/

Επαγγελματική νίκη για Προμηθέα

Με 73-57 εντός έδρας την Ασπίδα Ξάνθης

Ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Προμηθέα Πατρών που επικράτησε εύκολα –τελικά- της Ασπίδας Ξάνθης με 73-57 πετυχαίνοντας την 4η νίκη του στην πρώτη πεντάδα αγώνων.

Η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ για ένα ημίχρονο, όμως μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Μάκη Γιατρά -που αγώνα με τον αγώνα ανεβάζει την απόδοσή της- έσφιξε την άμυνά της και με επιμέρους σκορ 22-8 στο τρίτο δεκάλεπτο «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα 10λεπτα: 23-17, 35-31 (ημιχ.), 57-39, 73-57.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Ντιμπ 8 (1), Λάππας 2, Κατιάκος 15, Γιαννικόπουλος 2, Πετρόπουλος, Πέττας 22, Σακελλαρόπουλος, Μαναβόπουλος 4, Πέτροβιτς 5 (1), Χαμηλός 11 (1), Μαλτέζος, Τζακόπουλος 4 (1).

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παναγιωτόπουλος): Δενδρινός 2, Παπαδάκης 6, Τσιώγκας, Σταμπουλης 3, Στεφανίδης 2, Καραμπέκης 4, Παπανικολάου 11 (1), Κουτσογιάννης 16 (1), Κουμπανης 5 (1), Παλλάκης 2, Ταταρης 2, Πετς 4.