ΜΠΑΣΚΕΤ

/

Ο Αίολος Αγυιάς έχασε από τους Σοφάδες 59-55

Β' Εθνική μπάσκετ

Με τρεις νίκες ξέφυγαν από τους διώκτες του τα Τρίκαλα τα οποία επικράτησαν στο «σπίτι» τους με 84-77 της Νίκης Βόλου, την ίδια στιγμή που έχαναν έδαφος Αίολος Αγυιάς και Νήαρ Ήστ.

Η ομάδα της Πάτρας υπέστη την δεύτερη διαδοχική της ήττα, αυτή τη φορά από τους Σοφάδες με 59-55, ενώ η Νήαρ Ήστ δεν πρόβαλε αντίσταση στη Λιβαδειά, με τον Εθνικό να ξεσπάει με 85-64.

Διαβάστε στο sportin.gr

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε και ο έτερος Εθνικός, αυτός του Πειραιά, που κέρδισε τον Βίκο Ιωαννίνων με 74-69 στην παράταση. Στην κανονική περίοδο, ο Τάταρης με το σκορ στο 62-61 είχε την ευκαιρία στα 1,5'' να δώσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους, αλλά έχοντας την δεύτερη εύστοχη, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου καθοριστικός ήταν ο Γεωργοπαπαδάκος με 7 μαζεμένους πόντους.