκε στα Τρίκαλα από την τοπική ομάδα με 84-67.

Οι γηπεδούχοι διέλυσαν τον αντίπαλο τους στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ρόμπινσον (5/7τρ, 17π) και Σοκό (25π). Οι δύο ομάδες παρέμειναν στην κατηγορία, έμειναν εκτός playoffs.

Τα Τρίκαλα ήταν αδιάφορα βαθμολογικά, ο Απόλλωνας ήθελε τη νίκη για να μπει στα playoffs, ωστόσο το κίνητρο δεν έπαιξε ρόλο κι έτσι οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 84-67 κρατώντας στην κατηγορία ταυτόχρονα τον Κόροιβο Αμαλιάδας.

Τα Τρίκαλα στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερα στις λεπτομέρειες και είχαν ένα μικρό προβάδισμα.

Στην τρίτη περίοδο με πρωταγωνιστές τους Μπράουν και Βίχλαμσον τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 71-50 (27') και εκεί ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Τα Τρίκαλα στο 5' προηγήθηκαν με 10-7 με κάρφωμα του Μπράουν, αλλά και με +4 (17-13) ύστερα από τρίποντο του Ρόμπινσον, ο οποίος στην συνέχεια με νέο σουτ από την περιφέρεια διαμόρφωσε το 23-15 στο σκορ, με το 23-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον "καυτό" Ρόμπινσον να είναι και πάλι εύστοχος από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 34-30.

Ο Τζαουάρα έφερε το σκορ στα ίσα (41-41), με το 48-44 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με τους Σοκό (18π) και Ρόμπινσον (4/5τρ, 14π) να οδηγούν τους γηπεδούχους, με τον Ντίλαρντ (20π, 4/5τρ) να αντιστέκεται για τους Πατρινούς.

Στην τρίτη περίοδο τα Τρίκαλα πάτησαν... γκάζι, με τον Απόλλωνα να έχει παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Ο Βίλιαμσον με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +10 (60-50) στο 25', με τους γηπεδούχους ακολούθως να μετρούν ένα 11-0 σερί, "γράφοντας" το 71-50 στο 29'. Ο Τσιάρας στο τέλος εκτόξευσε την διαφορά στο +21, με το 75-54 να είναι το σκορ στο 30'.

Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Σοκό να φέρνει την διαφορά στο +23 (81-58) και τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στην νίκη με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-44, 75-54, 84-67

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σοκό 25, Τσιάρας 5, Βίλιαμσον 11, Ρόμπινσον 17, Μπράουν 17, Κάντουγκαν 4, Τσιλούλης, Τζόουνς 2, Καλές 3, Βαρυτιμιάδης.

Απόλλων Π. (Μέξας): Ντίλαρντ 16, Κουζέλογλου 5, Μέιερ 2, Σάντλερ 4, Γουντς 16, Αργυρόπουλος, Βεργίνης 1, Μαστρογιαννόπουλος, Πάμλμπλαντ 11, Τζαουάρα 7, Λαμπρόπουλος 2, Νικολόπουλος 3.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

To αφιέρωμα του Απόλλωνα Carna στον Νίκο Αργυρόπουλο - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ

Α1 μπάσκετ: Ο Απόλλων Carna στα ίσα τον Ολυμπιακό-Ηττήθηκε με 77-72 στην Περιβόλα