/

Μεγάλη νίκη στο Χαλάνδρι για τον Έσπερο ΑΟΠΑ

Με 79-76 επί του Προμηθέα

Σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε ο Έσπερος ΑΟΠΑ νίκησε στο Χαλάνδρι τον εκεί Προμηθέα με 79-76 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και επέστρεψε στις επιτυχίες.

Ο Έσπερος ΑΟΠΑ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι σκοράροντας 30 πόντους στο 10λεπτο όπου και προηγήθηκε με 30-20. Όμως στην β’ περίοδο, αλλά και στην γ’ περίοδο η απόδοση του δεν ήταν ανάλογη. Έτσι στο ημίχρονο ήταν πίσω με 44-41 και στο 30.00 με 62-57. Στο 39.00 με καλάθι του Δημήτρη Λαμπρόπουλου προσπέρασε 76-75 και στην αμέσως επόμενη φάση έβγαλε καλή άμυνα και ο Λαμπρόπουλος κέρδισε φάουλ.

Με 1/2 βολές έκανε το 77-75 για τον Έσπερο ΑΟΠΑ και μετά από νέα καλή άμυνα τον μιμήθηκε ο Δίπλαρος, που επίσης με 1/2 από τη γραμμή του φάουλ έκανε το 78-75.

Δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Ρόσης κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στην πρώτη βολή μειώνοντας σε 78-76, αλλά αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη.

Όμως η μπάλα δεν βρήκε ούτε στεφάνι και έτσι η κατοχή πέρασε στον Έσπερο ΑΟΠΑ, που κέρδισε νέο φάουλ σχεδόν στην εκπνοή και με 1/2 βολές ο Στυλίδης διαμόρφωσε το τελικό 79-76.

Τα 10λεπτα: 20-30, 44-41, 62-57, 76-79

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Νικητόπουλος): Νημάνης, Α. Καραθανασόπουλος, Λ. Καραθανασόπουλος 3 (1), Σπετσιέρης 7 (1), Λοϊζος 5, Τασιόπουλος 13, Καρούζος 19 (5), Σαμιώτης, Παρσαμούλης 2, Ρόσης 3, Ανδρουλάκης 14 (2), Μαλούκος 10,

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Ανδρέας Κεσαπίδης) Σκόνδρας, Φραντζής 2, Σταυράκης, Λαμπρόπουλος 13, Αποστολόπουλος, Μέλνικς 6, Στυλίδης 26 (3), Οικονομόπουλος 14 (1), Δίπλαρος 7, Λυμπέρης 11 (2), Χατζηκάλφας.