/

Στίβος: Οι τελικοί είχαν από όλα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Στίβος: Οι τελικοί είχαν από όλα στο παγ...

Δείτε τους νικητές

Την κορυφαία επίδοση στον κόσμο σημείωσε ο Τζούλιους Γέγκο στον τελικό του ακοντισμού στην 5η ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Πεκίνου με 92,72 μ., επίδοση που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο.

Ο αθλητής κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της Κένυας στο αγώνισμα, δύο χρόνιά από την τέταρτη θέση που κατέκτησε στη διοργάνωση τηε Μόσχα.

Ακοντισμός

Γέγκο (Κένυα) 92,72 μ.

Ελ Σαίντ (Αίγυπτος) 88,99 μ.

Πιτκαμάκι (Φινλανδία) 87,46 μ.

Το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε πριν από δύο χρόνια στη Μόσχα κατάφερε να υπερασπιστεί η Σουζάνα Χέσνοβα στα 400 μ. εμπ. Η αθλήτρια από την Τσεχία τερμάτισε σε 53.50 και βελτίωσε την κορυφαία επίδοση στον κόσμο.

400 μ. εμπ.

Χέζνοβα (Τσεχία) 53.50

Λίτλ (ΗΠΑ)

Τέιτ (ΗΠΑ) 54.02

Η έκτη πριν από δύο χρόνια στην Μόσχα Χαιβίν Γεπκεμπόι αναδείχθηκε νικήτρια στα 3.000 μ. στιπλ με 9.19.11 και σημείωσε την μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας της.

Το χαρακτηριστικό της κούρσας ήταν πως η νικήτρια προέκυψε πάνω στο νήμα, σε έναν τερματισμό που θύμιζε περισσότερο σπριντ και λιγότερο αγώνα μεγάλης απόστασης.

3.000 μ. στιπλ

Γεπκεμόι (Κένυα) 9.19.11

Γκρίμπι (Τουρκία) 9.19.24

Κράους (Γερμανία) 9.19.25

Η ιστορία θα έχει να πει πολλά για την κούρσα των 400 μ. των Ανδρών, μια από τις συκλονιστικότερες μέχρι σήμερα στη διοργάνωση.

Ο 23χρονος Βάιντε Βαν Νίκερκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 43.48 έγινε ο τέταρτος γρηγορότερος αθλητής όλων των εποχών παγκοσμίως και φυσικά ο γρηγορότερος αθλητής της παρατεταμένης ταχύτητας για το 2015.

Για πρώτη φορά στην ιστορία των αγώνων τα μετάλλια είναι κάτω από τα 44.00, ενώ ο Λουγκουελίν Σάντος έγινε ο γρηγορότερος τέταρτος αθλητής στην ιστορία των αγώνων (44.11). Ο νικητής πάντως δεν άντεξε την πίεση της υπερπροσπάθειες και λίγο μετά τον τερματισμό μεταφέρθηκε εκτός σταδίου με φορείο.

400 μ.

Νίκερκ (Ν. Αφρική) 43.48

Μέριτ (ΗΠΑ) 43.65

Τζέιμς (Γρενάδα) 43.78

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στίβος: Εκπλήξεις, ανατροπές και ιστορικής σημασίας νίκες στο πασκόσμιο πρωτάθλημα

Στίβος: Τρίτη στον κόσμο η Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ