/

Ισπανία: Η Μπαρτσελόνα σάρωσε 6-0 την Έλτσε

Οι γηπεδούχοι πρόβαλλαν σθεναρή αντίσταση μέχρι το 55ο λεπτό

«Καταιγίδα» στο β΄ μέρος η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 6-0 εκτός έδρας την Έλτσε, για την 20η αγωνιστική, και πλησίασε ξανά σε απόσταση... αναπνοής τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι γηπεδούχοι πρόβαλλαν σθεναρή αντίσταση μέχρι το 55ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν στο 0-1 με το γκολ του Πικέ στο 35ο λεπτό. Το πέναλτι-γκολ του Μέσι (0-2), σε συνδυασμό με την αποβολή του Φαΐρ, ήταν η... αρχή του τέλους για την Έλτσε.

Μέσα σε 21 λεπτά (69΄-90΄) η «Μπαρτσα» πέτυχε άλλα τέσσερα τέρματα, δύο από το Νεϊμάρ (69΄,72΄), ενώ ο Μέσι στο 88΄ έκανε το 0-5. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στην εκπνοή του αγώνα ο Πέδρο.