/

Α1 μπάσκετ: Νίκη με εντυπωσιακή ανατροπή του Κόροιβου επί του Άρη στην Αμαλιάδα

Α1 μπάσκετ: Νίκη με εντυπωσιακή ανατροπή...

Η ομάδα της Αμαλιάδας επιβλήθηκε με 67-65 των κίτρινων

Επιστρέφοντας από το -12 στο τελευταίο πεντάλεπτο και με καλάθι του Ντουέιν Ντέιβις 6’’ πριν το τέλος, ο Κόροιβος επικράτησε 67-65 του Άρη για την 6η αγωνιστική. «Αυτόχειρες» οι Θεσσαλονικείς.

Το σοκ με τον Νταρέλ Χάρις που έμεινε εκτός αγώνα για αρκετά λεπτά δεν επηρέασε τον Κόροιβο που στάθηκε ανταγωνιστικά απέναντι στον Άρη. Μάλιστα με σκορ από την περιφέρεια και κύριους εκφραστές τους Ντέιβις - Τρότερ είχε ισχνό προβάδισμα (23-22, 28-26, 38-35). Οι "κίτρινοι" πάντως βελτίωσαν την άμυνά τους και, παρόλο που έχασαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ πήραν τα ηνία. Ο ΜακΝιλ βοήθησε πολύ τον Γουάιτ, τα λάθη ούτως ή άλλως ήταν λίγα και με επιμέρους 15-3 από το 20' έως το 28' ξεμάκρυναν (54-41).

Το ζητούμενο έκτοτε για την ομάδα του Πρίφτη ήταν η διαχείριση λόγω και της κούρασης. Το βάθος επιλογών βοήθησε τον κόουτς του Άρη να ελέγξει την κατάσταση. Όταν δε οι "κίτρινοι", μετά το 56-48, ξέφυγαν ξανά 63-51, έμοιαζε να διασφαλίζουν τη νίκη.

Επαναπαύτηκαν όμως και η αντεπίθεση του Κοροίβου έφερε ένα 12-0 σε 4 λεπτά και μαζί το 63-63. Οι βολές του Τρότερ έβαλαν τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού, ο ΜακΝιλ ισοφάρισε με βολές και στα 27'' όλα ήταν ανοικτά. Μετά το τάιμ άουτ ο Άρης έπαιξε καλή άμυνα. Ο Ντέιβις ωστόσο βρήκε σουτ, ευστόχησε και υποχρέωσε σε δεύτερη ήττα τους Θεσσαλονικείς, αφού ο ΜακΝιλ έχασε το σουτ της ανατροπής από τα 6μ75.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-39, 44-56, 67-65

Κόροιβος: Ντέιβις 21(2τρ, 5ρ, 4κλ), Χριστοδούλου 4, Βασιλόπουλος 2(6ρ), Κάουνσιλ 8(2), Χάρις 8(8ρ), Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος 5(1), Τρότερ 15(1/5τρ, 10/10β), Γεωργάκης, Σλαφτάκης 4

Άρης: Πελεκάνος 4, Γουάιτ 13(8ρ, 3ασ), Γουότερς 6, Χάγκινς 2, ΜακΝιλ 21(9/16δ), Ξανθόπουλος 7, Ζάρας 6(1), Κοέν, Μούρτος, Σίμτσακ 6(6ρ)